Vermoorde Turk actief voor partij Erdogan Efoa HE nPOEXA/1 MMMO M 12 Ruim 2.000 asielzoekers via EU-afspraken Dankzij Nederlander overleeft jongen verkeersongeval De 41-jarige inwoner van Baren- drecht werd in zijn geparkeerde auto beschoten. Agenten hebben het slachtoffer uit het voertuig gehaald en gereanimeerd. Maar dat mocht niet baten. Hij is in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen overleden. Yumusak werkte als beveiliger voor de politieke organisatie UETD Nederland. Deze politieke beweging, de Unie van Europese Turkse Democraten, is verbon den met de AK-partij van de Turkse president Erdogan. Yu- Het slachtoffer is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden musak was onder meer op 11 juli aanwezig bij de herdenking van de coup van vorig jaar tegen de regering Erdogan in Apeldoorn. Hoewel hij dus politiek actief was, acht de politie het voorals nog niet waarschijnlijk dat de man om die reden is doodge schoten. Bronnen rond het on derzoek zeggen dat de Baren- drechter ook actief was in het cri minele milieu. Vlak na het schietincident zijn in de directe omgeving twee mannen in een auto aangehou den. Het lijkt er volgens de poli tie op dat de twee niets met de schietpartij te maken hebben. „Wij weten niet waarom de man daar was en met wie hij heeft afgesproken", zegt een woordvoerder van de politie. „Daarom zijn we een groot on derzoek gestart." BRUSSEL Nederland heeft 2.152 asielzoekers uit Italië en Grie kenland opgenomen, blijkt uit cijfers van de Europese Commis sie. Den Haag heeft beloofd er voor september nog 373 over te brengen om de twee Zuid-Euro- pese landen te helpen de vluch telingenstroom van 2015 te ver werken. In september van dat jaar sprak de EU af gedurende twee jaar totaal 120.000 vluchte lingen vanuit Italië en Grieken land via een verdeelsleutel te herplaatsen in andere EU-lan- den. Nederland zegde toe om 5.947 asielzoekers op te nemen. maande hij de zien, in plaats Paul van Hooff (53) uit Amsterdam schoot vorige week in Rusland te hulp na een ongeluk - als enige. Nu is hij daar uitgeroepen tot voorbeeld in het verkeer voor de Russen. Journalist en schrijver Van Hooff, die voor een boek al tien maanden een motortocht van Amsterdam naar Tokio maakt, was op zondag 16 juli op weg van Kansk naar Ir- koetsk in het oosten van Rusland, toen hij in een verkeersopstopping terechtkwam. Niks geks, dacht hij. Hij ziet het meerdere keren per dag, en meestal kan hij er makke lijk langs of tussendoor. Maar dit keer was het anders, zegt de Nederlander. Er waren twee auto's frontaal op elkaar ge botst. „Ik zag meteen dat het mis was, maar niemand deed iets. Mensen hingen wat bij de vang rail, filmden het ongeluk of liepen en reden langs zonder de gewon den een blik waardig te gunnen. Ik zag een gewonde jongen zitten met overal bloed, zijn neus stond verkeerd, zijn buik was opgezwol len en hij keek alleen maar wazig voor zich uit. Hij zag eruit als de eenzaamste jongen ter wereld." Van Hooff volgde zijn instinct, zegt hij. Hij stapte van zijn motor en besloot de gewonde jongen te helpen. Hij pakte zakdoekjes tegen het bloeden en terwijl hij tegen hem bleef praten, jongen te gaan liggen op zijn op- blaasmatje. „Toen pas zag ik achter hem nog iemand liggen, een vrouw - zijn moeder, bleek later. Helemaal dubbelgevouwen en slecht ademend. Toen schrok ik pas echt." Intussen bleven de auto's maar doorrijden. „Ze reden bijna over mijn voeten heen. Het was bizar." Pas toen hij zijn armen uit wan hoop in de lucht gooide en om hulp riep, kwamen wat mensen in actie. „Voor mijn gevoel duurde het wel twintig minuten voordat de ambulances kwamen." Daadkrachtig Toen de ambulances met de ge wonden waren vertrokken, stapte ook Van Hooff weer op de motor, maar niet veel later werd hij opge spoord door de Russische politie. Die had hem gevonden aan de hand van zijn kenteken en noemde hem een held om zijn daadkrachtige optreden. Ook de Russische media kregen lucht van de actie van de Amster damse motorrijder. „Ik ben gebeld door tv-stations van Vladivostok tot Moskou. Ik heb Rus sen opgeroepen iets te doen als ze een verkeersongeluk laatste vierduizend kilometer van zijn reis oostwaarts. Hoe het ongeluk precies is ge beurd, weet hij nog steeds niet. Wel heeft de politie hem laten we ten dat de 17-jarige jongen het zonder hem waarschijnlijk niet zou hebben overleefd. Sinds giste ren, bijna anderhalve week na het ongeluk, weet hij dat diens 37-ja- rige moeder het daarentegen niet heeft gered. „Ik ben er behoorlijk kapot van." Negatief over Rusland en de be woners is hij overigens allesbe halve. „Ik weet 99 procent zeker dat ik hier terugkom. Ik heb veel gereisd, maar de Russen maken zo'n indruk op me. Het zijn lieve mensen. Groot, stoer, ruig, en met grote harten." Daarom snapt hij niet wat er die zondag gebeurde. „Waarschijnlijk hadden de Russen daar een hele erge offday en ik niet." Russen zijn lieve mensen. Groot, stoer, ruig, en met grote harten van alleen maar filmen en toe te kijken." 'Een voorbeeld voor de Russen in het verkeer', wordt hij nu ge noemd. „Een voorbeeld, ja. Als dat de impact is van de oproep, dan ben ik al blij. En ik kan hier de ko mende honderd jaar in elk geval niets meer fout doen." Inmiddels zit hij - vierhonderd vriendschapsverzoeken op Fa- cebook rijker - in Oelan-Oede, bij de grens met Mongolië, en is hij bezig met de voor bereidingen voor de donderdag 27 juli 2017 PC De man die in de nacht van dinsdag op woensdag is doodgeschoten in Rotterdam- Zuid is Zeki Yumusak, een Turkse Nederlander met ban den met de partij van presi dent Erdogan. Nadia Berkelder Rotterdam Held in Rusland, omdat niemand iets deed Laura Obdeijn Amsterdam Paul van Hooff, zoals hij te zien was op de Russische televisie. Met zijn motor waarmee hij naar Tokio trekt, privébeeld —Paul van Hooff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12