Staatssecretaris moet gedane beloftes aan ouderen nakomen Nu is het een écht plein nr 4 Analyse zv Naarde ouderen toe zijn verwachtingen gewekt. Zij hebben recht opeen betrouwbare overheid Ouderen gingen veel te jong het bejaar denhuis in. Ze moeten langer zelfstandig thuis blijven wonen, vindt de overheid. En om te voorkomen dat ze daar achter de geraniums blijven zitten, zijn op heel veel plaatsen nieuwe woonzorgcentra gebouwd met gemeenschappelijke ruimtes waar ze elkaar kunnen treffen. Tijdens het koersballen, biljarten, de koffie-ochtend en de seniorenmaaltijd. De nieuwe complexen kostten veel geld. Vaak betaalden woningcorporaties de nieuwbouw van de appartementen. Maar die dure welzijnsruimtes dan? Daar wilde het Rijk wel bij helpen, om het eigen streven naar zelfstandige en vi tale ouderen te ondersteunen. Gemeenten en woningcorporaties maakten daar dankbaar gebruik van. Omdat alleen zorginstellingen dat geld konden krijgen, lieten zij zich gebruiken als een subsidievehikel. Zeeuwse zorg instellingen krijgen 4,5 miljoen euro per jaar en sluizen dat door naar de eigena ren van de ruimtes, zoals woningcorpo raties. Iedereen is tevreden over het re sultaat: mooie ruimtes met leuke activi teiten voor vitale ouderen. Tot nu. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport wil niet meer betalen voor de lokale welzijns ruimtes. Het had zich echter wel vanaf het begin mogen realiseren dat het niet zomaar van de subsidie afkan. De mil joenen die zijn geïnvesteerd in nieuw bouw, moeten over vele jaren worden terugverdiend via verhuur. Bovendien zijn naar de ouderen toe verwachtingen gewekt. Zij hebben recht op een be trouwbare overheid. 'Gratis' voorzieningen Toch is het ook begrijpelijk dat het mi nisterie op zoek gaat naar lokale oplos singen. Gemeenten hebben dankbaar geprofiteerd van de subsidie. Zij kregen nieuwe welzijnsruimtes in de schoot ge worpen en konden verouderde wijkge- bouwtjes afstoten. Woningcorporaties of investeerders konden appartementen gemakkelijker verhuren of verkopen dankzij de aanwezigheid van deze 'gra tis' gemeenschappelijke voorzieningen. De 4,5 miljoen euro die Zeeland nu dreigt te verliezen, is een fors bedrag. In het geval van Grand Café Willem in Middelburg bijvoorbeeld gaat het om een jaarlijks huurbedrag van 165.000 euro; in andere gevallen om 60.000 euro. Het is niet vreemd om nu van gebrui kers, eigenaren, gemeenten en zorgin stellingen een bijdrage te gaan vragen. De tegenprestatie is te overzien. Maar als zij samen inderdaad dat gebaar maken, mag het Rijk niet achterblijven. Dan moet staatssecretaris Van Rijn doen wat hij deze week heeft beloofd: in het najaar met lokale partijen samenwerken aan passende oplossingen. Zodat ouderen niet de dupe worden. Jan Glerum van aannemingsbedrijf M.J. Oomen legt nog even de laatste hand aan de roosters op de goten, aan weerszijden van de Markt in Oostburg. Vlak voordat de bouw vak begint, is de transformatie van het plein klaar. Rondjes rond de Markt rijden met de auto, is voor goed verleden tijd. De nieuwe Markt moest rust gaan uitstralen, was het plan van het Sluise ge- camera's slenteren ontspannen over het nieuwe plein met hand matig ingelegd ruitpatroon. In de plantvakken staan al volwassen bo men. Alleen de mintgroene lan taarnpalen herinneren nog aan de oude situatie. Die worden later nog vervangen door moderne lichtmas ten. De ondernemers rond de Markt zijn tevreden. „Het is ruimtelijker en écht een plein geworden", zegt eigenaresse Patricia de Milliano van hotel en restaurant De Eenhoorn. Ook Vincent de Rooij, mede-uitba ter van snackbar De Kiosk, is blij met het nieuwe uitzicht. „Alleen is het voor de automobilisten nog even wennen", constateert hij. Au to's zijn vanaf nu 'te gast' op de Markt. Bezoekers hebben de acht tien nieuwe parkeervakken al ge vonden maar de nieuwe verkeers stroom zorgt af en toe voor verwar ring. De Markt is éénrichtingsver keer geworden en is met de auto al leen nog bereikbaar vanuit de Burchtstraat en Brouwerijstraat. Wie vanaf het Ledelplein de Markt wil bereiken, moet omrijden. Met de Markt is de transformatie van Oostburg nog niet klaar. Het aanpakken van de Markt en aan grenzende Langestraat maakt deel uit