Ringlopen levert talenten in de dop af Vrees voor overlast van snackbar Fish&Chips Afsluiting A58 ergert statenlid Faasse Wordt het groen of parkeren? Heesters hoopt op platencontract 5 Het kan bijna niet Zeeuwser als je de namen van de 55 jonge ringlo- pers tot twaalf jaar ziet. Zij streden gisteren in de tent bij stal de Pagter in Grijpskerke om het Zeeuws Kampioenschap: van Coppoolse, Brasser en Minderhoud tot De Vis ser, Dingemanse, De Pagter ofWil- leboordse en Van Belzen. Ringlopen is serieus werk voor de oudste groep. Geconcentreerd steken ze de ring. Goed bijhouden wat de concurrentie doet. Jent van Keulen uit Gapinge (10) prolon geert zijn titel. Vorig jaar was hij volgens de organiserende Zeeuwse Ringrijders Vereniging de jongste winnaar tot dan toe. Tweede werd Sem Wisse, gevolgd door Lucas Willeboordse. Veel kinderen van bekende ring rijders stappen de baan op. Zoals Jante de Visser (9). Ze steekt de ring, onder toeziend oog van haar vader Sjaco. De Souburgse ringrij- der grinnikt: „Ze weet nu al op welk paard ze straks gaat ringrijden. Jante: „Op Mats, een jaarling, of op Kas van drie. Ik denk Kas. Die vind ik het liefst." Pa de Visser: „Misschien gaat ze wel op de ouwe Simon, waar ik ook op rijd. Maar ik wil haar niet te veel pushen. Ze moet het zelf ontdek ken en natuurlijk ook leuk gaan vinden." Lizzy prikt die lans alle kanten op, dus meelopen is wel zo veilig Vanaf twaalf jaar mag de Zeeuwse jeugd meedoen aan de of ficiële ringrijwedstrijden. Ringlo pen is overigens ook een manier voor veel ringrijders om te trainen. Niet iedereen heeft een paard en een baan tot z'n beschikking. Voor de piepjonge deelnemertjes is het een leuk spelletje. Zoals de kleine Lizzy de Pagter op haar rode laarsjes met witte stippen. Ze loopt samen met tante Tanny op de baan. Tanny: „Lizzy moet nog drie wor den. Ze prikt die lans alle kanten op, dus meelopen is wel zo veilig. Haar vader en moeder hebben dat ook al gedaan." Een vertederend beeld. Zeker als ze een ring weet te steken. Na haar rondje kruipt ze lekker op schoot bij haar tante. Met een zakje chips. De nu 14-jarige Teun Dinge manse is ook van de partij. De drie voudig ringloopkampioen en nu een ringrijtalent in de dop, steekt een handje toe op de banen. Hij rijdt inmiddels voor de afdeling Grijpskerke en won vorig jaar onder meer de derde beker tijdens het Zeeuws kampioenschap Ringrij den in Middelburg. Zijn helden? Direct zegt hij: „Coen Minderhoud en Krijn Coppoolse. Zoals Krijn zou ik willen worden." Een droom die meer jongens en meiden koesteren en die getuige Teun, zo maar bewaarheid kan worden. ZIERIKZEE Geuroverlast en men sen die met hun vette waar op de omringende stoepjes rondhangen. De komst van een Fish&Chips op Mol 1 in Zierikzee wordt door on dernemers in de buurt gevreesd. Ze vinden het onbegrijpelijk dat de ge meente een omgevingsvergunning heeft afgegeven. Een snackbar valt in horecacate- gorie 2 en dat mag niet op die plek. Door de openingstijden aan de winkeltijdenwet te koppelen, kan de Fish&Chips daar volgens de ge meente wel terecht. Al moet-ie dan vroeger dicht. Voor de bezwaarma kers (twee kledingzaken, een fri tuur en de eigenaar van het huur pand) maakt dat niets uit. Het hoekpand is te klein om Fish&Chips-klanten te herbergen. Die nestelen zich dus op de stoepen rondom. Ook is de angst voor geur overlast groot. Het gaat om stok oude panden die tegen elkaar aan zitten geplakt. Als die geur in kle ren trekt, worden ze onverkoop baar. De ondernemer achter de Fish&Chips zegt zijn best te doen. De afzuiginstallatie die hij geplaatst heeft, is veel beter dan wat er hing. Daarnaast heeft hij een koolstofïïl- terbox gekocht. Die zorgt ervoor dat de lucht goed wordt afgevoerd en zeven meter de hoogte in wordt ge blazen. De afsluiting van de A58 afgelopen zaterdag vanwege een spoedrepa- ratie van de vangrail heeft de erger nis gewekt van Statenlid Mark Faasse (Zeeland Lokaal). Tussen Rilland en Krabbendijke reed zaterdagochtend een busje te gen de vangrail. De reparatie, op een van de drukste zaterdagen van het