Êlemaele gek van de Tour 12 ZE Rijden op gesloten circuit is volgens bond een ideale trainingsplek De Vlaamse wielerwereld was vorige week opeens in rep en roer. Cycling Vlaanderen, de vroegere Wielerbond Vlaanderen, lanceerde het idee wielrenners op afgesloten circuits te laten rijden. Zuiderburen Streektaal Het Journaal op de VRT besteedde uitgebreid aandacht aan het plan. Vooral oudere wieler toeristen, velen aan een welverdiende pint na een rondje toeren, reageerden boos en verontwaardigd. Hun commentaar kwam er kortweg op neer: 'We la ten ons niet van de weg verban nen'. Frank Glorieux, bestuursvoorzit ter van de in Gent gevestigde wie lerbond Cyling Vlaanderen, baalde er behoorlijk van, toen hij de repor tage had gezien en de volgende dag diverse kranten las. Een goedbe doeld idee was helemaal verkeerd begrepen. „Alle fietsers van de weg en ie dereen verplichten op een circuit te rijden?", probeerde Cycling Vlaan deren de schade te beperken. „Nee, maar dat is jammer genoeg wel hoe het in het nieuws kwam." Glorieux legt uit wat wel het hoofddoel is en dat is tweeledig. „We willen meer gesloten wielercircuits om jeugd- rennertjes op te kunnen leiden en de wielersport verder te promoten in Vlaanderen." Ongelukken Het idee werd heel anders opgepikt door onder meer het VRT Journaal, omdat het aantal ongevallen met wielrenners in Vlaanderen hoog is en dit jaar nog hoger dreigt uit te vallen dan in andere jaren. In het eerste kwartaal dit jaar, in de maan den dat er nog weinig gefietst A wordt, lag het aantal ongevallen met recreatieve fietsers al op twee honderd. En dan zijn Vlaamse wie lertoeristen die betrokken waren bij ongelukken in bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaanderen, nog niet eens meegeteld. Of het aan het gedrag van wieler toeristen dan wel automobilisten ligt of aan de kwaliteit van veel Vlaamse (hoofd)wegen met de be kende smalle fietsstroken? Het rij- Vernieuwing moet er zijn om de wielersport nieuw leven in te blazen den op gesloten circuits is in elk ge val veiliger en biedt, volgens Cy cling Vlaanderen, een perfecte trai ningsplek. Nederland wordt onder meer als voorbeeld gesteld. En in derdaad, verkeersvrije wielerbanen zijn in Nederland in opmars. In het Limburgse Sittard is 1 juni dit jaar het Tom Dumoulin Bikepark ge opend, waarop over een lengte van ruim drie kilometer het Limburgse landschap is nagebootst. In Roosendaal is eerder dit jaar een plan gelanceerd voor een verge lijkbaar circuit, de Wieier Expe rience. Kosten: 8,5 ton. Alle commotie heeft Cycling Vlaanderen niet van zijn stuk ge bracht. „We gaan door met het pro moten van wielercircuits", laat be stuursvoorzitter Glorieux weten, „maar we blijven ons daarnaast in zetten voor het verbeteren van de fietsinfrastructuur in Vlaanderen. Want fietsen is tenslotte ook kun nen genieten van de vrijheid in de natuur." V6 echte liefhebbers van 't wiel rennen bluuft de ronde van Frankriek aoltied het mooiste gebeuren van 't jaer. Drie weken lang ebbe ze daegelijks uren vö de tillevisie gezete en gekeke nè de zwoegende en zwêtende renners. Je zat op d'eeste rij en je oefde niks te missen. Oe anders was 't vroeger. Hin tille visie en spaerzaemelijk berichten op de radio, via Jan Cottaar en laeter Theo Koomen, die aolebei wè es dingen ver telde, die nie echt gebeurde. Niemand zag het per slot van rekening. Ik was as kind a êlemaele gek van de Tour. Wim van Est, die in een ravijn viel, aoles ieuw op, alleên z'n Pontiac- horloge bleef lope! Wout Wagtmans, die de gele trui in d'eeste etappe van een bepaeld jaer veroverde. Jos Suy- kerbuyk en Hein van Breenen, mooie naemen, goeie elpers van de topman nen. Gerben Karstens, aoltied wier z'n naeme gevolgd deu 'de notariszeune uut Leiden'. Jan Nolten, die mee de beste omohe hieng in de bergen. En dan 'onze' Zeêuw Jo de Roo. Het bin mè een paer van de tientalle Neder landers die vroeger m'n arte sneller dee kloppe. En dan de Fransman Dar- rigade, die iedere keer wi sneller sprintte dan onze mannen. En Baha- montes, een Spaanse klimmer, die al leên de bergpries belangriek vond en drek naedat 'n as eêste bovenop een berg was gekomme een ijsje scheen te nemen.Het was de tied da me nie dochte an omkoping, afspraeken, do ping en andere onsportieve zaken! Kees Pellenaars moe een goudeerlijke ploegleider geweest ebbe! Het volgen van de Tour was vo mien een belangrieke zaak. Ik pakte meêstal tiedig m'n fiets om nè ruus te haen en di de leste kilometers te beleven. Het was nog in de tied, dat de ploegen per land meedeeë, hin merken-ploegen dus. Iedere dag oopte je op een 'Oranje-succes', a moest je dikkels lang wachte. Pas laeter kwaeme de rie den van Jan Jansen en Joop Zoetemelk. Kwam de tillevisie, kwam de com mercie. Mè ook aole ellende rond do ping, omkoping en andere duustere dingen. De romantiek van de 'helden van de weg' verbleekte langzaem mè zeker. As kind was de Tour vö mien reden om ieder dag tuus ook een etappe nae te doen. Neê, nie op de fiets, mè op de vloer van onze uuskae- mer. Ik ao spillen as 'ganzenbord' en 'mens erger je niet' verzaemeld en die wiere mee mekaore verbonde deu do minostenen. Zó maekte ik een traject, wi daegelijks zestig genummerde pi onnetjes over moeste. Zestig van de beste renners leidde ik an de and van twi dobbelstênen over de 'wegen'. Soms was t'r een bergetappe, gemaekt mee damstênen. Een eihen gemaekt tiedssysteem was bepaelend vö de volgorde van ankomst. En iedere dag maekte ik dan wi een klassement op, m'n eihen ronde van Frankriek. Ik was er een êlen ochen of aeven zoete mee, drie weken lang. En laeter hieng ik dan nè een vriend, die hetzelfde dee. Onze uutslaehen waere nooit de zelfde, mè ik wete wè dat de Neder landers het in 'onze' Tour aoltied goed deeë. Dobbelstênen bin noe eênmal te manipuleren! Mè ook die romantiek is lang vöbie, a zou 'k soms nog wè es zestig pionnetjes wille ebbe...! dinsdag 25 juli 2017 Vlaanderen blij ft wielerland pad in Zeeuws-Vlaanderen bij Zuiddorpe. foto harmen van der werf Harmen van der Werf Gent In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: gedoe over af gesloten circuits voor wiel renners. - Frank Glorieux, Cycling Vlaanderen Vlaamse wielertoeristen op pa In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer Frans van der Heijden in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Jan hui*i i *-Qr sen '\>i HULSt]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 99