van project Aantrekkelijk Oost burg, waarbij het centrum onder meer heringericht wordt in drie fa sen. Eerder werd de bestrating van het Eenhoornplantsoen en de Burchtstraat vervangen en in het najaar volgen het Ledelplein en de Schouwburgstraat. Het is ruimtelijker en écht een plein geworden meentebestuur. Mensen moesten er weer over willen flaneren. Na een periode van weken waarin de Markt een door hekken omgeven zandbak was, waarin graafmachi nes bromden en werklui af en aan liepen, is die missie geslaagd. Fiet sers, wandelaars en toeristen met IN DE REGIO Op pad door Saeftinghe Vroeg op voor rommel AARDENBURG Bach-matinee in Baafskerk MIJN DORP, MIJN STAD ZATERDAG ZONDAG AARDENBURG zaterdag 29 juli 2017 Het Rijk wil niet blijven betalen voor welzijnsruim- tes in woonzorg centra. Maar waarom heeft het dat wel eerst ja renlang ruimhartig gedaan? En is het eerlijk om de reke ning nu door te schuiven naar ge meenten, woning corporaties en zorginstellingen? Maurits Sep Van ongezellig naar zandbak tot uiteindelijk een uitnodigend plein waar mensen over flane ren. De Markt van Oostburg ken je niet meer terug. Sophie Stockman Oostburg -Patricia de Milliano, ondernemer Het ruitpatroon is met de hand gelegd en brengt het pleingevoel terug in hartje Oostburg. foto boaztimmermans EMMADORP In het Verdronken Land van Saef tinghe bij Emma- dorp zijn dit week end twee wandel activiteiten. Van daag, zaterdag, is vanaf 12.30 uur een drie uur durende excursie 'modderen en ploeteren door Saeftinghe' en mor gen wordt vanaf 12.00 uur naar het noordoostelijkste puntje van het enorme brakwater schor gestapt. Startpunt is het be zoekerscentrum van Het Zeeuwse Landschap. OOSTBURG In hartje Oostburg is het vandaag, za terdag, al vroeg druk. De tweede rommel markt van dit zo merseizoen wordt er gehouden door de Vereniging Busi ness Collectief Eenhoornstad, vanaf 6.30 uur. Koen Pauly uit Knokke geeft van daag, zaterdag, een orgelconcert in de Sint-Baafskerk in Aardenburg. Hij doet dat in het kader van de zo merse Bach-orgel- matinees. Aanvang 14.30 uur, toegang gratis. BAGGEREN TERNEUZEN Aan de oude Veerhaven in Terneuzen is nog weinig gebeurd, sinds Multraship die begin 2016 overnam van het Rijk. Dat verandert wellicht snel. Stichting Jachtha ven Terneuzen en watersportvereniging Neusen zijn bezig een exploitatie-BV op te richten. Die gaat het jachthaven- deel van Multraship huren. Over het opknappen van de stei gers wordt overlegd. Deze week is er in elk geval weer ge baggerd door de Catharina 6 van Hebo Maritiemservice. Dat moet voor de slepers van Multraship. fotoadrivandewege AARDENBURG Sint Baafskerk e.o., 11.00-17.00 uur: Kunstenfestival (ook zondag); Kaaiplein, 14.00 uur: Straattheater Poëti sche Kapsalon; AXEL Watertoren, 13.00-16.30 uur: Workshop imkers; BRESKENS Veerha ven, centrum Qi, 19.00-21.00 uur: In heemse drumcirkel; CADZAND-BAD Strandpaviljoen Ca- ricole, 11.00-17.00 uur: Vliegerfeest (ook zondag); Ringdijk Noord, 19.00 uur: Circus Renz International; KLOOSTERZANDE Vrachtwagenpar king Den Eeck, 14.00 uur: Boelie- pop Kids; 20.30 uur: Boeliepop met band Melrose en DJ Herr; OSSENISSE 't Schallemaaj, 19.00 uur: Zigeuneravond, band Vincent Chambon; TERNEUZEN Schut tershof, 10.00 uur: Zomerbraderie; Informaticaweg, 16.30 en 19.30 uur: Circus Italiano lanz; Stadhuis, 14.00 uur: Stadswandeling gidsenteam; Museumcafé Oud Terneuzen, 10.00 uur: NK gaaibollen, Mosselfeesten IJZENDIJKE Mau- ritsweg, 13.00 uur: Weitjerock; Schuttersterrein, 13.00 uur: Schieting Koningen en Kei zers Zeeuws- Vlaamse Bond; BRESKENS Spui- plein, 12.00 uur: Zondagsmarkt; CADZAND-BAD Ringdijk Noord, 14.00 uur: Circus International Renz; HULST Basiliek, 14.30 uur: Torenbeklimming; VVV kantoor, Steenstraat, 15.30 uur, ZomerVesting- Wandeling; RETRANCHEMENT Strandpaviljoen De Zeemeeuw, 15.00 uur: Schatgraven voor kinderen; TERNEUZEN Informaticaweg, 15.00 uur: Circus International lanz; Museumcafé Oud Terneuzen, 15.00 uur: Mosselfeesten, met optreden Mai- kel Harte en Donny Benjaminsz; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten; IJZENDIJKE Museum Het Bol werk, 14.00 uur: Gratis rondleiding, na betaling entree.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 140