c* Vrolijke klanken in Perkpolder Aanvragen van de vergunning duurt langer Emma Heesters scoort YouTube-hit Het ophogen van de Roggenplaat in de Oosterschelde wordt een jaar uitgesteld. Het aanvragen van de vergunning duurt langer en er is meer onderzoek nodig. perkpolder Een mooiere locatie om te genieten van klassieke mu ziek is haast niet te bedenken. Niet zo vreemd dus dat ruim 250 mensen gisteravond naar de bui tendijkse pop-up bar Bar Goed in Perkpolder kwamen. Daar speelde het jeugdsymfonieorkest Le Josem uit Bordeaux verrassend vrolijke muziek. Onder het genot van een rosé of Corona genoot het publiek zichtbaar. De muziek en het zonnetje deden de rest. Het ophogen van de Roggenplaat in de Oosterschelde start in de winter van 2018/2019. Dat is een jaar later dan gepland. Dat hebben de pro vincie Zeeland, de ministeries van Infrastructuur en Milieu en Econo mische Zaken, Nationaal Park Oos terschelde, Natuurmonumenten en Rijkswaterstaat besloten. In de Oosterschelde wordt het leefgebied van vogels en zeehonden bedreigd, omdat zandplaten en schorren afkalven. Door de Ooster- scheldekering is de stroming min der sterk waardoor er geen natuur lijke opbouw meer is van zandpla ten. Met name tijdens stormen ver dwijnt er zand in de naastgelegen geulen. Daardoor wordt de voor de natuur zo belangrijke Roggenplaat steeds lager en kleiner. Rijkswaterstaat wil een deel van de Roggenplaat ophogen met 1,3 miljoen kubieke meter zand om zo het 'wegrestaurant' voor vogels te redden. Maar de ophoging is niet onomstreden. Mosselkwekers heb ben hun beste percelen in de buurt van de Roggenplaat en zij vrezen dat het extra zand schade toebrengt aan hun kweek. Aanvankelijk was het de bedoe ling dit najaar te beginnen met het ophogen, maar dat wordt nu met een jaar uitgesteld. Er zijn twee be langrijke redenen, zegt Rijkswater- staat-woordvoerder Edwin de Feij- ter. Allereerst duurt het aanvragen van de vergunning langer. Dat komt omdat zorgvuldig naar alle ingediende zienswijzen wordt ge keken. „Daarvoor is meer tijd no dig." Daar komt de nadrukkelijke wens bij om zorgvuldig in kaart te brengen hoe het zand zich nu in de Oosterschelde gedraagt, een zoge noemde o-meting. „Er spoelt altijd zand van de zandplaat af', zegt De Feijter. „Door langer en onder meer verschillende omstandigheden te meten, weten we nog beter waar het zand naartoe gaat." Op die manier kan na het opho gen nog beter worden beoordeeld of er nadelige effecten zijn en hoe groot die zijn. „Zorgvuldigheid gaat boven snelheid", vat De Feijter sa men. Omdat er nog geen definitieve vergunning is en het werk dus ook nog niet is aanbesteed, kost het uit- We willen de gevolgen van de ophoging zo klein mogelijk houden stel volgens De Feijter geen extra geld. Het ophogen kost bijna 12,5 miljoen euro. Rijkswaterstaat en Natuurmonu menten benadrukken vanaf het be gin afstemming te hebben gezocht met belanghebbenden, vooral de mosselvissers. De Feijter ontkent dat de extra metingen worden ge daan uit angst voor mogelijke toe komstige juridische procedu res. „We willen de gevolgen van de ophoging zo klein mogelijk hou den." De effecten van de ophoging worden uitgebreid onderzocht. Niet alleen voor, maar ook tijdens en na het ophogen van de Roggenplaat. Verder zijn er sa men met mosselkwekers wissel percelen aangewezen. Volgens boswachter Paul Begijn heeft het uitstel geen directe gevol gen voor de natuurwaarden op en rond de Roggenplaat. „Maar de noodzaak om op te hogen blijft na tuurlijk onverminderd groot. Als we niet ingrijpen, is de zandplaat binnen dertig jaar z'n ecologische functie als 'wegrestaurant' voor tienduizenden trekvogels en een grote populatie zeehonden in de Oosterschelde kwijt." It dinsdag 25 juli 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND5 --.jrjSBï - ST"Cr— Roggenplaat later opgehoogd Jeffrey Kutterink Middelburg - Edwin de Feijter, woordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87