CD CT) CD 6 PAAL HAVEN AAN SAEFTINGHE Piet Scheerders uit Hulst heeft de haven van Paal door de jaren heen zien veranderen. „Toch blijft het nostalgisch." WAT IS ER TE DOEN? Fietsvierdaagse, Goes De 29e editie van de Zeeuwse Fietsvierdaagse gaat vandaag van start. Vanuit Goes vertrekt men vier dagen lang in afstan den van 25,40 of 60 kilometer om te fietsen door het Zeeuwse landschap. De start en finish zijn bij het Omnium in Goes. Prijzen en meer info: fietsvierdaag- sezeeland.nl Molen De Verwachting, Tholen Breng een bezoekje aan molen De Verwachting in Tholen. Wanneer de molen draait kun je op verzoek een rondleiding van de molenaar krijgen. Hij vertelt met passie over zijn molen en alles wat ermee te maken heeft. Breng ook een bezoekje aan het molenmuseum, je kunt hier een unieke verzameling spullen van en over molens bekijken. Aardbeienjam, Wemeldinge Zelf aardbeienjam maken kan vandaag in Wemeldinge. Niet alleen de jam maak je zelf maar ook het etiket voor op de pot. Ouders mogen meedoen of op het terras wachten tot de kinde ren klaar zijn. Er wordt niet al leen allerlei lekkers gemaakt, maar ook opgegeten! Meer info: info@hofkeizersweel.nl, Hoogeweg 3, van 10:00 uur tot 11:30 uur. Zeekajakvaren, Wissenkerke Een prachtige tocht over de Oosterschelde langs Noord-Be veland waar er weieens bruin vissen zwemmen. De tocht be gint en eindigt in een oud land- bouwhaventje en pauzeren ge beurt op een van de weinig overgebleven strandjes in de Oosterschelde. Trefpunt: Par keerplaats Emelissedijk. Meer info: info@outdoorinspira- tion.nl of 06-20526380. Avondmarkt, Sluis Een publiekstrekker in de zo mermaanden zijn de avond- markten in Sluis. Vanaf 11.00 uur start de braderie en om 17.00 uur begint het straatthea ter, de livemuziek en het enter tainment. De meeste winkels zijn ook geopend tot 22.00 uur. Zeelandbrug vaartocht, Zierikzee Vanuit Zierikzee wordt de Zee landbrug vaartocht gehouden. Een tocht van geruim een uur door een mooi natuurgebied waar het wemelt van de water vogels. Ook worden er weieens bruinvissen gespot en wordt er uitleg gegeven over de mossel industrie. De tocht duurt van 13.30 uur tot 14.45 uur. Voor meer info:frisiarondvaar- ten.nl Sjezenrijden, Meliskerke In Meliskerke wordt er vandaag weer gereden in de sjees. Man nen en vrouwen in Zeeuwse klederdracht zijn gegarandeerd op dit evenement. De oude tra ditie is in de torenstraat te zien van 17.00 uur tot 21.00 uur. Tennisavond, Westkapelle Voor de tennisliefhebber kan er vanavond weer een balletje worden geslagen bij de tennis vereniging in Westkapelle gele gen aan de Domineeshofweg 1. Inschrijven kan van 18.30 uur tot 18.55 uur vanaf 16 jaar. Kosten bedragen 5 euro inclusief een drankje. Weekmarkt, Sas van Gent In Sas van Gent staan de kraam pjes van de markt weer op het Keyzer Karelplein. Van 8.30 uur tot 15.00 uur kan men hier te recht voor verse producten! Beachvolleybal toernooi, Dishoek Op het strand van Dishoek bij strandpaviljoen Kaapduin kan men weer volleyballen van avond. Op deze locatie komen veel jongeren van campings en uit Vlissingen bijeen om elke dinsdagavond van 11 juli tot en met 15 augustus van 19.00 uur tot 21.00 uur te volleyballen en relaxen. Locatie: Kaapduinse- weg. VANDAAG HET PARADIJS VAN: De haven van Paal oogt als een haven uit geschiede nisboeken. Alsof de wij zers van de klok