Verdachte was beheerder van jihad-chatrooms Baby Charlie overleden 12 RAADSVERKIEZINGEN UITBREIDING PVV Nu de PVV in bijna 60 gemeenten mee wil doen aan de raadsverkiezingen van maart volgend jaar, zoekt de partij in rap tempo kandidaten. Een enorm project, want de PVV moet plots exponentieel groeien. De in Nederland geboren Raoul A., die in Paramaribo in de islamitische slagerij van zijn familie werkt, is geen onbekende in jihadkringen: hij wordt gezien als een drijvende kracht achter een aantal online chatrooms waar geradicaliseerde jongeren elkaar treffen. Deze besloten chatrooms, die draaien op de goed versleutelde berichtendienst Telegram, zijn een belangrijk communicatiemiddel voor Islamitische Staat. Er bestaan vele honderden van deze kanalen, die vaak even snel verdwijnen als ze opkomen. Gelijkgezinden wisselen in de groepen tips uit om succesvol naar Syrië en Irak te reizen. Ook klinken oproepen tot aanslagen in Europa. Allerlei propagandamateriaal wordt gedeeld: van geromantiseerde voorstellingen van het leven in het kalifaat tot theologische verhande lingen, maar vooral veel gruwelijke executievideo's. Tot voor kort deden ook naar Sy rië uitgereisde jihadisten hun ver haal in de chats, maar sinds IS in het nauw is gedreven, is de stem vanuit het kalifaat verstomd. Nu wordt niet langer opgeroepen naar Syrië en Irak te reizen, maar worden an dere strijdgebieden aangeraden, zo als de Filipijnen, Egypte en Libië. De opgepakte Raoul A. zou de me debeheerder zijn van zeker twee van die chatrooms voor vooral Ne derlandstalige geïnteresseerden, waaronder een kanaal met de naam K-Nieuws (als in: 'Kalifaat- nieuws'). In de K-nieuwsgroep en het gelieerde D-nieuwskanaal werd meermaals opgeroepen tot 'het martelaarschap'. Ook plaatste iemand een formule voor spring stof. De betrokkenheid van A. bij die kanalen was waarschijnlijk al enige tijd bekend bij inlichtingendien sten. Blogger Mark van der Berg, die op zijn website Azazel onderzoek doet naar de communicatiekanalen van jihadisten, vermoedde eerder al dat de chatrooms werden aange- t Geradicaliseerde jongeren geven elkaar via chats tips voordejihad stuurd door een Surinaamse sla- gerszoon met de naam Raoul, die ook onder allerlei andere namen actiefis. Volgens ingewijden beheert Raoul A. de chatrooms met een radicaal-islamitische Amsterdam mer die zichzelf 'Abdullah West' noemt. Dat zou Keith Rienksma zijn, een bekeerde salafistische Am sterdammer uit de Mercatorbuurt. Rienksma was openlijk actief met 'De Zuivere Aanbidding', dat jonge ren op Facebook in het Nederlands uitleg gaf over de radicale islam. Er werd niet expliciet opgeroepen tot geweld en het kanaal lijkt niet langer actief. LONDEN De doodzieke Britse baby Charlie Gard, die het on derwerp van een bittere juridi sche strijd werd, is gisteren overleden. Charlie werd elf maanden. De baby had een zeldzame en dodelijke aandoe ning. De ouders waren in een juridisch conflict geraakt met artsen over de vraag of de baby in de Verenigde Staten een ex perimentele behandelmethode zou mogen ondergaan. „Onze mooie jongen is niet meer", zei zijn moeder gisteravond. „We zijn zo trots op je, Charlie." Charlie werd op 4 augustus 2016 geboren met een progressieve aandoening van het spijsverte ringskanaal en de zenuwen. Door zijn beperking kon Char lie nooit zelfstandig ademen en waren zijn hersenen sinds zijn geboorte ernstig beschadigd. Vorige week kwam de juridi sche strijd tot een einde. Aan de hand van scans werd geconclu deerd dat een behandeling te laat zou komen voor Charlie. In de dagen erna brachten de ouders de laatste momenten door met Charlie, die zijn eerste verjaardag op 4 augustus net niet redde. Soms speelt Peter van Dijk als het ware voor rechercheur. De Zeeuw