MIJN HOBBY 11 Hij houdt van het ongewone. Dus waarom een standaardtomaat kopen in de winkel als er zoveel soorten, vormen en smaken zijn? Mark ten Heggeler uit Brouwershaven verzamelt én kweekt tomaten. Dat ik echt aan het verzamelen ben is nu vier jaar. Daarvoor kweekte ik al wel tomaten. Ik heb zaden van 500 verschillende rassen vanuit de hele wereld. Uit Canada, Amerika, maar ook uit Afrika. Daarvan heb ik er honderd gepoot in de tuin. Vooral de kleuren en vormen vind ik leuk. Je hebt rode, groene, zwarte en meerkleurige toma ten. Soms zijn ze zelfs gestreept en ze hebben aller lei vormen. Rond, groot, klein, peervorming of langwerpig. Een heleboel soorten. Dat vind ik leuk. Daarnaast heb je nog de variatie in smaak. Je moet veel tomaten geproefd hebben om de smaken te herkennen. Vergelijk het maar met wijn. Ook daar moet je heel veel proeven voor je de verschillende smaken kunt herkennen. Zeker twee uur per week. Ik zaai ze in het voorjaar binnen uit en als ze groot genoeg zijn gaan ze naar buiten. Als de tomaten eenmaal gaan groeien moet je veel dieven om te voorkomen dat ze heel wild uitgroeien. Eigenlijk niets. Ik haal de zaadjes uit de toma ten en ruil deze met andere tomatenkwekers van over de hele wereld. Eigenlijk niets. Ik haal de zaadjes uit de toma ten en ruil deze met andere tomatenkwekers van over de hele wereld. Ik zit in een Facebookgroep van tomaten kwekers. Via het internet en sociale media. We leren veel van elkaar, geven tips. Tot op zekere hoogte vindt ze het wel leuk, maar het moet niet gekker worden. Zoveel als er nu staat is prima. Het levert ook veel tomaten op. Die krijg je niet allemaal op, daarom maak ik er soep van of tomatensaus voor de spaghetti en dat vries ik in. Lekker voor in de winter. En ik geef to maten weg aan kennissen. Met de mensen die ik ken via Facebook. Ik heb zelf ook een pagina op Facebook gemaakt, Marks Tomato Heritage, waarop mensen alles kun nen lezen over mijn hobby. De Mary Robinson German bicolor is wel een topstuk. Dat is een vleestomaat, geel van boven met naar het kontje toe een oranje waas. Van binnen is deze tomaat ook tweekleurig. En de zoetste tomaat is de Blush, een snacktomaatje. To maten uit eigen tuin zijn sowieso veel zoeter dan de tomaten uit de winkel, omdat ze in de echte zon staan. Het liefst zou ik een stuk land huren van een boer en daar tomaten kweken die ik dan kan gaan verkopen. Dat is mijn droom. donderdag 27 juli 2017 WA Ik heb zaden van 500 rassen Maurits Sep IWanneeer bent u met uw hobby begonnen? 2Wat trekt u aan in uw hobby, wat is er leuk aan? 3 Hoeveel tijd besteedt u er aan? 4Hoeveel geld besteedt u er aan? 5 Hoeveel geld geeft u eraan uit? 6 Bent u lid van een club? 7Hoe informeert u zich over uw hobby? 8Wat vindt uw partner ervan? 9 Met wie deelt u uw passie? Wat is uw topstuk? Bent u van plan om uw verzameling nog uit te breiden? Mark ten Heggeler tussen de tomaten die hij zelf kweekt: „Ja, ze zijn nu nog groen", foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39