Elemaele gek van de Tour 12 2 Buurten De buurtschap Dijkhuisjes bestaat uit zeven huisjes. Het is er al jaren rustig en verstild, 's Nachts zie je geen hand voor ogen. Maar wel sterren. Dat mag altijd zo blijven, vinden de inwoners. Wanneer j e vanuit Brouwershaven over de Kijkuitse- dijknaar Zonne maire rijdt, waan je je soms even op zo'n typisch Frans landweggetje. Niets dan weiland, ruimte en stilte om je heen. En dan ineens, na de scherpe bocht naar rechts, ligt daar de buurtschap Dijkhuisjes, dat om precies te zijn uit zeven huizen be staat. In het midden van de dijk kun je er met de auto via twee steile paadjes wel komen, maar aan de uiteinden staan slagbomen die alleen ruimte laten voor wan delaars, fietsers en ruiters. Rob van der Pauw heeft zich er mede voor ingezet dat die er 19 jaar geleden kwamen. „Iedereen rijdt natuurlijk liever óver een dijk dan er onderlangs, maar dat maakte het wel gevaarlijk. Met de slagbo men werd het toen veel veiliger." Dat vonden Rob en zijn vrouw Joyce erg fijn, omdat ze er net met hun twee jonge kinderen waren komen wonen. Die zijn inmiddels uitgevlogen voor de studie, maar nog altijd is Rob blij dat hij hen hier heeft kunnen laten opgroeien. „Vroeger kwam ik hier al met mijn ouders. Een deel van de fami lie komt ook uit Zeeland. Ik ben al tijd een fanatiek windsurfer ge weest en hield van allerlei water sporten. Het is fantastisch om mijn kinderen te kunnen meege ven wat ik zelf meemaakte toen ik jong was." Daarnaast is Rob van mening dat ze in een omgeving als deze opgroeien met oog voor de natuur. „Kijk maar naar de dochter van mijn buren Marius en Mieke Jansen; Wendy is boswachter ge worden." De dijk waarop Dijkhuisjes ligt, heeft een bijzondere natuur waarde vanwege de flora en fauna en wordt door een vrijwilligers - vereniging onderhouden. De vrij willigers zorgen dat er gemaaid wordt, dat er geen bramen gaan groeien en dat de meidoorns be houden blijven. Aan het andere uiteinde van de dijk wonen Birgit van Bockxmeer en Bastian Mathijssen. Net als de meeste huizen is dat van hen ook een voormalig arbeidershuisje dat eind r8oo, begin 1900 gebouwd werd. Ooit stond hier één lantaarnpaal. Die is niet vervangen „Voorheen was het één woning, nu is die in tweeën gesplitst. Het heeft een beetje een rare verdeling. De badkamer van de buren staat feitelijk in ons huis. Vroeger stond daar een oven die in allebei de hui zen gebruikt werd." Het stel kan er niet mee zitten. Dat heb je met oude huisjes. Bas tian komt oorspronkelijk uit Eind hoven, Birgit uit Den Haag. Toen ze elkaar leerden kennen wilden ze op een gegeven moment vrijer en rustiger gaan wonen. Op deze plek in Zonnemaire kon dat uitste kend. „En als ik hier 's avonds voor het laatste rondje met de hond naar buiten loop, heb je honderd duizend sterren, geen lichtvervui ling. Dat maakt het hier heel speci aal", vindt Bastian. Buurman Rob weet te vertellen dat er een aantal jaren geleden nog één lantaarnpaal stond. "Die ging stuk en omdat het onduidelijk was wie er nu precies verantwoordelijk voor was, is er nooit meer iets voor teruggekomen. Nu is Dijkhuisjes dus zeker weer een van de donker ste plekjes van het eiland." Aangezien er maar een handje vol mensen in Dijkhuisjes woont, kent iedereen elkaar. Rob: „Het voelt als een soort familie van je, meer dan buren. Maar we lopen de deur niet bij elkaar plat." In het seizoen weten fietsers en wandelaars het dijkje te vinden. Rob geniet het meeste van die tijd wanneer alles groen is en hij lek ker naar buiten kan. „Als ik de tuin aan het sproeien ben en er komen mensen met een hondje langs, loop ik ernaartoe om de hond wat te laten drinken en een praatje te maken." Waar de buren niet op zitten te wachten, zijn de plannen voor de aanleg van een bungalow park en de bouw van een aantal ecolodges. Bastian: „Ik zou het heel erg vinden als