II Caro is de mooiste melkkoe Serooskerke krijgt dorpsboomgaard 9 TONEEL ZIERIKZEE Een enorme stoet vluchtelingen. En Zierikzeeënaren die daar als de dood van zijn. De nieuwe voorstelling van de Rederijkers maakt één ding duidelijk: het vluchtelingen probleem is niet nieuw. Ze kropen in de huid van kapers in 1709 en ontrafelden een dra matisch geheim in het Burgerweeshuis aan het einde van de 19de eeuw. Voor hun nieuwe voorstelling Als de we reld in brand staat, de offers van 14-18 duiken de Rederijkers Zierikzee, precies een eeuw terug in de tijd, in. De Eerste Wereldoorlog was in volle gang toen een Engelse piloot per ongeluk bommen dropte op de stad. INFORMATIE Er zijn nog legio spulletjes uit die tijd voor handen. Foto's, huis-, tuin- en keukengerei, geschreven documenten en verhalen die je misschien nog nét je eigen grootou- Na de eerste doorloop had ik kippenvel op mijn armen ders hebt ontfutseld. „Elet is fasci nerend om je voor te stellen hoe het leven op Schouwen-Duiveland toen was. Ga je verder terug in de tijd dan wordt dat veel abstracter", zegt Paula Schiettekatte. Schiette katte is voorzitter van toneelgroep Rederijkers Zierikzee en - als speler - één van de slachtoffers van dat bombardement. Boerenschuur Cornelia Leijdekkers kwam met haar man en pleegzoontje om het leven toen hun huis aan de Sint Do- musstraat, in de nacht van 29 op 30 april 1917, door zo'n verdwaalde bom werd verwoest. Foto's van dat huis en andere Zierikzeese tafere len worden, afgedrukt op grote doeken, gebruikt als decor. De speelplek is opnieuw een bij zondere locatie, zo ongeveer het handelsmerk van de RederijkersIn een verlaten boerenschuur aan 's Heer Lauwendorp verrij st het mili tair hospitaal van dokter Van der Hoeven. Nederland is neutraal, maar soldaten worden en masse ge troffen door 'borstlijden'. En er is meer loos in Zierikzee. Een grote stoet Belgische vluchtelingen zoekt een veilig heenkomen in de Zeeuwse stad. „Nu mopperen we op vluchtelingen, maar toen had je precies hetzelfde soort proces. Met ergernissen en angsten. Eigenlijk is er niets veranderd. Je gaat na afloop ook wel naar huis met iets om nog even over na te denken. Na de eer ste doorloop had ik kippenvel op mijn armen." Konden de Rederijkers bij hun vorige vijf voorstellingen alleen voor de laatste doorlopen op de speellocatie terecht, dit jaar hebben ze de luxe te kunnen repeteren op locatie. „Dat is grenzeloos. Als je oe fent op de speelplek kom je steeds de obstakels én mogelijkheden te gen. Daar wordt het telkens een beetje mooier van. Het is een plaatje om te zien." Toeschouwers worden in groe pen verdeeld. De verschillende groepen krijgen op hetzelfde mo ment een andere scene voorgescho teld. Geen voorstelling van de Re derijkers is hetzelfde en dat denkt Schiettekatte zo te kunnen houden. Er zijn zelfs plannen om in de toe komst elders op Schouwen-Duive land de planken op te gaan. De oude Bogerdweie in Seroos kerke wordt in ere hersteld. Er komt een hoogstamboomgaard met oude fruitrassen. Het dorp zorgt zelf voor de aanplant en het onderhoud. De dorpsraad van Serooskerke heeft zich aangesloten bij het pro ject Teder dorp zijn hoogstam boomgaard' van Stichting Zeeuws Landschap (SZL). De dorpsboom gaard van 1.300 vierkante meter, met 20 tot 25 bomen, komt tussen twee bestaande gaarden achter de Bogerdweie. In de boomgaard staan straks oude fruitrassen van appels, peren, pruimen en moer bei. De school kan de boomgaard gebruiken voor natuuronderwijs. SLZ heeft een inrichtingsplan opgesteld. Vrijwilligers en de school planten de bomen in het begin van november onder lei ding van SLZ. Het onderhoud komt ook op het bordje van vrij willigers uit het dorp. Dat is ook de insteek van het SLZ-project; betrokkenheid van de dorpsbe woners. De gemeente Veere zorgt ervoor dat het toegangspad be gaanbaar blijft. „Het is best uniek hoor, dat een vaars wint. Zo jong, dat zie je niet vaak", weet Bert Gideonse van de Zeeuwse Rundvee Stichting over de prijswinnende koe Caro. Keuring Het jonge dier van onderneming Vrij Zwanenburg in Grijpskerke is nog maar twee jaar en twee maan den oud en had 'alles' wat een Zeeuwse kampioen moet hebben. De Rundvee Stichting hield gis teren de tweejaarlijkse Zeeuwse Fokveedag aan de Pekelingseweg in Aagtekerke. De keuring trok tradi tiegetrouw veel kijkers. „We had den in totaal ruim 70 melkkoeien en zo'n 35 kalveren", vertelt Gide onse. Rond negen uur gingen de eerste koeien langs de vier keurmeesters. Beoordelingspunten: bouw, benen en uiers en dat allemaal in de juiste verhouding. Jeugd De kalveren werden getoond door de jeugd. Daarbij werden de kinde ren ingedeeld in drie leeftijdscate gorieën. Een aandoenlijk beeld, zeker als de allerkleinsten van krap drie jaar langs de keurmeesters lie pen met hun kalfje. Hier werd niet Zo jong, dat zie je niet vaak één Zeeuwse kampioen gekozen, maar wel gekeken naar exterieur (de bouw van het kalfje) en de ma nier waarop de kinderen hun dier aan de keurmeesters toonden. donderdag 27 juli 2017 Spelen op plek vol obstakels Esme Soesman Als de wereld in brand staat, de offers van 14-18 van de Rederij kers Zierikzee gaat op woens dag 6 september in première. Speeldata: woensdag 7 tot en met zaterdag 9 september en woensdag 13 tot en met zaterdag 16 september. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Meer info en kaartverkoop zie: rederijkerszierikzee.nl. Gerepeteerd wordt nog niet in kostuum, maar wel op locatie. Een luxe voor de immer zwervende groep. Vlnr Leoni de Wit, Anton de Vlieger, Anne van Hekke en Jelt Pekaar. foto dirk-jan gjeltema - Paula Schiettekatte Annemarie Zevenbergen Serooskerke (W) De jonge Caro 9884, uit Grijps- kerke werd gisteren bekroond tot beste melkkoe. Zij glorieerde op de Zeeuwse Fokveedag in Aagtekerke. Annemarie Zevenbergen Aagtekerke -Bert Gideonse, Zeeuwse Rundvee Stichting Uitslagen kalveren: zie pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76