f, •^s^éêi ZEELAND SSS Spoelwater s V':. - &md& ,vj wF^r1'-w( f i...■- v'. -V n k! ||w|J* f-*"» ti \>s, - K«WS 8 of tent. In de zon. Slechts een paar plassen herinneren nog aan de hoosbuien. „Het water loopt hier prima weg", constateert Jos. „We schrikken niet van een beetje regen, hoor. Al lijkt het wel of buien korter en heviger worden." Ook het koepeltentje van zoon We schrikken niet van een beetje regen, hoor. Al lijkt het wel of buien heviger worden Joris (38) heeft de bak water over leefd. „De laatste keer dat we in deze tent lagen, een jaar of vier ge leden, hebben we ook zo'n bui op onze kop gehad. Dat was op Low lands", vertelt hij met duidelijk goede herinneringen aan die tijd. „Nu staan we hier en gelijk in de eerste nacht: bam. Een harde on- weersklap, flits en veel regen. Maar weer geen centje pijn hoor. Het ten tje doet het nog steeds goed." Goedemorgen, klinkt het even verderop vrolijk. „Weertje hè buur man? Maar na regen komt..." Zijn buurman vult het spreekwoord vrolijk lachend aan. Inderdaad, nog even en het is tijd voor zonne brandcrème. In de voortent van Jan en Tiny Bergen (beide 77) uit Bergen op Zoom staat een plasje water. „Ach, dat is zo weer weg", zegt Jan. „Voor de zekerheid heb ik een stormband over de tent gespannen, maar van nacht stond er geen wind. Nee, geen zorgen, dit is zo weer weg." Een paar honderd meter verderop, op Mini- cam ping Breehof in Koudekerke, heb ben Albert Jan (43), Henrieke (43), Rian (18), Teuno (16), Jeanne (9) uit Veenendaal net het ontbijt achter de kiezen. „We zijn vrijdag aange komen, dus goed beschouwd is dit onze eerste vakantiedag", vertelt Albert Jan. „En die begint nat, maar kijk, het klaart al op." Het water is al zo goed als wegge zakt. „We hebben de luifel wat lager gezet om te voorkomen dat het re genwater op het doek blijft staan. Dat is alles." In de voortent liggen vlonders. „Die verhuren ze hier. Erg makkelijk", vindt Henrieke. „Want als het wat langer blijft regenen, is dat ook geen probleem." Nee, ook op Breehof spoelen er geen mensen weg. Anton den Hol lander (62) uit Klundert is er 's nachts wel even uit geweest. „Voor de zekerheid kijk ik dan of het ergens lekt", zegt hij. a- „Maar nee hoor." Hij heeft geen ex tra scheerlijnen gespannen en de stormband ligt ook nog ingepakt. „Ik sla wel de slikranden van de tent zo om, zodat er geen water naar binnen komt en het plastic in de voortent zet ik om hoog, zodat het water eronder door gaat." Samen met zijn vrouw Me- chelien (60) staat Anton al een week naar zijn zin op Breehof. „We hebben een lekker beschutte plek en tot nu toe hebben we best goed weer gehad. Wat we vandaag gaan doen? Misschien dat we vanmiddag een zwembad opzoeken." Eindelijk zijn de restanten van de vijf- tiende-eeuwse Westpoort in Vlissingen opgemeten. Inclusief het onderaardse gangetje dat naar de Gevangentoren leidt. En de graffiti uit 1972. Bij inspectiewerk van het Waterschap Scheldestromen aan de zeewering waar de Westpoortflat aan de Boulevard De Ruyter op staat, kwamen de resten van de stadspoort tevoorschijn en van de 'bom vrije' kazerne die de Fransen er eind achttiende eeuw voor in de plaats bouw den. En een onderaards gangetje bij de Ge vangentoren. Dat bleek tot kort voor de bouw van de Westpoortflat een hangplek voor jongeren. Ze bekalkten de vijf- tiende-eeuwse stenen met liefdesverkla ringen in wrak Engels en namen van hit paradesterren: Don 'American Pie' McClean en Black Sabbath. En, heel han dig, gedateerd: 1972. Archeoloog Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst en bouwhistoricus Mark Bimmel hebben de historische restanten opgemeten. Dat was niet eerder gebeurd. „Het straatni veau bij de Gevangentoren blijkt toen aanmerkelijk lager te hebben gelegen dan nu", zegt Meijlink. „Op het niveau van de Gasthuisstraat achter de flat. Het deurtje aan de straatkant in de Gevangentoren gaf vroeger toegang tot het poortge bouw." Het Westpoortgebouw verloor door stadsuitleg al snel de functie als stads poort, maar er werd recht gesproken en arrestanten in opgesloten. De restanten zijn weer toegedekt. A Hangjongeren bekalkten in 1972 de muren van een on deraards gangetje, fotos Bernard meijlink dinsdag 25 juli 2017 S-- ,f "JfS"Jf ,-. - ■>"- V* -> v 1 ...en Jan Bergen en A ...Albert Jan en Henrieke Vos met dochter Jeanne en zonen Rian (bril) en Teuno. fotos dirk-jan gjeltema -Jos te Brake, campinggast d- CADZAND-BAD Door de flinke regenbuien van zon dagnacht, ontstonden er gaten in de duinen bij Cad- zand-Bad. De zoge noemde 'spoelga- ten', waarbij me ters zand werd weggespoeld door hevige regenval, H zijn gisteren door Water schap Scheldestromen opge vuld met klei. De duinen zijn vrij nieuw en worden nog niet bij elkaar gehouden door helmgras. Zand spoelt logi scherwijs weg als het hard plenst. 'Gaten in de duinen' klinkt daarom erger dan het is, legt een woordvoerder van het waterschap uit. „Dat kan gebeuren als er nog geen be groeiing is. De gaten zijn weer opgevuld." Er waren diverse spoelgaten langs de kust waarvan sommige tientallen centimeters diep waren. Onder de noemer Cadzand- Maritiem werd de afgelopen jaren een jachthaven in Cad- zand-Bad aangelegd, de openbare ruimte aangepakt én de kust versterkt, omdat West-Zeeuws-Vlaanderen werd aangewezen één van de Zwakke Schakels langs de Nederlandse kust. A Bouwhistoricus Mark Bimmel meet de Westpoort op. Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89