10 ZE KUNSTMANIFESTATIE EERSTE EDITIE Jan Fabre steelt de show op de eerste editie van het Kunstenfestival Aardenburg, maar een rondgang van enkele uren door het stadje biedt deze zomer meer fraais op het gebied van beeldende kunst. BH Middelburg heeft Facade, Aar denburg het Kunstenfesti val. De liefhebber van beel dende kunst wordt ver wend deze zomer, met twee grote manifestaties in Zeeland tegelijker tijd. De ambities in Zeeuws-Vlaanderen doen ook weinig onder voor die op Wal cheren. „Ik hoop dat deze tentoonstelling Aardenburg tot een plek maakt die raakt aan het intellectuele en spirituele brand punt dat het stadje ooit was", schrijft Nico Out in het programmaboekje. De Zeeuwse kunstkenner en -ambassa deur is aangetrokken als curator van het fes tival. Met Jan Fabre heeft hij voor de eerste editie meteen een kunstenaar en publieks trekker van formaat weten te strikken. Maar daarnaast presenteert hij, verspreid over acht locaties, nog zestien kunstenaars. Wie alles goed wil bekijken, moet de tijd nemen. Trek er zeker drie uur voor uit. Het voormalige gemeentehuis aan de Markt is het vertrekpunt van de route. Het raadhuis is tijdelijk van boven tot en met de kluis in de kelder gevuld met beeldende kunst van zes kunstenaars, onder wie Hajo Hoffmann uit Hoofdplaat. Op de eerste ver dieping spreekt vooral het werk van Pim Palsgraaf tot de verbeelding. Zijn krachtige sculpturen geven het spanningsveld tussen mens en natuur weer. Herten, aapjes, kro kodillen en andere dieren lijken te worden overwoekerd door ongebreidelde bebou wing. Met Jan Fabre heeft het festival meteen een kunstenaar en publiekstrekker van formaat Eén gang verder trekt het werk van Eve line van Duyl de aandacht. Wie wat langer naar de manshoogte bustes kijkt, herkent grote filosofen uit de geschiedenis. Een pan theon vol verheven gedachten, die direct worden gerelativeerd door de alledaagsheid van de strijkplanken die de beelden dragen. In de oude school naast het raadhuis - het verlaten pand is op zich al het bekijken waard - komen de vitrines van Rinus Roepman uit Middelburg mooi tot hun recht. De nauwgezet ge construeerde 'kastjes' ver tellen, steeds in tweetal len en met oog voor detail, verhalen die veelal tot na denken stemmen. Via de Markt gaat de tocht verder richting de Sint Baafskerk, deze zo mer het domein van Jan Fabre, wiens bronzen sculpturen altijd de ton gen losmaken. Het is het onbetwiste hoogtepunt van het festival. Blikvan ger is 'De man die het kruis draagt', dat zeker in deze omgeving aanspoort tot zelfonderzoek. Hoe stevig of wankel is het ei gen geloof, in wie of wat dan ook? Hoe vinden we het evenwicht? Fabres bronzen alter ego is ook te vinden in een van de zeven badkuipen in de dinsdag 25 juli 2017 een zomer Tamara Dees' roeiboten in de Doopsgezinde Ge meente. Rolf Bosboom Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83