Bi ABC-complex loopt leeg in Terneuzen Wieken van molen in Zonnemaire draaien voor het goede doel Slagbord stadsomroeper Middelburg weer compleet 5 'Een mirakel', jubelt stadsomroeper Rinie Vaane. Het verloren riempje van z'n koperen slagbord is terug. Na drie decennia teruggevonden in een jaszak in Zuid-Holland. oeren, burgers en bui- I tenlui, het riempje is teruggevonden. Ge- Iweldig, het is een mi rakel', zou de Middel burgse stadsomroeper Rinie Vaane het liefst op alle hoeken van de straten roepen. Natuurlijk be geleid door een ferme klap met z'n slaghout op het koperen slagbord, de gong die de aandacht van de luisteraars moet trekken. Rinie vindt het 'fantastisch' dat het lusje weer thuis is. „Bizar, een ongelooflijk verhaal. Geweldig! Ik hield het slagbord vast aan de koperen ring aan de bovenkant. Maar daar hoort eigen lijk een leren riempje aan. Dat is dertig, bijna veertig jaar verloren gegaan. Ik kreeg gisteren een tele foontje van archivaris Peter Blom dat de oud-omroeper die het ver loren was, het leren lusje heeft ge vonden. De man heeft het naar het gemeentehuis in Domburg ge stuurd. Ik ben echt overdonderd dat het weer 'thuis' is. Alles is nu compleet." Toeval De oud-omroeper, die inmiddels in Zuid-Holland woont, vervulde in de jaren tachtig de rol van dorpsomroeper in Domburg tij dens Koninginnedag. Hij verloor het leren lusje in die tijd. De man woont inmiddels in Zuid-Holland. Bij toeval trof hij het lusje vorige week aan in de zak van zijn oude omroepersmantel. Rinie Vaane bekijkt het kleinood liefdevol. „Het stiksel is los, maar dat laat ik repareren door een leermaker. Dat is het helemaal waard. Op 5 augus tus gebruik ik het. Dan ben ik om roeper op de derde en laatste boe- renmarkt in Domburg." Hij legt uit dat het riempje of lusje omdat het van leer is, bij draagt aan een mooie, volle klank. „Het dempt niet." „Maar," lacht de Middelburger vrolijk: „Het verhaal van mijn slaghout en klankbord is ook bijzonder. Die zijn van de laat ste stadsomroeper van Domburg, meneer Provoost, geweest. En nu mag ik dat gebruiken. Machtig!" „Ik ben stadsomroeper in Mid delburg en doe de boerenmarkten in Domburg op verzoek. M'n om- roepkostuum heb ik zelf samenge steld: een sitsen boerenbloes met bloemmotief uit 1790 over een on- derhemd met Walchers borduur sel. Een pofbroek met vijf knopjes aan de onderkant. Als je getrouwd bent, zijn ze alle vijf dicht. Een vrijgezel heeft er één dicht. Mijn Walcherse kousen zijn blauw. Rondgebreid op zo'n manier dat er Het stiksel is los, maar dat laat ik repareren door een leermaker aan de achterkant een naad zicht baar is." Lachend: „Ik weet dus van het naadje van de kous." „Tot de jaren zestig waren er nog officiële omroepers. Die kondig den noodslachtingen, gemeente vergaderingen en begrafenissen aan. De 'roep', die begint met 'boe ren, burgers en buitenlui', mag maximaal twee minuten duren." Het riempje is weer thuis Hoort, zegt het voort! Rinie Vaane met zijn complete slagbord. Inzet boven: het stiksel heeft reparatie nodig, foto lex de meester Elke stad wilde er één in de jaren 80, begin jaren 90: een ABC-formule met de winkelketens Albert Heijn, Blokker en C&A onder een dak. Ter neuzen was een van de gelukkige. Wethouder Wim Gosselaar mocht 7 maart 1990 het ABC-complex aan de Arsenaalstraat openen met huis vrouw Ria Vrolijk. Het winkelend publiek stormde naar binnen. Het vele