I 15 ONDERZOEK SCHRIJNENDE SITUATIE IN FRANSE HOOFDSTAD In Parijs en omgeving wonen - vaak verstopt in bossen of op verlaten treinsporen - duizenden migranten en Roma in krottenwijken en tentenkampen. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. en smalle weg langs het bos. Na een kilometer be gint een modderig pad, dat verdwijnt tussen de bomen. Een paar minuten lopen door het bos en plots zitten er een paar kinderen op het pad. Ze spe len met takken. En ze roepen naar achter, naar de volwassenen: bezoek! Midden in het bos staan tientallen krotjes. Krakkemikkig en vies, ge maakt van dikke takken, waarover zeilen zijn gehangen. Er is geen wa ter. Er zijn geen toiletten. Een plekje tussen de bo men is gereserveerd om je behoefte te doen. „We wonen hier met negentig mensen", zegt een man die op een versleten bankstel zit. Een mini- dorp, een krottenwijk, waar hele gezinnen een armoedig leven leiden. Op de grond: stinkend afval, troep, verroeste fietswrakken, winkelwagentjes en etenswaren. Twee kinderen staan te wroeten in een vuilniszak. Een vrouw wast een baby in een smerig teiltje. Naast een huisje van plastic en houten schotten staat een beschim melde en aangevreten koelkast. Aan een boom hangen pannen. Een vrouw stookt een vuurtje met takken en zet er een pan op. Plafond van zeil „Kom, dan laat ik zien waar ik woon", zegt Alex lachend. Hij is een jochie van li jaar. Hij is de enige die een beetje Frans spreekt. „Kijk maar", zegt hij als hij een rode doek opzij- duwt die dienstdoet als deur. Onder het plafond van zeil staan twee bed den met daar tussenin een tafeltje. Verder niks. Buiten staat een tafel met twee pannen: dat is de huisraad. „We slapen hier met z'n zessen", ver telt Alex. Een baby ligt op een van de bedden. „Mijn moeder woont hier ook. Mijn vader is in Roemenië." In Marne-La-Vallée en omgeving, ten oosten van Parijs, wonen honder den Roma, verspreid over de kam pen. Al jarenlang. Ze hebben geen of nauwelijks werk, de kinderen gaan vrijwel niet naar school. Bijna elke maand moeten ze verhuizen. De po litie komt, hun kamp wordt afgebro ken en de Roma worden wegge stuurd. Naar nergens. Ze lopen een paar honderd meter en bouwen een nieuw kamp. Met takken, zeilen en platen. Net als in het vorige kamp. „Wij begeleiden de Roma hier nu vijf jaar. En in die vijfjaar is al 62 keer zo'n kamp als dit afgebroken en zijn de bewoners weggejaagd. Zo ga je toch niet met mensen om?" zegt if 1.000-3.000 I 1.000 J^V Francois Loret van hulporganisatie Convivances. „De overheid doet niets voor ze, dus het probleem wordt alleen maar steeds een paar honderd meter opgeschoven. Al vijfjaar." Die vicieuze cirkel van afbreken en opbouwen, wegjagen en terugko men, is overal in en rond Parijs te zien. Vorig jaar werden in de Franse hoofdstad zestien keer grote illegale kampen door de politie ontruimd. Daarbij werden opgeteld 17.000 mi- granten van straat gehaald en in noodopvang ondergebracht, blijkt uit cijfers van de overheid waar deze krant over beschikt. In totaal kostten die evacuaties - met de inzet van po litie, shovels en schoonmakers - 85 miljoen euro. Vaak belandden de migranten na een tijdje gewoon weer op straat. Er zijn te weinig officiële en structurele opvangplekken, terwijl de migranten blijven komen. Deze week kondigde president Emmanuel Macron aan dat hij daar een eind aan wil maken. „Eind van dit jaar mag er geen man of vrouw meer op straat of ergens in een bos slapen", zei Macron. „Overal moet noodopvang beschikbaar zijn." Maar de autoriteiten in Parijs zien een praktijk die weerbarstig is. „Er ko men nu per dag zo'n 80 tot soms wel 200 nieuwe migranten aan in Parijs", laat de prefectuur weten. 'Het steeds opnieuw afbreken van die kampen en mensen elders onderbrengen, is noodzakelijk, maar het is niet ge noeg', schreef prefect lean-Francois Carenco vorig jaar al in een intern rapport. 'Veel mensen willen niet geholpen worden. Ze verhuizen na dat hun kamp is afgebroken vaak ge woon naar een volgend kamp.' Ontoelaatbaar Uit rapporten blijkt dat het probleem véél groter is dan de groep migranten bij Porte de La Chapelle en de Roma bij Marne-La-Vallée. In en rond Pa rijs staan in totaal zo'n 120 krotten wijken en illegale tentenkampen. Daarin wonen 7.000 tot 9.000 men sen, onder erbarmelijke omstandig heden. Onder migranten in Parijs brak kort geleden schurft uit. „Ik ben in zo'n kamp geweest, een krotten wijk zo groot als een dorp, langs de snelweg. Het is levensgevaarlijk, kin deren spelen er naast de snelweg. Het is niet gezond en ontoelaatbaar. Zo zou in Frankrijk niemand mogen wonen", zegt directeur Pierre Henry van hulporganisatie France Terre d'Asile. „De autoriteiten doen niks om het te voorkomen, en als ze wel iets doen, is het slecht georgani seerd." zaterdag 29 juli 2017 Parij s: stad van liefde, lichtjes en krotten Frank Renout Marne-La-Vallée e» B rtM-iih. _.t :b -pr»*pi ef SS Bu Vbf -ï- 'li..r, Migranten en Roma in en rondom Parijs Migranten: Luchthaven Q Charles de Gaulle V 1.982 5 -10 kampen bewoners Roma: 113 kampen it ±7.000 bewoners 1.477 PARIJS A _1.867 Périphérique 610 Luchthaven Orly 5 km Duizenden migran ten en Roma, jong en oud, leven onder erbarmelijke omstan digheden in de 120 krottenwijken en tentenkampen van Parijs. FOTO'S FRANK RENOUT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15