PW Purmerend II II TOPKANDIDATEN 13 Genaaid Maar toen floot de Limburgse PW-afdeling hem terug, stelt Vermeulen. „Zonder verdere tekst en uitleg. Iemand had een appje van Geert gehad. De boodschap was helder: jullie moeten ermee stop pen in Roerdalen." Een nadere uitleg kwam er niet. Misschien dat 'Den Haag' bang was dat Roer dalen de kandidatenlijsten van de andere beoogde Limburgse fractie zou 'leeg eten'. „Maar de reden ken ik niet officieel. Interesseert me ook niet. Ik voel me gewoon genaaid. De PW gaat heel Neder land 'terugveroveren'..maar Roerdalen niet", zegt Vermeulen. Z'n PVV-missie eindigde in onmin. „Ik ga er geen energie meer in steken." Groeipijnen horen bij een partij die op expansie aast, taxeert Van Dijk. Hij denkt dat de PW nog vaak onder het vergrootglas wordt gehouden in de aanloop naar de verkiezingen. De kandidaten evenzeer. Daarom is mediatraining alvast een on derdeel van het 'lespakket'. Van Dijk: „Dat hoort er immers ook bij straks." Voor advies worden 'specialisten' gevraagd. Ka merleden als Machiel de Graaf. „Die weet dat feil loos over te brengen." Van Dijk weet er ook wel wat van, stelt hij. „Les één: praat niet over privé. Heeft geen zin. Komt alleen maar gedoe van en je zit er niet voor jezelf. Dit gaat om de missie van de PW." weest in de afwikkeling van die affaire, maar we zijn er natuurlijk op gespitst dit soort incidenten voortaan te voorkomen." Niet dat nieuwbakken PW'ers ermee worden lastiggevallen. In de klasjes is les in politiek het be langrijkst. „Ik vraag altijd meteen: wie is het hoofd van de gemeente?" vertelt Van Dijk. „Dan zegt ie dereen: de burgemeester. Fout! Het is de gemeen teraad. En zo is er veel te leren, want wat is een motie? Hoe behandel je een begroting?" Hous- mans: „En dat ze niet voor iedere scheet het recht van interpellatie gebruiken." Na de zomer gaat het tempo omhoog. Kandida ten gaan dan raadsvergaderingen bezoeken. Begro tingen uitpluizen. Van Dijk: „Het politieke hand werk." En er wordt gediscussieerd. Ook over lan delijke thema's. De 'islamisering van Nederland voorop'. „Dat is geen thema waar je niets vanafkan weten als je bij de PVV zit", zegt Erik Veltmeijer, namens de PW in Overijssel. En het helpt nog wat 'kaf van koren te scheiden', zegt Housmans. „In ge sprekken kun je nog een politieke overtuiging veinzen. Bij pittige discussies val je door de mand." Als je het Eddy van Duijn vraagt, zijn die 'discus sies' vooral 'islamkritische indoctrinatie'. De marktkoopman uit Enschede meldde zich in april, maar is inmiddels 'gedesillusioneerd afgehaakt'. „Het ging alleen maar over de islam. Ze wilden het erin rammen. Dat veel moslims de sharia willen bijvoorbeeld. Maar ik kén moslims, die zijn echt niet allemaal radicaal. Ik kreeg er geen lekker ge voel van." Erik Veltmeijer van de PW in Overijssel heeft een andere lezing. „Hij viel gewoon af. Eddy liep de kantjes ervan af. Ik wist: met hem wordt het niks, die doet z'n huiswerk niet." Van Duijn: „Ja, zo lust ik er nog wel een paar. Dat zit net anders." Het 'huiswerk' betrof het lezen van drie boeken. Islam voor varkens, apen, ezels en andere beesten, van de islamkritische professor Hans Jansen. Naast een boek van PW-Kamerlid Martin Bosma (De schijn- élite van de valsemuntersen De woede en de trots van de Italiaanse journaliste Oriana Fallaci. Van Duijn: „Maar ik stond dat weekend op de markt! Dan kan Islamisering is geen thema waar je niets vanaf kan weten als je bij de PVV zit Les één: praat niet over privé. Heeft geen zin. Komt alleen gedoe van ik geen drie boeken lezen." Een gelukkig huwelijk is het dus niet geworden. „Ik wens ze wel veel suc ces", wil Van Duijn nog gezegd hebben. Limburger Harry Vermeulen voelt meer ran cune. Geert Wilders selecteerde met een klein team de zestig gemeenten waar de PW mee wil gaan doen aan de raadsverkiezingen. Voornaamste criterium: de PW moet het er goed hebben gedaan in de landelijke verkiezingen. Om die reden zag Vermeulen deelname van de PW in het Lim burgse Roerdalen helemaal zitten. „In acht dagen tijd had ik daar twaalf mensen gevonden die wel raadslid wilden worden." zaterdag 29 juli 2017 De PVV heeft in Enschede, Almelo en Twenterand mensen te gast (op de publieke tribune) die voor de partij in de gemeenteraad willen. FOTO EMIEL MUIJDERM AN Kandidaten worden uitvoerig gescreend om incidenten als met Michael Heemels, die een flinke greep in de Limburgse PVV-kas deed te voorkomen, foto remko de waal —Peter van Dijk —Erik Veltmeijer Geert Wilders trok de aandacht met een twitterfoto waarmee hij de eerste drie kandidaat-gemeenteraadsleden voor Purmerend bekendmaakte. FOTO @GEERTWILDERSPVV ■4 Eddy van Duijn meldde zich aan als kandidaat voor de PVV, maar is inmid dels teleurgesteld afgehaakt. FOTO ANNINA ROMITA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13