Amsterdam wil genderneutraal zijn 2 Chemours wil lozing GenX wél inperken 7 Veel Nederlandse vakantiegangers hebben gisteren overhaast camping of hotel moeten verlaten vanwege bosbranden die het zuiden van Frankrijk teisteren. In het zuidoosten van Frankrijk is door de bosbranden al zo'n 5.000 hectare afgebrand. De bosbranden hielden gisteren voor de derde dag huis aan de Franse Rivièra en op het eiland Corsica. Ook werden nieuwe brandhaarden gesignaleerd in het departement Bouches-du-Rhöne, waarvan Marseille de hoofdstad is. Ruim 12.000 mensen moesten sinds dinsdagavond in het aangren zende departement Var worden geëvacueerd. Er woeden veel bran den in de 'Midi', zoals ten noord oosten van Aix-en-Provence bij La Croix-Valmer, ten zuiden van de bekende badplaats Saint-Tropez. Robert Jan de Heer schrok dins dagnacht met zijn vrouw en drie kleine kinderen wakker van loei ende sirenes en luidsprekers. „We dachten meteen: wegwezen hier. We zijn met onze auto de camping We hoorden 's nachts loeiende sirenes en dachten meteen: wegwezen hier 1 w>' Jr.-v -M V-V - .-lüSP* 'VT; - 2^ r;. Af r M l-ü afgereden, naar het dorp beneden. Daar staan we nu nog", zei hij. Een restaurant bleef de hele nacht open om mensen op te vangen. Zwarte rookwolken De brand woedt op zo'n vijf kilo meter van de camping waar familie De Heer vakantie viert. „Het vuur heeft de camping, met zo'n 3.500 gasten, niet bereikt. Er hangen zwarte rookwolken in de lucht." De Heer zag de brand rond elf uur minder worden, maar rond twee uur 's middags laaide het vuur weer op en werden opnieuw cam pings ontruimd. „Blusvliegtuigen scheren nu laag over ons heen." Wanneer ze precies terug kun nen, weet De Heer niet. „We heb ben onze telefoons, portemonnee en wat kleren meegegrist, maar de rest van onze spullen ligt er nog. Een Nederlands gezin dat naast ons op de camping stond is in de haast de luiers voor hun kindje vergeten. We hebben geen idee hoe het ver der moet." Claudia Vesters uit Den Bosch verblijft op een camping in Rama- tuelle en nam gisteren het heft in handen. „We lieten onze caravan Als er nog zo'n nacht volgt, gaan we weg. Het is best heftig, met megahoge vlammen staan en zijn weggereden. Het voelde niet goed om langer op die plek te blijven. Het was er te onrus tig. We wilden geen enkel risico ne men." „Het vuur leek intenser te worden en dat zorgde voor nog meer rook ontwikkeling. Veel campinggasten vertrouwden het niet meer en ver trokken halsoverkop van de cam ping. Onze camping ligt op een hooggelegen gebied dus we konden alles goed zien: van de enorme rookwolken tot die bizarre, rode gloed." Ook voor Reeuwijker Arnold Fa- brie en zijn gezin is het schrikken. „Je weet niet wat er staat te gebeu ren, we hebben dit nog nooit mee gemaakt." Het gezin hoefde niet te worden geëvacueerd. „De brand ging vlak langs ons. We werden wel naar één punt op de camping ge bracht. Het lijkt nu rustig, maar er is weinig informatie. De gemeente meldt alleen welke wegen er zijn afgesloten." Het gezin kijkt de situ atie nog even aan. „Als er nog zo'n nacht volgt, gaan we wel weg. Het is best heftig met megahoge vlam men Dat is ook voor de kinderen vrij indrukwekkend." Corsica Ook op Corsica zijn bosbranden en zijn evacuaties uitgevoerd. Franse media meldden dat op het eiland een verdachte is aangehouden die mogelijk een brand heeft gesticht. Ook bij andere bosbranden op het Franse vasteland wordt brandstich ting vermoed. EVEN VRAGEN AAN GEMEENTE AMSTERDAM I „Als organisatie en werkgever willen we zo inclusief mogelijk zijn en daar in ons taalgebruik bij aansluiten. De afdeling