heeft 'een gezonde dosis mensen kennis', maar struint ook nog Google af als een aankomende PW'er zich heeft gemeld. Tóch even nagaan of er niets geks te vinden is. „We willen er niet gaandeweg achterkomen dat we met een extreemrechts figuur van doen hebben." Van Dijk is als Zeeuwse PW'er belast met het optuigen van kandidatenlijsten voor vijf gemeen ten in zijn provincie. Screening hoort daarbij. En dan zijn er al 'zeker twee indringende' gesprekken met de kandidaat geweest. „Dan gooi ik hen pittige stellingen voor de voeten en moeten ze kleur be kennen. Het gaat erom dat je de juiste politieke bloedgroep hebt." Zo gaat het momenteel in alle twaalf provincies in Nederland. Het voltrekt zich grotendeels in stilte, maar de PVV is bezig met een kolossaal pro ject. Momenteel is de partij in nog slechts twee ge meenteraden vertegenwoordigd, dat moeten er straks zestig worden, verspreid over alle landsde len. Dat betekent dus ook een zoektocht naar hon derden potentiële kandidaten. Het zou een immense klus zijn voor iedere par tij, maar voor de PVV geldt dat in het bijzonder. Leider Geert Wilders wilde nooit weten van lokale expansie. Bovendien liep hij een bescheiden trauma op in 2010 toen in zijn uitgedijde Tweede Kamerfractie een 'brievenbuspisser' en een 'por nobaron' waren binnengeslopen. De affaires ble ken niet heel veel om het lijf te hebben. Toch was de toon gezet: de PW moest uitkijken geen bas tion te worden voor opportunistische mafkezen. Wilders zeifis de enige die ruchtbaarheid geeft aan de partijuitbreiding. Op Twitter blijft de grote leider kandidaten oproepen ('Meld u aan!') en on langs presenteerde hij nog vol trots de onbekende drie 'topkandidaten' Shirley, Zayhira en Nicole die het voor de PW moeten gaan doen in Purmerend. In hoeverre het storm loopt, blijft onduidelijk. De trekkers van het project houden zoveel mogelijk ge heim hoeveel mensen zich al hebben gemeld. „Wij, maar ook zij, moeten na drie maanden nog kunnen zeg gen: dit gaat niet werken. Dan helpt het niet als er aantallen circuleren", zegt Van Dijk. Toch willen de Statenleden die het voortouw nemen wel wat kwijt. Het stramien is grosso modo overal gelijk. Kandidaten mailen dat ze in teresse hebben. Dan volgt een persoonlijk gesprek met een PW-Statenlid. Soms nog één. En dan gaan ze de 'klas jes' in. Voor les in politiek. En in de islam. „We zitten daar met mensen uit alle lagen van de bevolking: van stratenmakers tot pro movendi", zegt Robert Housmans namens de PW in Limburg. „Er zit bij ons zelfs iemand die in het verleden de fout heeft gemaakt op D66 te stem men. We hebben het hem toch maar vergeven." Een ander in de Limburgse klas stuurde zijn tweede paspoort terug. „Hij had een dubbele nationaliteit en wilde dat niet meer. Het was een belangrijk signaal naar de groep ook: een gedeelde loyaliteit wordt niet geaccepteerd." In de gaten houden Housmans heeft toch al reden genoeg om zijn mensen in de gaten te houden. Hij moest de crisis bezweren toen vorig jaar bleek dat Statenlid Michael Heemels - tevens de 'overwerkte' pers voorlichter van Wilders - een greep had gedaan uit de Limburgse PW-kas. Zeker 139.500 euro bleek de drugs- en drankverslaafde Limburger verbrast te hebben aan zijn verslavingen en kaartjes voor concerten, sieraden, nachtjes in luxe hotels en ver keersboetes. Housmans: „We zijn transparant ge- zaterdag 29 juli 2017 Eén van de twee Nederlanders die in Suriname zijn opgepakt op verdenking van terreurplannen, stond via jihadistische chat- rooms in contact met geradicali seerde jongeren. Maarten van Dun Amsterdam Charlie Gard in een ziekenhuis in Londen. FOTO AP Megaoperatie: Geert op zoek naar de beste van de klas Tobias den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12