stil staan. Zeker met laagwa- ter op een regenachtige maandag morgen als deze. Een beetje een mis troostige aanblik heeft het dan. Het heeft ook zijn charme, want een ha ven als deze vind je nergens meer, weet Piet Scheerders. Piet woont in Hulst, maar zijn echte leven bevindt zich tien kilome ter noordwaarts. In de haven van de Paal, waar hij al pakweg vijftig jaar een boot heeft. „Een Speelmanskot- ter, vernoemd naar het Speelmansgat hier in het Verdronken Land van Saeftinghe. Zo'n dertig jaar geleden ontworpen door de werf van Verras. Ik ben ooit begonnen met een zee kano, maar toen-ie rot was, zijn we ermee gezonken in het Speelmans gat. We hebben hem daar toen maar achtergelaten." Het Speelmansgat is een grote geul in het Land van Saeftinghe, waar de haven, met plaats voor zo'n 150 boot jes, tegenaan ligt. Daarom is Piet zo verliefd op Paal, vanwege die onge- PA A repte natuur van Saeftinghe. „Het heeft iets 'oers'. Je vaart de kaai uit en je zit er direct middenin. Als je met je bootje bij het Speelmansgat ligt, zie je de kracht van het water. Als er veel stroming is, donderen hele stukken grond naar beneden. Die natuur, die geeft zo'n speciaal gevoel, daar kan ik echt van genieten." De haven ademt ook zichtbaar nos talgie. „Het is een tijhaven, waar zie je dat nog? Ik kom wel eens in ha vens, dat zijn platgestreken pleks- Die natuur, die geeft zo'n speciaal gevoel, daar kan ik echt van genieten kes. Boten van vier ton liggen er. Daar kan ik eens om glimlachen, maar het is niets voor mij. In Paal ben je echt afhankelijk van de natuur, da's prachtig. Je moet wachten op het juiste tij om uit te varen. Als je net buiten de haven droogvalt op een zandbank, kun je een wandeling ma ken. Of in het slechtste geval: een barbecue doen. Je moet met opko mend water wel zorgen dat je op tijd weer bij je bootje bent..." Alle romantische verhalen ten spijt, oogt de haven hier en daar ook versleten. Alsof het op een niet te vermijden einde ligt te wachten. „Het is hier en daar vergane glorie, jazeker", weet Piet. „Er zijn alleen nog restanten van de werf van Ver ras, die zitten nu in het Sloegebied. De vissers zijn ook grotendeels ver dwenen, dus ja: die geschiedenis is wel een beetje weg. Veel activiteiten zijn gelukkig overgenomen door de watersportvereniging. Daardoor blijft het wel een nostalgisch haven tje." Hij zal Paal dan ook nooit verruilen voor een andere thuishaven. „Hoewel ik wel vijftien jaar geleden heb ge zegd dat ik best havenmeester van Perkpolder wilde worden..." Zijn Speelmanskotter is hoe dan ook zijn laatste boot. Die betekent alles voor hem. „We zitten aan zoveel regels en wetten vast, maar als ik met m'n bootje ga vjèren voel ik de vrijheid. Zodra de touwen losgaan, ben ik los van de aarde." dinsdag 25 juli 2017 SD Tip1 Tip 2 Tip 3 Tip 4 Tip 5 A Beachvolleybal. fotocamile SCHELSTRAETE Kajakken. Tip 6 Tip 7 Tip 8 Tip 9 Tip 10 Piet Scheer ders. Piet woont in Hulst, maar zijn echte leven bevindt zich in de haven van Paal, waar hij al zo'n vijftig jaar een boot heeft. De haven ligt tegen het Land van Saeftinghe, door Piet geliefd vanwege de on gerepte natuur. „Het heeft iets 'oers'. Je vaart de kaai uit en je zit er direct mid denin." 'Als de touwen losgaan, ben ik los van de aarde' Bob Maes Paal - Pief Scheerders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64