00 0 Activiteiten Zeeuwse ouderen in gevaar na stopzetten subsidie Rijk Is het Zwin College nog te redden? Sterren met een missie Walcheren Geen cent te makken en toch een leuke vakantie Zon Zomer i WbS- jj r anders Beroemdheden dragen maar wat graag hun steentje bij aan een goed doel Veel activiteiten voor ouderen in tal van Zeeuwse woonzorgcentra dreigen te verdwijnen. Zorginstellingen verliezen subsidie van het Rijk en kunnen per 1 januari de huur van welzijnsruimtes niet meer betalen. Om ouderen in staat te stellen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te blijven wonen, zijn in heel Zeeland appartementencomplexen ge bouwd met gemeenschappelijke ruimtes. Die zalen zijn betaald met geld van het Rijk. Zorginstellingen vroegen de subsidie daarvoor aan en stelden de ruimtes beschikbaar aan verenigingen en organisaties die er vertier bieden. Maar op 31 december vervalt die subsidie. Dat betekent dat zorgin stellingen de huur niet meer kun nen betalen of de afschrijving van hun investering niet meer kunnen dekken. Jan de Graaf van WVO Zorg in Vlissingen bracht de gevolgen voor Zeeland in beeld en sprak erover met het ministerie van VWS. Vol gens De Graaf krijgen Zeeuwse in stellingen per jaar 4,5 miljoen euro. Dat geld komt terecht bij Curamus, S VRZ, Ter Weel, Warmande, WVO Zorg en Zorgstroom. Zorgstroom heeft bij Woongoed Middelburg - in afwachting van meer duidelijkheid - al de huur op gezegd van grand café Willem en van de ruimte in het complex 01- menhof. „Die contracten verlopen in 2018. Maar we huren ook ruimtes in Buitenrust en in Majoraat in Vlissingen. Die contracten lopen langer door, dus daar ontstaat een financieel probleem. We moeten praten met bijvoorbeeld een com merciële exploitant die dat kan overnemen", vertelt bestuursvoor zitter Leon Phernambucq. Zorgcentrum Ter Reede in Vlis singen bestaat uit appartementen van woningcorporatie l'Escaut en welzijnsruimtes van WVO Zorg. Daaronder valt het Atrium, dat in Vlissingen een belangrijke plek is voor bijeenkomsten en activiteiten van tal van organisaties. WVO Zorg bouwde die ruimtes voor eigen kosten en dekte een deel daarvan met subsidie. De Graaf: „Als die vervalt hebben we een financieel probleem. Het gebouw kan niet dicht en de afschrijvingen blijven. We zijn dus op zoek naar een oplos sing." ledereen is het er ook over eens dat het een enorm waardevolle regeling is De Graaf erkent dat het wegval len van de subsidie het voortbe staan van activiteiten en welzijn in dorpen en wijken bedreigt. „Inhou delijk vind ik het ook een wonder lijk verhaal. Want de vernieuwing van de zorg gaat er juist van uit dat ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig wonen en dat deze voorzienin gen daaraan bijdragen. Bovendien gaat het om een relatief klein be drag van het totale zorgbudget; lan delijk nog geen zeventig miljoen euro. Iedereen is het er ook over eens dat het een enorm waarde volle regeling is." Belangenorganisatie van zorgon- dernemers Actiz heeft gisteren be kendgemaakt dat het ministerie van VWS het aan de gemeenten overlaat hoe de situaties lokaal wor den opgelost. Daarover worden af spraken gemaakt met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Het ministerie verwacht in sep tember meer duidelijkheid. De Graaf hoopt op een goede oplos sing. „Maar de tijd dringt." Nieuwsmedia Si c? ZEELAND2 ft Strop dreigt voor de zorg Maurits Sep Middelburg -Jan de Graaf, WVO ZORG woensdag 26 juli 2017 's Ochtends zonnig, later kans 23°C op een bui pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1