0) Leven in een impressionistisch schilderij uit negentiende eeuw 20 Op haar 81ste debuteert cineaste Eleanor Coppola, echtgenote van Godfather-reg\sseur Francis Ford Coppola en moeder van Sofia (Lostin Translation), eindelijk met een speelfilm. „Mijn man vond het eerst geen goed plan." FILMNIEUWS Top 5 in de bioscoop Ikke 597.000 Nu in de bios Dunkirk Valerian and the City of a Thousand Planets Viceroy's House Fonda en Redford naar Venetië DiCaprioen De Niro samen in een film Waarom duurde het zo lang om de romanti sche road- movie Paris Can Wait te maken? Eleanor Coppola, 8o-plusser, heeft deze vraag over haar opmerke lijke debuut als regisseur van een speelfilm vaak moeten beantwoor den. Ook aan zichzelf. Ervaring als filmmaakster had zij zeker. Zo regisseerde zij de be kroonde en veelgeprezen documen taire Hearts of Darkness (1991) over het hectische maakproces van de Vietnamklassieker Apocalypse Now van haar echtgenoot. Ze maakte daarna nog enkele documentaires die veel minder aandacht trokken. Zij zette haar carrière vervolgens op een laag pitje. „Het gezin ging voor. Ik ben in die traditie opgegroeid en met die rol had ik geen moeite", zegt Coppola telefonisch vanuit Pa rijs. Eleanor ontmoette haar man op de set van diens film Dementia 13 (1963), waar zij als assistent decoront werper aan meewerkte. ledereen maakt speelfilms in mijn familie. Het leek mij normaal om het ook te wagen UneVie Het werk van de Franse schrijver Guy de Maupassant (1850-1893) blijft regisseurs inspireren. Zo heeft Paul Verhoeven vergevorderde plannen om diens roman Bel-Ami te verfilmen in een eigentijdse versie. Zijn Franse collega Stéphane Brizé koos voor een ander boek (Une Vie en laat het verhaal zich afspelen in de 19de eeuw met de daarbij behorende kostuums. Jeanne (Judith Chemla) is in een be schermd milieu opgegroeid. Haar er varingen worden schetsmatig neerge zet, alsof Brizé er een impressionis tisch schilderij van wil maken. Na de kostschool keert Jeanne te rug naar het familiekasteel waar de volgende stap een huwelijk lijkt. Een jonge graaf maakt zijn opwachting, waarna een gelukkig leven in het verschiet lijkt te liggen. Al snel blijkt dat haar nieuw echt genoot brute trekken vertoont, wat al tot uiting komt tijdens haar ont maagding. Ze raakt gaandeweg ver strikt in een liefdeloos huwelijk. Une Vie past in het rijtje eerdere- Het paar trouwde en kreeg drie kin deren. Een zoon, Gian-Carlo, verloor op 22-jarige leeftijd zijn leven na een bizar bootongeluk. Haar overige kin deren belandden, net als hun ouders, in de filmindustrie. Dochter Sofia is een gerenommeerd regisseur van films als Lost in Translation en The Virgin Suicides. Haar zoon Roman schrijft scenario's en produceert films. „Iedereen in mijn familie maakt speelfilms. Het leek mij de normaal ste zaak van de wereld dat ik ook een poging zou wagen", verklaart Elea nor de reden waarom zij haar roman tische roadmovie Paris Can Wait schreef en regisseerde. Kreeg zij steun van haar man? „Aanvankelijk niet. Francis pro beerde het idee in eerste instantie uit mijn hoofd te praten. Hij vond het geen goed plan en wilde mij be schermen tegen een mogelijke te leurstelling. Hij voorzag hoe moeilijk het zou zijn om dit gefinancierd te krijgen." Hij kreeg gelijk. Het duurde jaren voordat Eleanor de middelen bijeen had. „Mijn film zit niet vol met su perhelden, achtervolgingen en speci ale effecten. Dan heb je het heel kostuumfilms over onderdrukte en gefrustreerde vrouwen, zoals on langs Lady MacBeth. Maar Brizé gaat subtieler te werk. Daardoor oogt zijn film als een ontdekkingstocht in de ziel van een vrouw. - A.Z. donderdag 27 juli 2017 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) Dunkirk €1.229.000 2 (2) Verschrikkelijke 3 (1) War for the Planet of the Apes 472.000 4 (3) Spider-Man: Homecoming 294.000 5 (4) Cars 3 236.000 OORLOGSDRAMA Regisseur Christopher Nolan ver filmde op grandioze wijze de miracu leuze ontsnapping van honderddui zenden gestrande soldaten uit han den van de nazi's op het strand van Duinkerke. De beelden van camera man Hoyte van Hoytema zijn bijzon der indrukwekkend. SCIENCEFICTION Amerikaanse critici maakten gehakt van deze film van Luc Besson, geba seerd op een strip. Het chaotische verhaal over een missie om de wereld te redden mist focus en de acteer prestaties zijn niet best. Zelfs Rutger Hauer heeft te weinig omhanden om iets van zijn - kleine - rol te maken. DRAMA Gillian Anderson en Hugh Bonneville spelen Lady en Lord Mountbatten in dit drama over de splitsing van India. De film heeft enigszins het karakter van Downton Abbeyaangezien zowel de diplomaten als hun personeel wor den gevolgd. FESTIVALS Our Souls at Night, de Net- flix-productie met Jane Fonda en Robert Red- ford, gaat in première op het Filmfestival van Venetië in sep tember. Daar mee maakt 'Ve netië' een an dere keuze dan Cannes, dat al leen nog films selecteert die ook de Franse zalen halen. Ve netië opent met Downsizing. HISTORISCH Hoewel Martin Scorsese net begonnen is aan The Irishman, zijn volgens came raman Dante Ferretti voorbe reidingen voor Killers of the Flower Moon al bezig. Robert De Niro en Leo nardo DiCaprio zouden de hoofdrollen spe len in dit relaas over de moor den op Osage- indianen. E Ruik eens vaker aan de rozen Ab Zagt Eleanor Coppola -V "N v DRAMA Regie: Stéphane Brizé. Hoofdrollen: Judith Chemla en Jean-Pierre Dar- roussin. Judith Chemla in Une Vie. FOTO MICHAEL CROTTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20