'Publicist Wim Dankbaar maakt me totaal kapot' Veilig en comfortabel douchen! senZup li 7 To<*s GROEI LAAGGELETTERDHEID °cties Ruim 2,5 miljoen mensen hebben moeite met lezen en schrijven en het worden er steeds meer. Mede door moeilijk taalgebruik van overheid, instanties en zorginstellingen. Preoperatief consult, wat is dat?' „Het is mode om alles te verengel sen en dat maakt het voor ons heel lastig", vertelt Wilfred ten Have uit Kampen. „Uitverkoop heet te genwoordig sale en een verhuizer is een mover. Ook de overheid maakt zich er schuldig aan." Met een 7 voor Nederlands aan het einde van zijn LTS-opleiding leek er voor Kampenaar Ten Have (50) geen vuiltje aan de lucht. Al leen had hij 'een pesthekel' aan le zen. Dus toen het niet meer hoefde, las hij alleen als het echt nodig was. Wilfred werkte met zijn handen, dus niets aan de hand. Totdat zijn baas hem opza delde met een computer, waarmee hij van alles moest. „Dat ding be greep mij niet." Geleidelijk aan was Wilfred toe getreden tot de groep van laagge- letterden: mensen die moeite heb ben met taal. Ze kunnen wel lezen en schrijven, maar beheersen niet het eindniveau vmbo of niveau mbo-2/3. Alledaagse zaken als for mulieren invullen, reizen met ov, pinnen en digitaal betalen zijn in gewikkelde taken. Zoals Wilfred zijn er bijna drie miljoen. Er komen steeds nieuwe bij. „Een schrikbarend aantal kin deren en jongeren tot 18 jaar ver laat het onderwijs zonder het ver eiste taalniveau", constateert stichting Lezen Schrijven na on derzoek. Tussen de 9 en 36 procent van de mbo-leerlingen is niet taal vaardig genoeg. Een op de tien jongeren loopt daardoor volgens de stichting het risico als laagge- letterde door het leven te moeten. Digitalisering van het dagelijks Je kunt schulden maken doordatje het niet allemaal hebt begrepen leven maakt het laaggeletterden nog lastiger. Zo worstelt Henriëtte Becker (60) met internetbankie- ren. „Betalen met je telefoon, het moet niet gekker worden", zucht de vrouw die als 7-jarige al moest werken in de huishouding en nooit een school van binnen zag. De economische schade door laaggeletterdheid gaat richting een miljard euro, becijferde Pricewa- terhouseCoopers dit voorjaar. Vooral door hogere gezondheids- kosten, kosten voor uitkeringen, lagere productiviteit en gemiste belastinginkomsten. Laaggeletter den kunnen zelf ook in de finan ciële problemen komen. „Ik kom er veel tegen die geen enkele toe slag meer willen heb ben om maar niet het risico te lo pen dat ze ineens moe ten terugbe talen", ver telt taaldo cente Han- 4 <9< oe' °o. **«èf s"/t 'tering neke van Vilsteren, die in het Taal punt Wilfred en Henriëtte zover bijspijkerde dat ze nu als taaiam bassadeur optreden. „Je kunt in de schulden raken doordat je het niet allemaal hebt begrepen. Tegen deze mensen kun je wel zeggen: lees dan je berichten. Maar daar zit nu juist het probleem." Nog steeds produceren overhe den en zorginstellingen onbegrij pelijke teksten, weet Wilfred, die af en toe deelneemt aan een test panel dat deze teksten beoordeelt. „Laatst nog gedaan voor een thuis zorginstelling. Ze gebruikten dure woorden in het Latijn en het En gels. En ze hadden een app op de iPad, met een knop waar 'Hulp' op stond. Als je daar op drukte, ge beurde er niks. Ja, er kwam een groot stuk tekst met uitleg. Maar een laaggeletterde neemt dat let terlijk en verwacht