diversiteit heeft daarom een interne gids met 'regenboog taaltips' gemaakt, die bedoeld is voor onze ambtena ren." „Zeker niet, het zijn tips. We wil len met de gids het gesprek tussen ambtenaren aanjagen. In som mige gevallen kun je gewoon 'ge achte mevrouw' boven een brief zetten, als je weet dat het om een vrouw gaat." „Bij mijn weten hebben we daar geen onderzoek naar gedaan. De tips zijn tot stand gekomen op ba sis van gesprekken met verschil lende partners in de stad, zoals het COC, en ons eigen roze amb- tenarennetwerk. „We sluiten aan bij de termen die worden gebruikt binnen de lhbti- gemeenschap (lesbische vrou wen, homoseksuele mannen, bi- seksuelen, transgenders en inter- sekse personen, red.). „Dat betekent bijvoorbeeld dat je niet zegt dat iemand wordt omge bouwd, maar dat iemand in tran sitie is." „Wij willen zo inclusief mogelijk zijn, dus we houden rekening met zoveel mogelijk mensen." „Wij vinden het wenselijk, maar het is niet verplicht om bepaalde woorden te gebruiken." De fabriek ontkent dat het beslui ten van de provincie Zuid-Holland aanvecht bij de rechter. De provin cie wil de vergunning voor de emis sie naar de lucht en de lozing op het water van GenX sterk inperken omdat niet zeker is wat eigenschap pen zijn van de stof en wat de effec ten zijn op de volksgezondheid. GenX zit inmiddels in kleine con centraties in drinkwater in delen van Zuid-Holland. Chemours reageerde in juni dat het de lozingen aan banden wil leg gen, conform de wensen van de provincie. Het stapte die maand wel naar de rechter omdat het meer ruimte wil houden voor emissie naar de lucht. Het is nog niet be kend wanneer de zaak in de recht bank dient. Gisteren bracht de provincie naar buiten dat Chemours in juli een aanvullend beroep heeft ingediend bij de Haagse rechtbank. Daaruit blijkt volgens gedeputeerde Floor Vermeulen dat dit feitelijk betrek king heeft op de gehele ambtshalve wijziging „Er blijkt uit dat daar mee het gehele besluit van Gede puteerde Staten wordt aangevoch ten", aldus Vermeulen. Volgens Chemours is dat niet juist. „We hebben geen benul waar de provincie het over heeft", aldus een verklaring. „Het is ons ondui delijk waar de provincie op doelt. We hebben contact gehad, maar krijgen geen uitleg." donderdag 27 juli 2017 GO Nederlanders op de vlucht voor Franse bosbranden Simone van Zwienen Le Lavandou Rovert Jan de Heer, campinggast A tfj, v t-A" Een vrouw zoekt op een camping in Bormes-les-Mimosas tussen verbrande resten naar persoonlijke eigendommen. Het zuiden van Frankrijk wordt geteisterd door felle bosbranden, foto reuters FRANKRIJK Aix-en-Provence Fréjus tl St-Tropez Marseille Toulon 20 km —Claudia Vesters, campinggast De gemeente Amsterdam heeft een taalgids gepubliceerd voor ambtenaren, met daarin alter natieven voor een aanhef als 'geachte dames en heren' in brieven aan Amsterdammers. Deborah Jongejan Amsterdam j Waarom genderneutraal taal gebruik? Is het nu verplicht voor ambtenaren, om bijvoor beeld niet meer te zeggen 'geboren als meisje', maar 'bij de geboorte gezien als meisje'? 3 Hoeveel procent van de Amsterdammers voelt zich geen man of vrouw? 4 Landelijk voelt ongeveer 4 procent van de bevolking zich geen man of vrouw. Moet de gemeente altijd reke ning houden met een kleine minderheid? 5 Verschillende mensen rea geren met: doe eens nor maal. Mogen we nou niks meer zeggen? De Dordtse fabriek Chemours zegt dat het wel degelijk de lo zing van de stof GenX aan ban den wil leggen in lijn met de wensen van de provincie. Ingrid de Groot Dordrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7