dat er komt." Rob is het ermee eens. „Ik kwam hier ooit voor de unieke plekjes naar toe. Die moeten niet verdwij nen." V6 echte liefhebbers van 't wiel rennen bluuft de ronde van Frankriek aoltied het mooiste gebeuren van 't jaer. Drie weken lang ebbe ze daegelijks uren vó de tillevisie gezete en gekeke nè de zwoegende en zwêtende renners. Je zat op d'eeste rij en je oefde niks te missen. Oe anders was 't vroeger. Hin tille visie en spaerzaemelijk berichten op de radio, via Jan Cottaar en laeter Theo Koomen, die aolebei wé es dingen ver telde, die nie echt gebeurde. Niemand zag het per slot van rekening. Ik was as kind a êlemaele gek van de Tour. Wim van Est, die in een ravijn viel, aoles ieuw op, alléén z'n Pontiac- horloge bleef lope! Wout Wagtmans, die de gele trui in d'eeste etappe van een bepaeld jaer veroverde. Jos Suy- kerbuyk en Hein van Breenen, mooie naemen, goeie elpers van de topman nen. Gerben Karstens, aoltied wier z'n naeme gevolgd deu 'de notariszeune uut Leiden'. Jan Nolten, die mee de beste omohe hieng in de bergen. En dan 'onze' Zeêuw Jo de Roo. Het bin mé een paer van de tientalle Neder landers die vroeger m'n arte sneller dee kloppe. En dan de Fransman Dar- rigade, die iedere keer wi sneller sprintte dan onze mannen. En Baha- montes, een Spaanse klimmer, die al léén de bergpries belangriek vond en drek naedat 'n as eêste bovenop een berg was gekomme een ijsje scheen te nemen.Het was de tied da me nie dochte an omkoping, afspraeken, do ping en andere onsportieve zaken! Kees Pellenaars moe een goudeerlijke ploegleider geweest ebbe! Het volgen van de Tour was vö mien een belangrieke zaak. Ik pakte meêstal tiedig m'n fiets om nè ruus te haen en di de leste kilometers te beleven. Het was nog in de tied, dat de ploegen per land meedeeë, hin merken-ploegen dus. Iedere dag oopte je op een 'Oranje-succes', a moest je dikkels lang wachte. Pas laeter kwaeme de rie den van Jan Jansen en Joop Zoetemelk. Kwam de tillevisie, kwam de com mercie. Mè ook aole ellende rond do ping, omkoping en andere duustere dingen. De romantiek van de 'helden van de weg' verbleekte langzaem mè zeker. As kind was de Tour vö mien reden om ieder dag tuus ook een etappe nae te doen. Neê, nie op de fiets, mè op de vloer van onze uuskae- mer. Ik ao spillen as 'ganzenbord' en 'mens erger je niet' verzaemeld en die wiere mee mekaore verbonde deu do minostenen. Zó maekte ik een traject, wi daegelijks zestig genummerde pi onnetjes over moeste. Zestig van de beste renners leidde ik an de and van twi dobbelstênen over de 'wegen'. Soms was t'r een bergetappe, gemaekt mee damstênen. Een eihen gemaekt tiedssysteem was bepaelend vó de volgorde van ankomst. En iedere dag maekte ik dan wi een klassement op, m'n eihen ronde van Frankriek. Ik was er een êlen ochen of aeven zoete mee, drie weken lang. En laeter hieng ik dan nè een vriend, die hetzelfde dee. Onze uutslaehen waere nooit de zelfde, mè ik wete wè dat de Neder landers het in 'onze' Tour aoltied goed deeë. Dobbelstênen bin noe eênmal te manipuleren! Mè ook die romantiek is lang vöbie, a zou 'k soms nog wè es zestig pionnetjes wille ebbe...! dinsdag 25 juli 2017 SD Wat speelt er in uw buurt of wijk? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw naaste omgeving. Vandaag de derde aflevering. Verslag geefster Mariska den Hartog en fotografe Marieke Man- demaker gingen op bezoek in de dijkhuisjes van Dijk- huisjes bij Zonnemaire. Mariska den Hartog Zonnemaire Eén van de donkerste plekjes van het eiland - Rob van der Pauw In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer Frans van der Heijden in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. gem. Sc hou wen-Du I vela nd Een van de zeven dijkhuisjes. foto's marieke mandemaker De slagbomen aan het uiteinde van de dijk in Dijkhuisjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71