dan dat er ie mand komt om je te helpen." „Het testpanel is een goed mid del om mensen duidelijk te maken dat ze begrijpelijk moeten schrij ven", zegt coördinator Aart Kleijer. Zijn team kwam in een folder van ziekenhuis Isala woorden tegen als 'preoperatief consult'. „De kunst is om te denken vanuit de laaggelet terde. Dit soort woorden zegt hen niks." Kleijer maakt zich zorgen over de gevolgen van toenemende digitalisering. „Het werpt laagge letterden een eind terug. We zijn bezig hiermee een tweedeling in de maatschappij te creëeren." Volgens de moeder maakt Dank baar haar kapot door haar steeds te betrekken in zijn onderzoek naar de moord. Zo publiceert hij op zijn site onder meer zelfge schreven brieven uit haar naam. Dankbaar beweert al jaren dat de voor de moord veroordeelde Friese veeboer Jasper S. niet de da der is. De overheid zou in zijn ogen de echte dader, een asielzoe ker, de hand boven het hoofd houden en de onschuldige S. be wust hebben aangewezen als zondebok. De publicist is boos dat moeder Maaike Terpstra niets van zich laat horen in de zaak en ver wijt haar 'het ultieme verraad' aan haar overleden dochter. Terp stra stapte al eerder met succes naar de rechter om publicaties van Dankbaar te bestrijden. Om de publicist te kunnen stoppen, eiste advocaat Yehudi Moszkowicz gisteren een con tactverbod 'in persoon, per post, per mail of op welke wijze dan ook'. Dit alles op straffe van een dwangsom van 20.000 euro per dag, met een maximum van een half miljoen euro. Het contactverbod moet ook gelden voor de broer van Mari anne, die ook zegt hinder te heb ben van Dankbaar. Dankbaar plaatste onder meer een foto van de drie minderjarige kinderen van Johan op zijn eigen website om een reactie uit te lokken. De publicist zelfheeft zijn plei dooi in de zaak afgelopen zaterdag al op YouTubc gezet. Dankbaar ziet het als zijn plicht om de moe der op de hoogte te houden van zijn bevindingen in de moord zaak. De rechtbank in Haarlem doet op 7 augustus uitspraak. VOORDELIG UW BAD VERVANGEN DOOR EEN VEILIGE INLOOPDOUCHE? NOG 7 DAGEN KORTING GRATIS BROCHURE OF EEN VRIJBLIJVENDE OFFERTE? BEL 0800 - 0468 8' dinsdag 25 juli 2017 GO De draad kwijt door woorden Henry van der Wal Kampen Hanneke van Vilsteren, docente <7/ ,YJe ®/v 0/7fvWkkelin9s* °Pgave r'on De moeder van de in 1999 ver moorde Marianne Vaatstra heeft de rechtbank in Haarlem gisteren gevraagd een con tactverbod, rectificaties, een publicatieverbod en een scha devergoeding van 16.000 euro op te leggen aan publicist Wim Dankbaar. Chris Klomp Haarlem Wim Dankbaar FOTO MARCO DE SWART PER LEVENSJAAR' Ouder worden heeft zo z'n voordelen. Helemaal tijdens deze zomer bij senZup. Van 25 t/m 31 juli geven wij namelijk 5,- korting per levensjaar* op onze collectie inloopdouches. Dus hoe ouder u bent, hoe hoger uw korting! Rekenvoorbeeld Leeftijdskorting: Ans (75) uit Delft koopt bij senZup een inloopdouche. Ans profiteert dus van 75 x 5 375,- korting! Bel 0800 - 0468 voor de gratis brochure of kijk op www.senzup.nl Oosteinde 6, Barendrecht Tel. 0800 - 0468 www.senzup.nl klantenvertellen.nl *Actie is geldig van 25 t/m 31 juli 2017. Niet geldig in combinatie met andere acties. zelfstandig vitaal Benieuwd naar onze andere badkameroplossingen? Onze klantenservice staat u graag te woord. Bel 0800 - 0468. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7