Geen haast met Roggenplaat Renovatie De Spetter begint in september e 'Kwaliteitsimpuls' Retranchement door uitbreiding Het Zwin Groning'n 2 BUIEN HOE VERGAAT HET TOERIST? In Vlissingen viel gisterochtend maar liefst 80 millimeter regen; dat is meer dan normaal in heel juli valt. Houden campinggasten het een beetje droog? Commentaar Vissers werken soms midden in natuurgebieden. Bijvoorbeeld in de Oosterschelde. Daar dreigt de Roggenplaat onderwater te verdwijnen. Deze grote zandbank is een belangrijk eet- en rustgebied voor dieren. Dus is het plan om de plaat op te spuiten. Tot vreugde van de natuurbeschermers. Tot verdriet van de mosselvis sers. Zij vrezen dat het extra zand hun percelen zal verpesten. Deze belangen moeten zorgvuldig worden afgewogen. Daarom stellen de provincie, Den Haag, het Nationaal Park Oosterschelde, Natuurmo numenten en Rijkswaterstaat het opspuiten een jaar uit. Dat kan geen kwaad. De opbrengst van mosselpercelen wisselt sterk. Het zand in de Oos terschelde gaat ook min of meer zijn eigen gang. Probeer dus maar eens te voorspellen wat het opspuiten teweegbrengt. Probeer dan maar eens achteraf, bij claims van de vissers, te bewijzen dat die slechte mossel stand niet komt door het extra zand. Toch is er al veel inzicht in de mo gelijke gevolgen. Onderzoekers van Deltares, van Wageningen en van de Hogeschool Zeeland hebben proeven gedaan om de effecten van opspuiten te doorgronden. Bovendien zal de plaat niet blind worden verhoogd. Zodra de percelen gevaar lopen kan het werk worden stil gelegd. Het jaartje extra maakt de besluitvorming over de Roggenplaat misschien nog beter. De ingediende bezwaren worden zorgvuldig getoetst. De beweging van het zand op de plaat wordt nog langer ge volgd. Overdreven? Wellicht. Maar er is geen haast. De plaat ver dwijnt weliswaar langzaam onder water, maar nog steeds foerageren er heel veel vogels. Nog steeds rusten er volop zeehonden. Er is dus tijd om alles nog eens te bekijken. Als het meezit levert deze lange procedure wat meer begrip op tussen vissers en natuurbeschermers. Dat zullen ze nodig hebben. Want ze komen elkaar onvermijdelijk weer eens tegen. Jaartje uitstel levert wellicht wat meer begrip op tussen vissers en natuurbeschermers Inwoners hebben er hard voor moeten knokken en lang op moe ten wachten, maar in september is het eindelijk zover: de renovatie van zwembad De Spetter in Tholen begint. Werklui van aannemer Fraanje nemen vanaf li september bezit van het zwembad, vrijwel meteen na het zwemseizoen. De zwembad installatie wordt volledig ver nieuwd, de bassins worden gereno veerd en voorzien van een nieuwe coating en gebouwen worden aan gepast en gerenoveerd. Verder wordt het terrein opnieuw inge richt en komen er zonnepanelen. Zonder tegenslagen kan het werk net voor het nieuwe seizoen wor den afgerond. Het is de bedoeling het gerenoveerde zwembadcom plex op Koningsdag 2018 feestelijk te openen. Onder aanvoering van het comité Blijven Spetteren heb ben inwoners zich de afgelopen ja ren hard gemaakt voor het behoud van het zwembad. Vier jaar geleden wilde het toenmalige college De Spetter nog sluiten. Uiteindelijk Het is de bedoeling het gerenoveerde zwembadcomplex op Koningsdag 2018 feestelijk te openen bleef het bad open onder de voor waarde dat de exploitatie een stuk goedkoper zou worden. Het comité heeft daarover meegedacht. Boven dien voeren vrijwilligers nu regel matig klussen uit in het bad. Daar mee wordt geld uitgespaard. ALMANAK Ze zijn er weer, de werkstu- dentjes die zich door goede doe len door het land laten zenden om bij winkels voorbijgangers te strikken voor alweer een dona tie. Meestal ziet die Vlissingse (52) het op tijd aan hun iPad, maar ze werd laatst toch overrompeld door een jongeman met een vraag. „Of ik kleindochters heb?", meende ze te verstaan. „Nee, of u Flying Doctors kent", zei de jongen grinnikend. Toen was het haar beurt om te lachen. Dat was niet naar zijn zin: „Ik kom