Kunstenares (96) stort zich op Machinefabriek 9 Brusselse lobbyist Milos Labovic bezoekt Schore PZC ONLINE Ben je als #gender jaren bezig om man of vrouw te worden; gaan ze je ineens #reiziger noemen!! #NS #genderneu- traal Belangenbehartiger in Brussel Milos Labovic laat zich graag bijpraten in Schore. 'Hier leer ik meer van dan van het lezen van memo's.' Hij was er nog nooit eer der geweest, maar sinds gisteren weet Milos La bovic alles over Schore. Anita van der Jagt en Lisette Booij van de dorpsraad namen hem mee voor een autorit door hun woon plaats. De lobbyist was onder de indruk. „Dit dorp is een goed be waard geheim." Labovic is actief als lobbyist in Brussel voor de provincie Zeeland. Anita en Lisette ontmoetten hem toen ze de Europese Unie bezoch ten in het kader van de Kapelse cursus 'Politiek actief. „Hij had toen net een boek geschreven en dat had ik gelezen", vertelt Anita. „Maar echt tijd om het daarover te hebben, was er toen niet. Milos stelde voor dat een keer te doen als hij in Zeeland was. Zo is het idee ontstaan om hem hier uit te nodi gen." Dat gebeurde zeker niet met de bedoeling dat de lobbyist in Brussel grote dingen voor Schore gaat bereiken. Hij is tenslotte meer met het grote Zeeuwse belang be zig. „Toch hecht ik veel waarde aan dit soort bezoeken", stelt Labovic. „Om mijn werk goed te kunnen doen, moet ik weten wat er leeft in Zeeland. Dat leer ik niet vanuit een ivoren toren in Brussel." Volgens Anita is het bezoek ook een mooie gelegenheid voor on dernemers uit Schore om aan te geven wat zij belangrijk vinden. Dat deed fruitteler Wim Karelse dan ook toen het gezelschap op zijn erf belandde. Hij onderstreepte het belang voor fruittelers om goede bestrij dingsmiddelen te kunnen blijven gebruiken. Het verbod op het ge bruik van chemische middelen door gemeenten heeft volgens hem niet veel goeds gebracht. De Prachtig dat jullie de uiensector hebben kunnen helpen teler had ook nog een compliment voor de lobbyist. „Prachtig dat jul lie het voor elkaar hebben gekre gen dat de uiensector de kiemrem- mer maleïne hydrazine mag blij ven gebruiken." Tijdens de autorit toonde Labovic veel interesse. Hij vroeg naar onder meer de bedrij vigheid bij het kanaal, de toekomst van de leegstaande school, de mo gelijkheden voor woningbouw (veel te weinig, aldus Lisette) en de status van het dorpshuis. „We denken op dit moment na over een nieuwe beheersvorm voor het dorpshuis", legde Anita uit. „De gemeente wilde een stichting op richten met daarin mensen van de verenigingen, maar wij vinden dat het te ver gaat om als dorp de hele verantwoordelijkheid te dragen." Volgens Anita is het misschien geen slecht idee om van zorgboer derij Rust na Onrust de huiskamer van Schore te maken. Ook daar liet Labovic zich rondleiden. Hij was nog niet eerder bij zo'n voorzie ning geweest. „Van een dag als deze leer ik misschien wel meer dan van het lezen van honderd memo's." Haar tekening en aquarel van het interieur van de Machinefabriek in Vlissingen zijn de spil van de zo- merexpositie van Panorama Wal cheren in de Machinefabriek in Vlissingen, die vandaag zijn vernis sage beleeft. Dagenlang heeft ze in de kille fabriekshal getekend, op een klapstoel met een dekentje, het schetsboek op de knieën. Het resul taat hangt nu bij Panorama Wal cheren, geflankeerd door Zeeuwse impressies van Daantje Zaanstra uit Oostkapelle en de helder gekleurde landschappen van Floris de Gou uit Brussel, die wel doen denken aan Edward Hopper. Brussel was lang de stad van Frangoise van Lynden, getrouwd met een internationaal ambtenaar. Ze volgde voor haar huwelijk een opleiding interieurarchitectuur en werkte op een architectenkantoor aan de Place Vendóme