Meeslepende subtopper EN WAT DOE JIJ VANDAAG? 18 ARCADE FIRE NIEUW ALBUM Ik vind het een schande dat ik in Nederland, het land waar ik belasting betaal, niet te horen ben op Radio 1,2 of 3 Quote van de dag Titanic- regisseur maakt docu Jochem van Gelder steekt de handen uit de mouwen in zijn achtertuin in Beneden-Leeuwen. Dagelijks kwartiertje koken David Bowie was zo'n fan dat hij in 2013 backing vo cals inzong voor het nummer Re- flektor, de titelsong van het vierde album van Arcade Fire. Die plaat stond in december op plaats vijf in de lijst van de beste albums van het jaar van het toonaangevende tijdschrift Rol ling Stone. Die klassering was de laagste ooit voor het Canadese Arcade Fire. Debuutalbum Fune ral eindigde in 2005 op 1, net als opvolger Neon Bible in 2007. Plaat nummer drie, The Suburbs, was volgens Rolling Stone het op drie na beste album van 2010. Bij gevolg zijn de verwachtin gen voor het nieuwe album van het Canadese zestal uitermate hoog. Everything Now, dat mor gen verschijnt, moet het hoog tepunt worden van een muziek- jaar waarin nog weinig werke lijk opzienbarende albums zijn verschenen. Mede dankzij en kele krachtige, recente concer ten, waaronder een veelgepre zen slotshow op festival Best Kept Secret, lijkt Arcade Fire in de vorm van zijn leven te zijn. En dat is knap voor een band die al 16 jaar bestaat en met twee broers én een echtpaar (front man Win Butler (37) heeft zo wel zijn jongere broer Will als zijn vrouw Régine in de groep) een potentieel explosieve sa menstelling heeft. Top 40-hits heeft de formatie na al die jaren niet op zijn naam, maar wel tientallen gouden en platina onderscheidingen voor EVERYTHING NOW Om het geluid een nieuwe richting op te dirigeren, huur de Arcade Fire voor zijn vijfde album Daft Punk-helft Thomas Bangalter in als producer. Zijn invloed op het volle en soms heer lijk chaotische bandgeluid is dui delijk hoorbaar. Niet eerder was Ar cade Fires alterna tieve rock doorde semd met zoveel elektronica. Niet altijd een verbete ring. De zompige beats op Peter Pan ontnemen Arcade Fire een aanzienlijk deel van zijn charme. Creature Comfort is met zijn dreigende synthe sizers daarentegen een fraai mysteri eus werkstuk. De titelsong is daar mee vergeleken een verrassend toe gankelijk popnum mer dat zo uit het repertoire van Keane had kunnen komen. Die refe rentie is onder Ar cade Fire-fans al lerminst een aan beveling, maar niettemin is de song in zijn kits cherigheid razend- knap geconstru eerd. Everything Now is niet Arcade Fires beste album, maar met gemak een van de meest meeslepende pla ten van het jaar. -S.R. albums. Op festivals behoort Ar cade Fire ook al jaren tot de ab solute publieksfavorieten. Sinds 2014 heeft de groep in ons land zelfs een optreden op zijn naam dat in de overlevering elk jaar legendarischer lijkt te worden. Op maandag 9 juni van dat jaar begon de band om 19.30 uur aan zijn optreden op Pink pop. Het was droog, maar dat duurde niet lang. Halverwege de show had een plotse stortregen het publiek volledig doorweekt. Na nog een kwartier spelen in de storm noopte code rood - dreigend zwaar onweer - de band zijn optreden te beëindi gen. Wie het noodweer trot seerde (elders op het terrein wachtten bezoekers gehurkt de donder af), maakte een onverge telijk concert mee. Wie de leden van Arcade Fire daardoor als Spartaanse podium arbeiders op het netvlies heeft, keek vreemd op toen de band voor het releaseconcert van van avond een strenge dresscode be kendmaakte. De band wilde al leen hip geklede fans zien in de Brooklyn's Grand Prospect Hall in New York. Korte broeken, slippers en mouwloze hemden werden verboden op straffe van verwijdering. Dezelfde conse quentie zou gelden voor filmen met een mobiele telefoon. Na een kleine opstand onder fans, die zich afvroegen waarom een band zich met hun kleding bemoeide, kwam Win Butler met een verklaring. De dress code was een misverstand. Ui teraard mag iedereen aantrek ken wat hij wil, maar hij stelt het wel op hoge prijs als bezoe kers in plaats van naar hun tele foon gewoon naar het podium kijken. donderdag 27 juli 2017 Bij afwezigheid van Angela en Vincent bellen we elke dag een BN'er met de vraag wat zijn of haar plan voor de dag is. TELEVISIE Twintig jaar na zijn hitfilm Tita nic maakt regis seur James Ca meron voor Na tional Geogra phic een docu mentaire over het gezonken schip. De docu mentaire Tita nic: 20th Anni versary komt in december op tv. Hoe laat ging vanochtend de wekker? „Om acht uur. Het liefst kom ik er wat eerder uit. Maar dat lukt niet altijd." Jij blijft lekker thuis vandaag? „Ja, de hele week zelfs. Ik trek mijn stoute laarzen aan en duik de tuin in." Gaat dat niet vervelen? „Nee hoor, ik kan mezelf goed bezighouden. Ik ga oude takken ruimen en dan lekker fikkie stoken. Daar kan ik echt van genieten. En ik ga met de hogedrukspuit aan de slag, wat een goede manier is om letterlijk de hoge druk eraf te halen." Is dat nodig? „Ik merk dat Wie is de Mol en alles daarom heen veel energie heeft gekost. En na de zomer komt er weer een drukke periode aan. Dus het is heerlijk om even mijn verstand op nul te kunnen zetten." TELEVISIE Omroep MAX brengt vanaf 4 september elke doordeweekse ochtend op NPO 1 een kort kookprogram- ma. Kook mee met MAX duurt een kwartier, presentatoren zijn Sandra Ys- brandy en Mou- nir Toub. Wéér de beste van het jaar? Het lijkt sinds 2004 een ijze ren wet in de pop: als Arcade Fire een album uitbrengt, ein digt het overal ter wereld in de lijstjes met beste platen van het jaar. Morgen verschijnt hun vijfde: Everything Now. Stefan Raatgever MUZIEK Arcade Fire Koos Alberts in Panorama Gaan je drie zoons dan mee? „Die gaan ieder jaar nog mee op vakantie. Daar verbazen mijn vrouw en ik ons ook over, haha. Of ik ze meekrijg naar een berghutje weet ik niet. De jongens vinden 30 graden en een zwembad ook niet erg." - Hanneke Marcelis Wat is je droomvakantie? „Een berghutje in Scandinavië of Oostenrijk met het hele gezin. Samen genieten van de overweldigende natuur. Nu ik er zo over na denk, moeten we dat eigenlijk eens gaan doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18