helemaal uit Gro ning'n hoor!" Open Tafel krijgt toch vervolg Staatsbosbeheer bestrijdt vogelkers Mening gevraagd over Grindweg Zierikzee Verkoop van antiek en brocante „Dat is een flinke slok", roept Jos te Brake als hij op zijn regenmetertje kijkt. „56 millimeter. Toe maar. Dat is niet mis. Het ging vannacht en vanochtend nogal te keer hè?" Zeg dat wel. Niet minder dan acht emmers water per vierkante meter vielen er gisteren in Vlissin gen, volgens Weeronline. Ofwel: 80 millimeter. Gebruikelijk valt in heel juli in het westen van Zeeland 65 tot 70 millimeter en in het oos ten 70 tot 80 millimeter. Je zou zeg gen: een ideale test om te zien of tent of caravan nog waterdicht is. Nou, dat zit bij Jos (70) en Marja (61) te Brake uit Waalwijk wel snor. Ze staan met hun caravan al 22 jaar op hetzelfde vertrouwde plekje op minicamping 't Hof Noord Am bacht in Middelburg. „In de voor tent druppelt het op een paar plek ken, maar dat mag ook wel hoor", relativeert Marja. „De tent is 17 jaar oud. Die moeten we gewoon een beetje inspuiten. De caravan is kurkdroog." Het is een uur of elf. Nog geen an derhalf uur geleden hoosde het. En nu? Nu zit bijna iedereen alweer met een 'bakkie pleur' voor caravan RETRANCHEMENT De uitbreiding van natuurgebied Het Zwin heeft ook gevolgen voor het naastgelegen Retranchement. Het dorp heeft daarom 750.000 euro aan compen- satiegeld gekregen van het Rijk. Met dat geld moet Retranchement een 'kwaliteitsimpuls' krijgen en er wordt een koppeling met Het Zwin gelegd. De gemeente Sluis meldt dat in de kadernota waarin in grote lijnen wordt besproken hoe de begroting van de komende jaren eruitziet. Door de uitbreiding van Het Zwin is camping De Sandt Plaet verdwenen, maar Retranchement komt ook di rect aan het natuurgebied te liggen. Dat moet nieuwe kansen voor toe risme bieden. Er wordt daarom 150.000 euro uitgetrokken voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Kanaalweg/Zwinstraat. De parking is bedoeld voor bezoekers van het natuurgebied én Retranchement, waarnaar een veilige looproute wordt gemaakt. Ook wordt 300.000 euro geïnves teerd in de kerk, die een dorpshuis functie en nieuwe aanbouw krijgt. Ook worden de bekende wallen ver sterkt (300.000 euro) waardoor de 'beleving van het dorp wordt ver groot'. dinsdag 25 juli 2017 n Rob Paardekam Tholen Tip? redactie@pzc.nl GEERSDIJK Het project Open Tafel in Noord-Beveland krijgt een vervolg. Slagerij Ver burg in Kortgene neemt op verzoek van de ge meente het stokje over van Cleijenborch. Deze keuken sluit en dat dreigde even ook het einde te worden van het project, waarbij 60-plus- sers aanschuiven bij een gezamenlijke maaltijd. De eerstvolgende open tafel is op 17 augustus in het Drenthehuis in Geersdijk. BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer begint vandaag met het verwij deren van Amerikaanse vogelkers bij het Groene Duin op de Kop van Schouwen. Deze exoot bedreigt het typisch Zeeuwse open duinland schap. Door de struik te verwijderen wordt het ge bied 'gereset' en hebben duinsoorten als tapuit, parelmoervlinder en veld krekel weer kans zich te ontwikkelen. Het karwei duurt vier weken. THOLEN De gemeente Tholen wil de Grindweg in Tholen- stad anders inrichten, maar wil eerst weten hoe inwoners daarover den ken. Zij kunnen hun me ning geven over onder meer de oversteek voor het langzame verkeer, de plaats van de bushaltes en het verbeteren van de veiligheid op de kruising met de Julianastraat. Op nxxs.nl/project-en- quete kan een vragenlijst worden ingevuld. Wie zijn zolder eens goed wil opruimen, kan morgen met een volge stouwde kofferbak op het Zierikzeese Haven plein gaan staan tussen andere verkopers. Om mee te doen moet je vóór 09.00 uur arriveren en 24 euro betalen. Trio zorgt voor de muziek. Kinderen met kleedjes zijn ook welkom. sr Wateroverlast voor Anton en Mechelien den Hollander en.. •I- V; Jeffrey Kutterink Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74