10 Oorlogsverslaggever Harald Doornbos is terug van een riskante reportage in Raqqa, de belegerde hoofdstad van IS. 'Een knal, en ineens zag ik mijn vrouw in een rookwolk zitten.' INTERVIEW HARALD DOORNBOS Kijk niet vreemd op als iemand honderd mensen doodrijdt in de Kalver straat PC. ILi^ het populair in West-Europa om overal begrip voor te hebben, om iedereen duizend kansen te ge ven." „Van mij mogen ze terugkomen, want ik woon niet in Nederland. Maar kijk dan ook niet vreemd op als er binnenkort iemand honderd mensen doodrijdt in de Kalverstraat. Veel moslims in het Midden-Oosten snappen totaal niet waarom Eu ropa zo laconiek doet over die extremisten. In grote delen van de moslimwereld worden IS-strijders of gedood of krijgen ze 25 jaar gevangenisstraf. In West-Europa denken veel mensen dat we IS'ers weer op het goede pad krijgen met een cursus, wat huursubsidie en een buurthuis. Van die Neder landse politici die niet eens de basics van de islam kennen. Van die politici die alleen maar moslims tegenkomen als ze een afspraak met hen hebben, maar geen moslim in hun vriendenkring hebben. Dit soort politici denkt dus dat ze beter weet hoe om te gaan met IS en al-Qaeda dan Arabieren of Pakistanen die al hun hele leven lang moslim zijn en alle kneepjes kennen. De toekomst zal ons leren wie gelijk heeft, maar ik zet m'n geld op Pakista nen en Arabieren, niet op de Pechtolds of de Kla vers." „Gematigde opstandelingen bestaan niet meer. Als de rebellen zo gematigd zijn, waarom is er dan sinds 2013 geen Nederlandse journalist meer in Noord-Syrië geweest? Het antwoord is: omdat je gekidnapt wordt door al-Q_aeda. Ik ben zelf nog in 2014 in Idlib (Noord-Syrië) geweest, maar dat was onder bescherming van vijftig gewapende rebellen en tien voertuigen, waaronder luchtafweerge schut. Bovendien was ik de hele trip gemaskerd, omdat ik anders gekidnapt zou worden bij het eer ste de beste al-Qaeda-checkpoint in het geval ze eker, de trip was gevaarlijk. Maar hij moest ernaartoe, vertelt Doornbos, samen met zijn vrouw, die voor de Arabische tv werkt. „Raqqa is de eerste stad die Islami tische Staat (IS) veroverde, de zelf- verklaarde hoofdstad van het kali faat. En dan nu omsingeld en aangevallen door anti-IS-troepen. Heel symbolisch allemaal. Het be gin en het einde. Daar wil ik als journalist graag bij zijn." „Dat was extreem ingewikkeld. Raqqa ligt in cen traal Syrië, afgesloten van alle kanten. Ik kan niet precies vertellen hoe het is gelukt, want dat ligt politiek allemaal extreem gevoelig, maar we heb ben in elk geval aan niemand iets betaald. Wel heb ik het statief van de camera achtergelaten in Syrië. Dat was allemaal te zwaar om mee te zeulen tij dens de lange voettochten. Ik heb nog steeds spier pijn van al dat gesjouw met 30 kilo bepakking." „In Mali en Libië moest je met name uitkijken dat je niet werd gekidnapt. In Raqqa vlogen de mortie ren en granaten gewoon om onze oren. Explosies, ratelende machinegeweren, straaljagers die bom barderen, IS-sluipschutters. We belandden in een film genaamd 'waanzin.' Je hoopt maar dat die film goed afloopt. Op een gegeven moment waren we op ongeveer tachtig meter van IS. We zagen hun barricades, hun frontlinie, hun moskee. Toen dacht ik wel even: Hm, zijn we nu wel verstandig bezig? Maar goed, vijf minuten later zaten we op zestig meter. Dat is nou eenmaal je journalistieke instinct. Altijd proberen verder te gaan, zonder dat het je noodlottig wordt. Tot nu toe lukt dat." „Mijn vrouw zat met een strijder op een balkon van een huis op de derde verdieping naast een groot machinegeweer. Ik liep net van het balkon naar binnen toen plotseling een IS-mortier in sloeg, recht onder het balkon. Ik hoorde een knal, keerde me om, hoorde geschreeuw, zag Jenan en die strijder in een rookwolk zitten. Gelukkig was Jenan oké. Toen schrok ik wel. Verder viel het me op dat er nauwelijks internationale hulporganisa ties in de buurt van Raqqa zijn. De internationale gemeenschap bombardeert, maar waar blijft het helpen, het opbouwen, de steun? Ik zag echt bijna niks." Doornbos, die al jaren over de wereld reist om verslag te doen vanuit conflictgebieden, roert zich ook in de discussie over Nederlandse Syriëgangers. Nu IS verliest, willen zij veelal weer terug naar Ne derland. Doornbos is kritisch over de Nederlandse houding. „Die jongens hebben in Syrië jarenlang als beesten lopen zuiveren, moorden en verkrach ten. Omdat er zelden of nooit getuigen zijn van hun misdaden, zullen ze dus voor een Neder landse rechtbank worden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Of ze krijgen een straf van maximaal twee jaar. Dit zijn onze hedendaagse SS'ers, vergelijkbaar met Nederlanders die zich tij dens de Tweede Wereldoorlog bij de SS aansloten. Die kregen na de oorlog serieuze straffen. Best veel hebben de doodstraf gekregen. Tegenwoordig is donderdag 27 juli 2017 iiniimmmmmnn»" tt Syrië zij n de SS'ers van nu' 'IS'ers uit Dus we moeten ze weigeren? Het westen steunt nog steeds de 'gematigde opstandelingen' in Syrië. Trump stopt daarmee. Wie heeft gelijk? Bob van Huët Raqqa/Rotterdam Hoe heb je het gebied weten te bereiken? Hoe groot was het gevaar vergeleken met an dere oorlogssituaties waarin je hebt gewerkt? Welk beeld staat op je netvlies gegrift? Doornbos samen met zijn vrouw Jenan Moussa in een buiten wijk van Raqqa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10