sloopwerk en de omgere kend ruim 1,8 miljoen euro die de gemeente in de stadsontwikkeling stopte, leken niet voor niets geweest. Maar in 2001 sloot Albert Heijn. On der meer budgetwinkel Action kwam er een paar jaar later voor te rug. De vlag kon uit, maar anno 2017 wappert die niet meer. Blokker gaat over zo'n twee maanden dicht en Action verkast begin 2018 naar het nieuwe winkelcentrum aan de Ken- nedylaan-West. Wethouder Jack Begijn zit ermee in zijn maag. Het ABC-complex loopt leeg én ligt ook nog erg onge lukkig. Het sluit de hoofdwinkel straat van Terneuzen, de Noord straat, af richting Arsenaalplein met bioscoop en Westerschelde. Het zou de gemeente een lief ding waard zijn dit te veranderen. Hans Vinke van AVV Beheer, één van de pandex- ploitanten, kent de wens. Een deel van het complex slopen om een doorbraak te forceren lijkt hem wei nig realistisch. „Het zal afhangen van de diepte van de portemonnee van degene die dat wil." Nico Fier- loos van Area Retail heeft de Blok ker-winkel sinds kort in de verkoop: „De gemeente mag een bod doen." Spontaan aanschuiven met je schilderssetje op het schilders plein of verse Zeeuwse 'woste' eten op het culinaire plein. En tus sendoor languit liggen op het gras aan de voet van korenmolen de Korenbloem. Die draait tijdens Beleef Zonnemaire, zaterdag vanaf 10.00 uur, 24 uur lang voor het goede doel. Molenaar Jan Eeland heeft een tellertje aan het bovenwiel ge monteerd. Die registreert een et maal lang het aantal omwentelin gen, vanaf het moment dat Beleef Zonnemaire begint. De opbrengst (een eurocent per omwenteling) is voor de stichting KiKa (Kinderen Kankervrij). En wie het juiste aan tal raadt, maakt kans op een diner bon. „Serieuze mensen liggen na tuurlijk de hele dag in het gras voor de molen te tellen", verwacht Eeland. Dan missen ze wel een hele hoop ander vertier. Want tijdens Beleef Zonnemaire is er tot en met 's avonds aan toe van alles en nog wat te beleven. De aftrap wordt ge geven op het sportpark waar oud inwoner Adriaan van den Berge zijn boek Toermalijn aanbiedt aan burgemeester Gerard Rabelink. Daar is ook het campingplein, is er volop kindervertier te vinden en staat één van de drie podia. Bij café Bommenede en dorpshuis de Maire staan ook podia. Tot in de Serieuze mensen liggen natuurlijk de hele dag te tellen late uurtjes is er muziek. Kinderen kunnen hun hart op halen met attracties als de Kop van Jut en een kinderkartbaan. Er is - naast braderie - een kinderkleed- jesverkoop en bewoners van de I.M. van der Bijlstraat gaan aan de schmink en de knutsel. Het is één van de krachten van het jeugdige evenement Beleef Zonnemaire, dat voor de tweede keer wordt ge houden. Ondernemers van bin nen en buiten de bebouwde kom, inwoners en oud-inwoners, muzi kanten en plaatselijke verenigin gen: zo'n beetje iedereen doet en thousiast mee. Medeorganisator Marlène van der Wekken van het dorpshuis: „We zijn er klaar voor en hebben er heel veel zin in. Ho pelijk zit het weer ook een beetje mee." donderdag 27 juli 2017 WA Blij met verloren riempje Annemarie Zevenbergen -Omroeper Rinie Vaane Het ABC-winkelcomplex in de Terneuzense binnenstad loopt leeg. De gemeente zit ermee in haar maag. Harmen van der Werf Terneuzen Esme Soesman Zonnemaire -Molenaar Jan Eeland Het programma is te vinden op de Facebookpagina van Beleef Zonnemaire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33