PZEM verliest zaak splitsingswet 3 Waar speelt dit nog meer? Het café biedt mensen gelegenheid om elkaar te ontmoeten Dat klinkt bezoekers als muziek in de oren. Want zolang er geen op lossing is, willen ze graag duidelijk maken hoeveel waarde zij hechten aan Grand Café Willem. „Maak er maar een flink verhaal van. Nu kun nen we nog druk uitoefenen", spoort Tabbe Elzinga aan. Elzinga en zijn vrouw wonen in Oostkapelle, maar prikken elke week een vorkje mee. „Omdat het gezellig en lekker is." De tafelgeno ten waren onbekenden voor elkaar. „Eerst praat je wat over koetjes en kalfjes en langzaam raak je be vriend." Wim Scherpenisse woont in de wijk, zijn vrouw in een verpleeg huis in Oost-Souburg. Hij komt twee keer in de week eten en doet donderdag mee aan de kofïie-och- tend. „Ik had de appartementen hier al heel lang in de smiezen. De voor zieningen in de buurt zijn zeker een reden waarom ik hier kwam wo nen." Hij vindt het ook 'tegen draads' dat subsidie nu vervalt. „Eerst wil de overheid dat we langer zelfstandig wonen en als we dat doen, stopt het geld voor de voorzie ningen." Buurtfunctie Willem is meer dan een restaurant, onderstreept Ronny Menheere, as sistent-restaurantmanager. Bui tenom de maaltijden vinden er al lerlei activiteiten plaats. Biljarten, taallessen, schaken, een biblio theekje, een kofïie-ochtend. „Het heeft echt een buurtfunctie. De be hoefte aan sociale contacten is groot en deze plek helpt om ouderen mo biel te houden." En vergeet de cliënten van Phila delphia niet, die er werken en leren, benadrukken de gasten aan de Seni orentafel. „Die zijn echt geweldig", looft Elzinga. De medewerkers van Philadelphia zijn ook belangrijk voor de koersballers die een ruimte naast het grand café huren van de gemeente. „Zij leggen de spullen voor ons klaar en wij ruimen weer op", zegt Johan Kesselaar. De elf koersballers spelen elke woensdag hun wedstrijdje. Ze wo nen allemaal in de buurt en komen ook voor andere activiteiten - en de maaltijden - in Willem. „Voor de gezelligheid, hé Mien." Mien knikt. „Zo is dat Johan." Gerard van Kleven wijst op de koerswijziging van de overheid. „Mensen moesten toch achter de geraniums vandaan komen? Nu ge beurt het en stoppen ze met subsi die." Hmm, bromt de koersballer, „ze spelen een vreemd spelletje." Mogelijk vinden gemeente, wo ningcorporatie, Philadelphia en an deren een oplossing. Elly Paeper hoopt er vurig op. „Ik kijk hier altijd erg naar uit. Het is toch anders pra ten dan thuis in je eentje." Mensen kunnen er elke dag goedkoop eten Belangrijk dat de mensen elkaar dicht bij huis kunnen ontmoeten Dat is in een notendop de defini tieve uitspraak van het Amster damse gerechtshof in de rechtszaak die PZEM (voorheen Delta) tegen de Staat had aangespannen. Het voormalige Delta heeft zich jaren lang fel tegen de splitsing verzet. Ze vindt dat ze erdoor onevenredig hard wordt getroffen, omdat het be drijf een verliesgevende kerncen trale bezit. Die kan ze niet zomaar verkopen, waardoor het bedrijf door de verliezen ten onder gaat. Dat onderscheidt het energiebe drijf van andere, die eveneens zijn gesplitst, aldus PZEM. Eerder leek het gerechtshof in die redenering mee te gaan. Het zag de kerncentrale als 'specifiek nadeel'. Maar in zijn definitieve uitspraak oordeelt het hof anders. Zo vindt het dat het voormalige Delta er in 2011 zelf voor gekozen om 20 pro cent meer aandelen van de centrale te kopen, terwijl het wist dat split sing er aan zat te komen. Ook zegt het hof nu dat Delta door de splitsing niet ten onder hoefde te gaan. Er waren verschil lende oplossingen om de toekomst De staat heeft er blijk van gegeven zich het belang van Delta aan te trekken van Delta zeker te stellen, aldus de rechter. Het hof verwijst daarbij naar een rapport van Roland Berger in opdracht van het Rijk. Boven dien is dat