I Nederland trekt massaal naar het zonnige zuiden 10 Hoera, eindelijk vakantie! Maar wie vandaag vertrekt, loopt risico op urenlange files op de eerste zwarte zaterdag van de zomer. Vooral in Frankrijk wordt het uren lang optrekken-remmen-optrek- ken-remmen. Dit weekeinde rij den alleen al over de Franse wegen 300.000 Nederlanders met karre tjes, caravans en tot de nok toe af geladen auto's richting het zuiden. „Dit is het eerste weekeinde dat er heel veel mensen op vakantie gaan, maar ook weer heel veel mensen thuiskomen", zegt Jessica Smit, operationeel manager van de ANWB Alarmcentrale. „Wij krij gen het heel druk. We verwachten tussen de 10.000 en 11.000 tele foontjes, zo'n 3.000 meer dan op een reguliere vakantiedag." Met 950 hulpverleners, onder wie 400 vakantiekrachten, wordt die hausse om hulp vooral telefonisch afgehandeld. Ze zitten overal in het gebouw. Zelfs het kantoor van de directeur is ontruimd om extra werkplekken te maken. Steunpunt Het gros werkt vanuit Den Haag. Maar ook vanuit kantoren in Duits land en Frankrijk. In het grootste buitenlandse steunpunt in Lyon werken doorgaans 20 ANWB'ers, maar deze zomer 120. Ze bellen in vloeiend Frans, Duits, Italiaans, Spaans, Pools of Bulgaars naar garages ter plaatse om gestrande Nederlanders weer op weg te hel pen. Wegenwachters proberen te lefonisch tips te geven om de auto zelf weer aan de praat te krijgen. „Wil je niet bij die 11.000 bellers horen? Check je oliepeil, de ban denspanning, en heel belangrijk: Neem een reservewiel mee, die spuitbussetjes om een lekke band te repareren werken vaak niet. De lekke band staat in de top 3 van de problemen die het vaakst voorko men. En vergeet ook de reserve sleutels van je auto en caravan niet. Hoe vaak de autosleutel niet in een putje of de Middellandse Zee valt. Een nieuwe sleutel met inge bouwde chip regelen kost vaak een paar dagen." Op de eerste zwarte zaterdag - volgende week zaterdag en de za terdag daarop staan ook met zwart omcirkeld op de ANWB-kalender - zullen de honderden kilometers file voor nog meer autopech zor- Zelfs het kantoor van de directeur wordt ontruimd om extra plekken te creëren gen. Koelsystemen begeven het op de snikhete tolwegen. En wie in de file staat met een kapotte auto moet heel lang wachten voor er überhaupt een hulpwagen bij kan. „De files gaan komen. Vanaf Lyon zeker 80 kilometer file", zegt Wijnand Zwaan van de ANWB Verkeersdienst. „Iedereen die op een zwarte zaterdag tussen 3 uur en 8 uur 's ochtends vertrekt komt daar vast te staan. Vertrek later! Of ga zondag. Het is ieder jaar zo, want mensen willen het in één dag rij den en 's avonds met een glas wijn op het terras zitten." Ook in Duits land, Oostenrijk en Italië wordt het aanschuiven. In heel Europa is het nu vakantie. Ongeduldig „Bellers zijn ongeduldiger gewor den", weet Smit uit ervaring. „Ze verwachten dat met één druk op de knop alles is geregeld. Ze worden boos als ze horen dat een garage 's middags gesloten is. We kunnen bijna altijd mensen helpen. Deze zomer nog een man die op de fiets naar de Noordkaap fietste. Er was iets met zijn band waardoor het canvas te zien was en de binnen band erdoor kwam. Met tape had hij het provisorisch gemaakt tot hij twee dagen later in een dorpje was aangekomen. Het was ons gelukt om een nieuwe fietsband te laten bezorgen. Zo leuk, als dat lukt." Laatste tip van de experts van de ANWB om zwarte zaterdag door te komen: volg @ANWBeuropa op Twitter. Alle grote verkeersproble men in de vakantielanden worden daar live gemeld en wie een vraag stelt over een file krijgt zo goed mogelijk antwoord. Knelpunten tijdens zomervakantie zaterdag 29 juli 2017 Ontloop zwarte zaterdag, vertrek een dag later! Ton Voermans Den Haag —Jessica Smit, operationeel manager ANWB Alarmcentrale extra ANWB-hulpverleners. kilometer file vanaf Lyon. bellers meer dan normaal. NOORDZEE Amsti mover Bristol ichengladbacl leims luen lünchej Innsbruck Beauni Drukke grens overgang Tunnel met kans op wachttijd Wegwerk zaamheden Trento Gatlfardi 1 Valence Montélimai Avignon .Rimini Bilbao Mont- I pellier Perpignan Narbonne Burgos MIDDELLANDSE ZEE Barcelona Taragona 200km I adrid ©2807171 BRON: ANP/ANWB Op het hoofdkantoor van de ANWB Alarmcentrale in Den Haag wordt dit weekeinde weer topdrukte verwacht, fotosmariookhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10