Poeldijk baalt van oprakelen misbruik Fietsen langs de Donau 3 Door tekort aan agenten blijven boten noodgedwongen aan de kant De acties van de agenten op het water gaan door tot eind augustus, juist in de periode dat er met alle pleziervaart op plassen, meren en rivieren topdrukte heerst op het water. Normaal gespro ken deelt de waterpolitie in een zo mermaand zo'n duizend bonnen uit voor te hard varen, huftergedrag op het water, of alcoholmisbruik. Nu treedt de politie alleen nog in noodsi tuaties en bij excessen op. De rest van de overtreders komt er vanaf met een waarschuwing. De waterpolitie voert al maanden actie vanwege een oplopend conflict met de korpsleiding. De politiedienst zegt te kampen met een tekort aan personeel, waardoor boten noodge dwongen aan de kant blijven. „Daar door hebben boten die wel varen geen ondersteuning. Dat kan leiden tot ge vaarlijke situaties", zegt Albert Sprin ger van politievakbond NPB. Volgens hem rammelt de organisa tie sinds de waterpolitie is samenge voegd met de spoorweg- en de ver keerspolitie tot de dienst Infrastruc tuur. Sindsdien moeten politieagen ten zowel op het spoor, de snelweg als op het water uit de voeten kunnen. Maar het werk op het water is daar voor te specifiek, zegt Springer. „Neem binnenschippers. Die varen met hun huis. Iemands woning bin nengaan is wat anders dan een auto aan de kant zetten." Samen met politievakbonden ACP en ANPV is de NPB al maanden in ge sprek met korpschef Erik Akerboom Natuurlijk wist niet iedereen er van. Dat de pater in een bejaarden tehuis vijf jongens seksueel mis bruikte, werd doodgezwegen. Maar de zelfmoorden van vier van de slachtoffers gingen uiteraard niet onopgemerkt voorbij. De bal kwam aan het rollen toen Wim van Zijl (84) de zaak aan kaartte in zijn boek Het Rijke Poel- dijkse Roomse Leven. Dat de kwestie zo veel stof doet opwaaien, moet hij even laten bezinken. „Ik loop elke dag even een rondje door het dorp. De meeste reacties zijn posi tief hoor, eigenlijk was er maar één negatief." Een van de misbruikte jongenswerkte in zijn tuiniersbe- drijf. Hij pleegde zelfmoord. „Ze leefden in een hel." Op straat reageren sommige in woners ontsteld op het nieuws dat ook hun dorp niet gevrijwaard is gebleven van ontuchtplegende priesters. „Ik schrik er wel van", zegt een van hen. „Ik denk dat de kerk het langer wist, maar dat het onderin een laatje is gestopt. Het is goed dat het nu naar buiten komt." Anderen zijn juist boos. Een vrouw steekt haar mening niet on der stoelen of banken. „Waarom moet dat allemaal opgerakeld wor den? Die ouwe koeien hoefje niet meer uit de sloot te halen." Jan Duivesteijn bevestigt dat veel dorpsgenoten liever over de kwestie zwijgen. „De Poeldijkers vinden het maar stom en achterlijk dat het nu allemaal opgerakeld wordt." Caféhouder Coos Bos denkt dat Poeldijk niet verschilt van andere dorpen. „Iedere Poeldijker weet wel iets van de zaak af. Dat het zo lang stil is gebleven, ligt aan de dorpscultuur. Hetzelfde zal voor andere dorpen gelden, daar gebeu ren ongetwijfeld dingen die wij weer niet horen." Kras.nl/fietsen-donau of bel 088-0885 886 Agenten moeten op het spoor, de snelwegen het water uit de voeten kunnen over verbetering bij de waterpolitie. „We dachten een duidelijk signaal te hebben afgegeven", zegt Springer. „Maar de korpschef is zuinig geweest in zijn toenadering. Daarom is het nu tijd om opnieuw aandacht te vragen voor de problemen." De drie politiebonden waarschu wen in een brief Akerboom voor meer acties. „We denken aan langzaam- vaaracties, of het doorzoeken van veerboten op drugs", licht Springer toe. „Uiteindelijk kan het publiek daar ook hinder van ondervinden." De korpsleiding van de politie zei gisteren de brief te hebben ontvangen. „We zijn voorals nog niet van plan de actie aan te vechten bij de rechter", aldus een po litiewoordvoerder. De waterpolitie waakt niet alleen over de veiligheid op de binnenwate ren, maar ook langs de kuststrook. Daarbij let ze onder meer op gestolen goederen, afvalstoffen en verdovende middelen die via het water worden vervoerd. Ook het bestrijden van mi lieucriminaliteit, zoals vuilnisdump en mensensmokkel, behoort tot het takenpakket. Daarnaast controleert de waterpoli tie of schip pers niet te lang aan het roer staan om het risico op aanvaringen terug te dringen. De waterpolitie telt 170 man. In maart en juni voerde de waterpo litie ook actie. Toen leek er gehoor te zijn voor de vraag om meer personeel om de nautische diensten goed en vei lig te kunnen uitvoeren. De bonden stelden dat de korpsleiding zich blind staart op cijfers en de aard van het werk negeert. Volgens de ACP zijn de acties het gevolg van zes jaar onvrede. donderdag 27 juli 2017 GO Bonnenboekje waterpolitie blijft een maand lang dicht De waterpolitie stopt vanaf van daag met het uitdelen van bekeu ringen als gevolg van een hoog oplopend conflict met de korps leiding. Snelheidsduivels en over lastgevers op het water hebben een maand lang vrij spel. Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag In Poeldijk zwijgen sommige in woners liever nog steeds over de ontuchtzaak die het dorp teisterde in de jaren 60. Dat misdienaars seksueel werden misbruikt was een publiek ge heim. Maar na de publicatie in deze krant trok alsnog een schokgolf door het dorp. Bart Lelieveld Poeldijk De Donau Radweg is de populairste fietsroute van Europa! Volg het vlakke pad langs de rivier naar sfeervolle wijnstadjes, Nationale Parken en de wereldsteden Wenen en Boedapest. We bieden u de keuze uit maar liefst 10 arrangementen, dus er is altijd een reis die bij u past! Inclusief verblijf, ontbijt, bagagetransporten NL-talige routes 3f|| Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds A Geen alcohol- en snelheidscontroles meer op het water, fotoshh en frank de roo Individuele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3