bureau, aldus het hof, 'van (te) conservatief geschatte overnameprijzen uitgegaan'. Daar komt bij dat 'het Rijk bereid was om door het verlenen van staatssteun een van de beschreven oplossingsscenario's te faciliteren', aldus het hof. „De staat heeft er in zoverre blijk van gegeven zich het belang van Delta aan te trekken", oordeelt het hof. Inmiddels heeft het voormalige Delta verschillende onderdelen verkocht. Het Zweedse EQT kocht Delta Retail (levering van energie en internet aan consumenten) voor 488 miljoen. Ook de naam Delta ging mee. Het overblijvende ener giebedrijf heet voortaan weer PZEM. Stedin kocht onlangs de Delta Netwerkgroep voor 450 mil joen. De provincie en de gemeenten zijn nu aandeelhouder van een ver liesgevend commercieel energiebe drijf. Een bedrijf dat zo'n 900 mil joen op de bank heeft. Maar dat geld is hard nodig om de verliezen op te vangen van de kern- en de Sloecen- trale. In de hoop dat vanaf pakweg 2021 de energieprijzen stijgen. De directie van PZEM beperkt zich tot een schriftelijke reactie op de uitspraak. „PZEM heeft met grote belangstelling kennis geno men van het arrest en beraadt zich thans over de consequenties van deze uitspraak voor de onderne ming en de door deze te volgen strategie. PZEM is vanzelfsprekend teleurgesteld dat het Hof haar stel ling niet heeft gevolgd dat PZEM door de gedwongen splitsing van het bedrijf onevenredig zwaar is ge troffen." donderdag 27 juli 2017 -Dick Gorsse, locatiemanager SVRZ zonder grand café' ■André Lokerse, manager bij Ter Weel -Yolanda de Jong, bestuurder Warmande HEINKENSZAND GRAND CAFÉ IN DE FONTEYNE Kaarten, bridgen, koffie, spelletjes: in het grand café van woonzorgcentrum De Fonteyne in Heinkenszand kunnen bewo ners en andere belangstellenden elke dag terecht voor activiteiten, net als in de beweegtuin bij het gebouw. „Het café biedt mensen gelegenheid om elkaar te ontmoeten en om contact te maken", zegt Dick Gorsse, locatiemanager Bors- sele van SVRZ. „Juist omdat de overheid mensen zo lang mogelijk zelfstandig wil laten wonen, is deze plek zo belangrijk." Het is nog niet duidelijk of het grand café open kan blijven. „We gaan er alles aan doen om deze voorziening in de lucht te houden." YERSEKE GRAND CAFÉ IN MOERZICHT Het grand café van woonzorgcentrum Moerzicht in Yerseke is een belangrijke ontmoetingsplek in het dorp. „De een zaamheid onder ouderen is best groot. Het grand café biedt een laagdrempe lige mogelijkheid om iets te onderne men", zegt André Lokerse, manager zorg, welzijn en behandeling van zorg groep Ter Weel. In het café is elke dag wel iets te doen: bingo, handwerken, op tredens, bijbellezingen, borreluurtjes. „En mensen kunnen er elke dag goedkoop eten." Lokerse verzekert: „Mensen hoe ven niet bang te zijn dat het café gaat sluiten. Dit is zó belangrijk." BRESKENS GEMEENSCHAPPELIJKE RUIMTE IN HOOGE PLATEN De bewoners van de Hooge Platen in Breskens, maar ook andere mensen uit het dorp, kunnen in de gemeenschappe lijke ruimte van het zorgcentrum mee doen aan activiteiten en genieten van concerten van koren en het Leger des Heils. „De bewoners zijn niet zo mobiel. Daarom is het belangrijk dat de mensen elkaar dicht bij huis kunnen ontmoeten", zegt Yolanda de Jong, bestuurder van Warmande. Wat de gevolgen zijn van het stopzetten van de overheidssubsidie, weet De Jong nog niet. Ze hoopt op een handreiking van de gemeente. „In sep tember komt er meer duidelijkheid." Het Rijk hoeft energiebedrijf PZEM niet te compenseren voor de gevolgen van de splitsings wet. Die is er niet de oorzaak van dat het energiebedrijf in de problemen is gekomen. Dat komt namelijk door de lage energieprijzen en 'minder geluk kige' commerciële en strategi sche keuzes. Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Amsterdam - Gerechtshof Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58