jaar, veroorzaakte files met als gevolg vertragingen van een half uur of meer in beide richtingen. Over dit incident heeft Faasse schriftelijke vragen gesteld aan het dagelijks provinciebestuur. „Bent u het met de fractie van Zeeland Lokaal eens dat in dit geval het middel erger was dan de kwaal; in die zin, dat deze lange files die ver oorzaakt werden gevaarlijker zijn voor de verkeersveiligheid dan een omgebogen vangrail?" Doorstroming Hij wil weten waarom werd beslo ten tot een spoedreparatie in plaats van die uit te stellen. Het was 'geen goed welkom in Zeeland', vindt Faasse. Het Statenlid vraagt of de files op de A58 ook negatieve ge volgen hebben gehad voor de doorstroming en verkeersveilig heid op de secundaire wegen. Dat er iets moet gebeuren, staat buiten kijf, legt groenspecialist Adrie Verhulst uit. De boom wortels drukken de steenbestra ting los, waardoor mensen kun nen struikelen. In het meest ver gaande plan wordt een aantal bomen weggehaald. Door de ruimte die zo ontstaat voor de nieuwe exemplaren, hebben de bomen eerder de neiging hun voeding en water in de diepte te zoeken. De vrijkomende ruimte kan ook worden gebruikt om ze ven extra parkeerplaatsen te creëren. „Maar die komen dan wel voor de tuinen van de bewo ners te staan. Dus willen de mensen dat?" Aan De Leie zijn momenteel dertig parkeervakken. Die zijn alleen een beetje krap voor de De parkeervakken aan De Leie zijn een beetje krap voor de auto's van nu meeste auto's van tegenwoordig, aldus Verhulst. Los van welk plan straks de voorkeur krijgt, worden de vakken opnieuw aan gelegd. Volgens de huidige maat staven betekent dit dat er zowel in de breedte als in de lengte een halve meter bij komt. Met die herindeling worden vier vakken ingeleverd. Twee parkeerplaat sen worden sowieso terugge wonnen in een hoek tussen de huizenblokken. Bij variant twee komen er daar dus nog zeven ex tra bij. De vier grote bomen cen traal op de Leie worden onge moeid gelaten. De varianten worden 24 au gustus gepresenteerd en toege licht op een inloopbijeenkomst (van 16 tot 17.30 uur) in het Ton- nenmagazijn. De uitvoering staat gepland in september. VLISSINGEN De cover van de zo merhit Despacito van Zeeuwse zangeres Emma Heesters (21) gaat viral met zo'n 10 miljoen views. Ze timmert nu zo'n twee jaar aan de weg als YouTuber. Daar kan ze in middels van leven en binnenkort hoopt ze een platencontract te teke nen bij een major label in Los Ange les. Ook is haar eerste single in de maak. Wie is die self made Zeeuwse schone nu eigenlijk? Emma Heesters zingt covers van bekende liedjes en plaatst die op YouTube. Ze heeft zo'n 375.000 abonnees op haar eigen YouTube- kanaal. Elke week plaatst ze een nieuwe vi deo. Met zomerhit Despacito ging Emma viral. Het filmpje is op Face- book zo'n 6,5 miljoen keer bekeken en op YouTube heeft de video al meer dan 2,1 miljoen views. Samen met de kijkers die Jason Chen trok, ook een bekende YouTuber met wie ze de cover inzong, is de video in middels zo'n 10 miljoen keer beke ken. De laatste tijd wordt Emma Heesters opeens veel meer bekeken en beluisterd in Nederland. Daar heeft de media-aandacht van Q- music, Radio 538 en Omroep Zee land aan bijgedragen. Met haar co ver van Despacito was Emma twee weken terug te horen in de Coen en Sander Show van Radio 538. „Hart stikke spannend! Je ziet er geen ge zicht bij en het is natuurlijk live", vertelt ze. dinsdag 25 juli 2017 Mag Thijs schone laarzen'? roept speaker Sjaak Janse. 'Zijn schoenen zitten onder de blub ber'. Maar blubber of niet, het Zeeuws kampioenschap Ringlo pen was gisteren een echt Zeeuws feestje. Annemarie Zevenbergen Grijpskerke -Tante Tanny Theo Giele Middelburg Hechten de bewoners aan De Leie in Brouwershaven aan het groen voor hun deur, of hebben ze liever toch meer parkeerplek? De gemeente laat zich bij de herinrichting van het wijkje leiden door de stem van de meerderheid van de bewoners. Marcel Modde Brouwershaven Emma Heesters met Jason Chen, foto emma heesters A Thamar Wisse uit Koudekerke. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62