25 Niet bij de laatste zestien Froome is Nederlanders de baas De verschillen tussen de diva's 'Kromo' en Sjöström zijn groot. Op de WK moeten ze vandaag een finaleplek op de 100 vrij veiligstellen. Ik lig mooier, stiller in het water. Ik wiebel daardoor minder 52,06 op naam van de Australische Cate Campbell die in Boedapest ontbreekt wegens mentale proble men. Hollandse glorie Sjöströms toptijd vormt een nieuw hoogtepunt in haar carrière die op 14-jarige leeftijd begon. In 2008 mocht ze in haar paasvakan tie meedoen aan de EK in Eindho ven. De tiener kaapte op de 100 vlinder de Europese titel weg voor topfavoriete Inge Dekker. In de ja ren die volgden voorkwam Sjö- ström heel wat Hollandse glorie. Op haar vijftiende verdreef ze Inge de Bruijn uit de geschiedenisboe ken met een nieuw wereldrecord op de 100 vlinder. Sinds 2013 be hoort de Zweedse ook op de borst- crawl tot de wereldtop en zit ze Kromowidjojo meer dan eens dwars. Tot een wereldtitel op de 100 vrij leidde het nog niet voor de zwemgodin die in Zweden qua populariteit kan wedijveren met topvoetballer Zlatan Ibrahimovic. Die status heeft 'Kromo' nog niet bereikt. NEDERLANDERS CHAAM De wielerfans heb ben gisteren waar voor hun geld gekregen bij de Acht van Chaam. De Britse Tourwin naar Chris Froome was bij zijn enige optreden dit jaar in Nederland de beste. Froome versloeg zijn medevluchter Bauke Mollema, ritwinnaar in de Tour de France. Achter het tweetal sprintte de an dere Nederlandse ritwin naar, Dylan Groenewegen, naar de derde plaats. Bij de vrouwen ging de zege eerder op de dag naar Marianne Vos. Ze klopte olympisch kampioene Anna van der Breggen en Nina Kessler. Naast de ritwinst gaat Vos ook naar huis met de leidersprijs. De oud-we reldkampioen kwam vijf keer als eerste over de meet tijdens de koers en mag daarom nog eens 200 euro extra meer naar huis nemen. Van der Breggen zei na af loop dat Vos gewoon de beste was: „Ze reed hard en daar was in de sprint niks aan te doen. Ik ben blij met een tweede plek." Nieuwe coach Na haar fabuleuze wereldrecord van 51,71 seconden als startzwem ster op de estafette 4x100 vrij afge lopen zondag verdrongen de meeste journalisten zich rondom Sjöström. „Ik voel me veel sterker dan vorig jaar", vertelt de Zweedse. „Sinds afgelopen seizoen doe ik twee of drie keer per week kracht training. Voor Rio deed ik dat ge middeld één keer per week." On der haar nieuwe coach Johan Wall- berg heeft Sjöström het afgelopen jaar voor het eerst ook veel geïn vesteerd in haar techniek. „Vroe ger dook ik het water in en dacht ik verder nergens over na. Nu fo cus ik me veel meer op de lengte van mijn slagen die ook krachtiger zijn. Vooral op de vrije slag heb ik daar profijt van", aldus de olym pisch kampioene van Rio op de 100 vlinderslag. Minder krachttraining Een tafeltje verderop laat Kromo widjojo weten dat ze het afgelopen seizoen juist minder in het kracht honk te vinden is. „In plaats daar van ben ik meer gaan trainen op bekken-, knieën- en rugstabiliteit. Ik lig hierdoor mooier, stiller in het water. Ik zwem ook meer naar voren toe en wiebel minder." Haar nieuwe trainingsaanpak heeft 'Kromo' geen windeieren gelegd. Vorige maand noteerde ze in weer eens die magische 53 secondengrens te doorbre ken. De enige keer dat ze hierin slaagde was in april 2012:52,75 seconden. Sarah Frederica Sjöström heeft ondertussen een ge heel nieuwe standaard neergezet met haar 51,71. Ze klokte deze tijd als startzwemster op de estafette 4x100 wat derhalve geldt als een officieel nieuw wereld record. Het oude record stond met Aan de boorden van de Donau, Hongarije komen Sarah Sjöström (23) en Ranomi Kromowidjojo (26) samen voor een ontmoeting met de pers. De overeenkomsten tussen de blonde Zweedse en de donkere Nederlandse zijn op één hand te tellen. Ja, ze staan allebei al tien jaar aan de top. Ze hebben al lebei olympisch goud op zak. Ze zijn gigantisch populair. En op hun erelijsten ontbreekt de we reldtitel op de 100 meter vrije slag. Hiermee houdt de vergelijking ook wel op. Rome haar snelste tijd op de 100 vrij sinds 2012: 53,07 tegenover de 53,00 die haar in Londen olympisch goud ople verde. Het wordt van daag (in de serie en halve finale) of mor gen (finale) een mooie uitdaging voor Kromowidjojo om donderdag 27 juli 2017 GO Zwemdiva's: eigen route naar de ontbrekende titel Kira Toussaint (23) en Maaike de Waard (20) zijn gisteren bij de WK uitgeschakeld in de series van de 50 meter rug slag. Toussaint klokte de ze ventiende tijd met 28,30 en De Waard zette met 28,42 de negentiende tijd op de klok ken. Een plek bij de beste zes tien was vereist om door te gaan naar de halve finales. Toussaint strandde maandag in de halve finales van de 100 meter rugslag. Ben Schwietert wist niet de halve finales te bereiken op de 100 meter vrije slag. In de series klokte de twintigjarige Nederlandse zwemmer een tijd van 49,41 seconden. Dat was ruim onvoldoende om zich bij de laatste zestien te scharen. Schwietert noteerde de 31e tijd. Chris Froome trekt in het Brabantse Chaam veel bekijks met zijn vierde gele trui. FOTO ANP A De Zweedse Sarah Sjöström (I) en Nederlandse Ranomi Kromowidjojo gaan vandaag op jacht naar een finaleplek op de 100 vrij. Een wereldtitel die bij beiden nog ontbreekt op de erelijst, foto'sepa/anp Natasja Weber Boedapest —Ranomi Kromowidjojo (26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25