in Parijs. De kenmerkende stijl waarmee ze in terieurs aquarelleert ontwikkelde ze nadat haar man na zijn pensioen grafisch ontwerpen ging studeren en ze samen tekenend optrokken. Ze publiceerden voor het Zeeuwsch Genootschap een uit gave over Zeeuwse historische ele menten en Frangoise maakte de te keningen in een boekuitgave 'An ders bekeken' met Katy Heyning, conservator voor het Zeeuwsch Ge nootschap over historische interi eurs in 2001. Ze kreeg vele opdrach ten om voorname interieurs te por tretteren, in Amerika, Engeland en ook in Nederland. Haar werken worden verkocht door Sotheby's en galeriën. Nog af en toe aanvaardt ze een opdracht. „Als het niet te ver is. Ik ga niet meer naar Amerika. Men sen vinden mijn tekeningen een herinnering aan een interieur dat een foto niet helemaal recht kan doen." Haar recente fascinatie met indu- striëel erfgoed kwam spontaan. „Ik ben erg verwend met interieurs. Ik had er een beetje genoeg van, denk ik. Ik heb er heel veel plezier in om de details van de constructies weer te geven. Ik deed de deur open van de Machinefabriek en wat ik zag, vond ik zó geweldig." Ze kwam in januari 2015 vragen of ze mocht ko men tekenen, weet Jos Pielage van Panorama Walcheren. Het panorama biedt al twee jaar wisselende exposities, sinds dit jaar samengesteld door Cees Beindorff en Monica Appel. Inmiddels kiemt het idee van een expositie met Frangoises tekeningen van indu- striëel erfgoed. Ze tekende al de im posante trap van het hoofdkantoor van Damen/Schelde tegenover de Machinefabriek. Ze wil de Art Nou- veauvormen vangen op de boven verdieping van de Timmerfabriek en is nieuwsgierig naar de Lasloods, op de landtong bij de Tweede Bin nenhaven. Het geeft haar nieuwe energie, vertelt de kunstenares. zaterdag 29 juli 2017 BH UW REACTIE De politie zal zondag niet meer extra surveilleren rondom de diensten van de Gereformeerde Gemeente in Kruiningen. Burgemees ter Piet Zoon: „De uitkomst van gesprekken geeft ver trouwen dat geen verdere escalatie zal plaatsvinden." Wim Smit merkt op: „Blijk baar moet de lokale over heid zich hierover buigen." Rob Vries zegt: „Is de bur gemeester zelf lid van deze kerk? Ik krijg het idee dat hij het in de doofpot wil stoppen." Peter Schrier concludeert: „Geloof en lij felijk geweld hebben in de Kruiningse gereformeerde heilsleer kennelijk toch een intrinsieke relatie." GW TWITTER Berry Stel @Berrystel Treinreizigers van de NS worden vanaf 10 december niet meer aangesproken als 'Dames en heren', maar met het sekseneutrale 'Beste reizigers'. En ook de gemeente Amsterdam roept haar ambtenaren op voortaan genderneutrale taal te gebruiken. Dus geen 'dames en heren' meer, maar 'beste mensen'. Er volgde een stortvloed aan reacties op social media. ONLINE TOP VIJF Meest gelezen op pzc.nl 1. Dode bij eenzijdig onge val op A58 2. Justitie: Terneuzens tuin centrum was eigenlijk leve rancier voor wietteelt 3. Pas op bij zwemmen in open water: de kruiskwal komt en gaat zoals hij wil 4. Nieuwe sluis Terneuzen scheelt haven Gent belas ting 5. Tienduizenden wacht woorden in handen crimi nelen Kijk op www.pzc.nl of Cj @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie Rob Paardekam Schore - Wim Karelse, fruitteler Ze had een beetje genoeg van weelderige interieurs, denkt ze. Kunstenares Frangoise van Lyn- den (96) uit Veere heeft zich be keerd tot industrieel erfgoed. Claudia Sondervan Vlissingen Frangoise van Lynden. foto dirk-jan gjeltema In een ivoren toren leer ik Zeeland niet kennen' Milos Labovic (tweede van links) laat zich rondleiden door Kees van Hoepen, Anita van der Jagt en Lisette Booij (vlnr). foto mecmteldjansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 136