Peuter speelzaal verdwijnt in Veere Taakstraf voor stalken van ex geïst Peerock brouwt een muzikale mix 5 Hof de Eendragt ziet diervriendelijke aanpak beloond Hof de Eendragt van Jeroen en Cora Meijering in Zaamslag is de eerste Zeeuwse varkensboerderij die door Varkens in Nood is beloond met vijf sterren. Meijering voldeed aan alle 35 punten van de dierenwelzijnsinstantie. Wie bij Jeroen en Cora Meijering het erf oprijdt, ziet een plaatje zoals romantische zie len het zich voorstellen. Varkens rommelen in de modder, biggetjes bij hun moeder. Precies zoals Var kens in Nood het graag ziet. Var kens is Nood keert zich tegen de bio-industrie en ijvert voor een zo natuurlijk en respectvol leven voor de dieren. Varkens moeten een zo normaal mogelijk leven leiden, naar buiten kunnen als ze willen, fatsoenlijk voer krijgen en niet in een idioot tempo vetgemest wor den. Mooi als het een aardig beeld ople vert maar Jeroen Meijering is niet bezig met het neerzetten van aar dige plaatjes. Of zoals hij het bijna filosofisch zegt: „Wat is nou waar en wat is nou een opgelegd beeld? Het is de kunst om daar achter te komen. Dat vraagt veel kennis. De industrie drijft je zo dat je efficiënt moet zijn. Varkens moeten bijvoor beeld precies 95 kilo zwaar zijn. An ders krijg je een boete. Vlees moet er altijd hetzelfde uitzien. Bij ons gaat dat niet. Je moet mensen bijna opnieuw opvoeden om ze dat te le ren." Berkshirevarken Hof de Eendragt fokt varkens die een kruising zijn van Berkshirevar- kens en het industrievarken. Berks hire groeit trager dan het standaard varken. „Die van ons doen er mini- Wij proberen met moeders te fokken die goede moeders zijn en niet op de biggen gaan liggen maal twee maanden langer over voor ze geslacht kunnen worden. Puur Berkshire groeit te traag en is niet rendabel." Mammoetskelter Oorspronkelijk begonnen als hob byboer wil hij uiteindelijk een be legde boterham kunnen verdienen met de boerderij. Jaarlijks gaan er nu tachtig varkens naar de slacht. Het vlees verkoopt hij aan huis. Op termijn wil hij groeien naar zo'n 250. De kachel moet immers bran den en de twee in overall gestoken scharreljongens op het erf kunnen niet zonder hun mammoetskelter. Voldoen aan de eisen is een kwestie van keuzes maken en niet altijd in leveren van geld, hooguit een beetje meer moeite. „Wij proberen met moeders te fokken die goede moe ders zijn en bijvoorbeeld niet op hun biggen gaan liggen. De indu strie legt zeugen vast om te voorko men dat ze hun biggen pletten." Vijfsterren varkensboeren slepen hun dieren niet het halve land door. „Wij proberen de keten lokaal te houden. Brood komt van een bak ker in Terneuzen, tarwe en stro van een boer in de buurt die er weer mest voor terugkrijgt en het slach ten gebeurt in Koewacht. Zo hou den we de cirkel klein en we helpen elkaar." Harmoniseren noemt Kinder Opvang Walcheren (KOW) het op één lijn brengen van peuter speelzalen met kinderdagver blijven. Dat is een landelijke ont wikkeling. Vanaf 1 augustus ver dwijnt de naam peuterspeelzaal in de gemeente Veere, zoals in Vlissingen en Middelburg al is gebeurd. Voor werkende ouders bete kent dit dat zij ook recht hebben op kinderopvangtoeslag als hun kind naar een peutergroep gaat. Voor niet-werkende ouders is er een inkomensafhankelijke bij drage. Peuterspeelzaal is in Vlissingen en Middelburg al verdwenen De gemeente Veere stelt peu- tergroepen verplicht om voor- en vroegschoolse educatie aan te bieden aan kinderen die extra taaiondersteuning nodig heb ben. Maar dat mag alleen als die groepen minstens tien uur open zijn. Een aantal peutergroepen moet dan een half uur langer per dagdeel open zijn. Tessa Sonnemans van KOW: „De financiering is de grootste verandering voor de ouders. Voor dat halfuurtje lan ger open, hoeven we geen extra personeel in te zetten. Dat kan met het huidige personeel." Op die peutergroepen kunnen kinderen terecht tussen twee en vier jaar. Zij worden er voorbe reid op de basisschool met be hulp van een educatief pro gramma. Veere heeft twaalf peu tergroepen, in vrijwel alle dor pen. Walcheren telt 33 groepen. MIDDELBURG Voor het ruim ze ven maanden stalken van zijn ex is gisteren in Middelburg tegen de 37-jarige D. O. uit Koewacht een taakstraf van honderd uur en het betalen van 4212 euro schadever goeding geëist. Ook zou hij onder toezicht van de reclassering moe ten komen te staan en eventueel een therapie moeten volgen. Na een lange relatie beëindigde de toenmalige echtgenote van O. op 5 mei vorig jaar abrupt de relatie en verliet zij de woning. Hun toen zevenjarige dochter nam zij mee. De eerste maand bestookte O. - in een poging de relatie te herstellen en uit wanhoop - haar met apps en sms'jes. Daarna waren zijn be richten voornamelijk gericht op de afwikkeling van de scheiding en de mogelijke omgang met hun dochter. Toen hij niet stopte, deed zijn ex aangifte. De advocaat van O. verzocht om matiging van de straf in het kader van het abrupte einde van een lange relatie. Uit spraak ro augustus. Festival Peerock heeft verschillende opkomende bands en kwaliteits- acts weten te strikken om morgen een feestje te bouwen aan de Oude Haven in Colijnsplaat. Djangus opent Peerock met een wervelende mix van pop, rock, funk, soul, hip-hop en gospel. Django Boegheim, de frontman van deze band, won een aantal jaar ge leden behoorlijk wat popwedstrij den in Zeeland. Vervolgens ging hij naar de Nederlandse Pop Academie in Utrecht en richtte hij samen met gitarist Mart Wijker, drummer Luc van Dijk en basgitarist Guyon van Vliet een band op. Naast Djangus staat onder andere de zevenkoppige band The Brightt uit Zeeuws-Vlaanderen op het po dium. Vorig jaar mochten zij Wei- Festival Peerock vindt plaats op zaterdag 29 juli vanaf 18.00 uur, Oude Haven in Colijnsplaat tjerock openen met hun nummers die variëren van psychedelische rock tot funk en blues. The Silverfaces staan ook weer in de schijnwerpers. In hun oprich tingsjaar (2013) wonnen zij de Am sterdamse Popprijs. Kort daarna bleef het een aantal jaren volledig stil rondom deze band. Eind vorig jaar brachten ze echter een nieuwe single uit en nu staan ze weer stevig rockend op podia. Andere namen die voorbijkomen in het programma van Peerock zijn de Belgian Quo Band, The Hillbilly Moonshiners en Gino The Bull doze Band. vrijdag 28 juli 2017 Varkensboer met 5 sterren Guido van der Heijden Zaamslag De varkens van Meijering, met op de achtergrond Jeroen en Cora en hun twee zoons, fotoboaz TIMMERMANS -Jeroen Meijering, varkensboer De naam peuterspeelzaal ver dwijnt definitief uit Walche ren. Dat worden peutergroe- pen. Na Middelburg en Vlis- singen volgt Veere nu ook. Annemarie Zevenbergen Veere Janneke Koster Colijnsplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33