Vrijwilligers helpen Zeeland uit de brand Middelburg betaalt al jaren mee aan uitkeringen voor Vlissingers .•<3 4 Genoeg voor bijna 400huizen 50% KORTING 70% KORTING 60% KORTING 2 HALEN 1 BETALEN Nog een paar maanden klussen en de rioolwaterzuivering bij Ritthem kan een heel dorp van stroom voorzien. Een bijna tien miljoen euro kostende verbouwing maakt van de zuivering een 'energiefabriek'. 40% KORTING HALVE PRIJS Begin deze maand ver scheen onder de kop 'Wie helpt de brand weer uit de brand' nog een (lange) lijst met brandweer posten in Zeeland die nieuwe vrijwilligers werven. Je zou bijna denken dat in Zeeland niemand te porren is om bij nacht en ontij een brand te gaan blussen. Niets is minder waar. Naar verhouding heeft de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) meer vrijwillige brandweerlieden dan welke veiligheidsregio ook in Nederland. Volgens de VRZ zijn 1.152 Zeeuwen (1 op de 332 in woners, baby's en grijsaards meegeteld) actief als brand- weervrijwilliger. Ze offeren een deel van hun vrije tijd op aan lessen, oefenen, wedstrijden, daadwerkelijk blussen en hulp verlening. Eigenlijk kent elke Zeeuw wel een brandweervrij- williger. Zeeland is een groot landelijk gebied met een lage bevolkings dichtheid, maar wel met veel steden, stadjes en dorpen. Het is ondoenlijk om in elke kern een beroepsbrandweer te statione ren. Zonder een fijnmazig net werk van posten, bemand door vrijwilligers, zou de brandweer onbetaalbaar worden in onze provincie. Dus ja, Zeeland is Nederlands kampioen vrijwillige brand weer, maar Zeeland heeft eigen lijk geen andere keus. Alle veiligheidsregio's met veel platteland en dorpen en dus veel brandweerposten heb ben relatief veel vrijwilligers nodig, maar Zeeland spant toch de kroon. Op provincieniveau volgt op grote afstand Friesland, waar 1 op de 589 inwoners bij de vrijwillige brandweer zit. De veiligheidsregio Amsterdam- Amstelland heeft veel minder vrijwilligers nodig: 1 op de 4.200 inwoners. In die kleine, dicht bebouwde en -bevolkte regio is een beroepsbrandweer wel mo gelijk. En toch. Zeeland mag dan naar verhouding nog zoveel brandweerlieden hebben, er zijn altijd wel posten die men sen kunnen gebruiken. In West- kapelle was zelfs geen bevel voerder meer beschikbaar waar door de overgebleven negen mannen niet meer mogen uit rukken. Binnenkort is die er wel weer en na een wervingsavond meldden zich vier kandidaten. Omgevingsmanager Daniëlla Helmendach van het waterschap bij de nieuwbouw op het terrein. Rechts is de struvietreactor zicht baar, links de anammoxreactor. foto lex de meester Rolf Bosboom Voorheen kostte het schoonmaken van het Zeeuwse afValwater juist bergen energie. Het streven van waterschap Scheldestromen is dat de zuivering vanaf begin volgend jaar meer stroom oplevert dan ver bruikt. Hoe dat kan? Eigenlijk heel een voudig: met slimme oplossingen wordt het energieverbruik bij het schoonmaken van het afvalwater omlaag gebracht. En daarnaast wordt er, dankzij nieuwe motoren, meer stroom opgewekt met het bio gas dat bij het zuiveren ontstaat. Vanaf komend voorjaar gaat de zuivering 35 procent meer energie opleveren dan kosten. De netto-op brengst, die aan het net wordt gele verd, is voldoende om 380 huishou dens van stroom te voorzien. „We kunnen dus het licht in heel Rit them laten branden op de energie die we uit het afvalwatersysteem halen", zegt dagelijks bestuur Gert van Kralingen tijdens een rondlei ding op het enorme terrein. Op diverse plaatsen wordt er ge werkt aan de ombouw van de zui vering en zijn de eerste veranderin gen al zichtbaar, laten projectleider Jan den Engelsman en omgevings manager Daniëlla Helmendach zien. Zo is een roestvrijstalen stru vietreactor verrezen, die fosfaat in We kunnen het licht in Ritthem laten branden op de energie die we uit het water halen het uitgegiste slib zal omzetten in het mineraal struviet. Dat kan bij voorbeeld tot kunstmest worden verwerkt. „Het voordeel van struviet is dat het drogestofgehalte van het slib hoger wordt", zegt Den Engelsman. „Daardoor ontwatert het beter, waardoor we uiteindelijk minder kilo's naar de slibverbranding in Moerdijk hoeven te brengen. Op die manier verdienen we het terug." Ernaast is de anammoxreactor in aanbouw. „In deze tank wordt stik stof uit het water verwijderd", zegt Helmendach. „Dat gebeurt met een speciale bacterie, die stikstof super snel omzet. Normaal duurt dat pro ces 24 uur, nu 3,5 uur." Doordat er minder zuurstof hoeft te worden ingeblazen en er ook minder che micaliën nodig zijn, betekent dat een forse energie-, kosten- en mi lieubesparing. Even verderop blijkt de biogas wasser al gereed. Daarmee wordt biogas op een natuurlijke manier gereinigd voordat die de gasmoto ren in gaat. Daarnaast staat de nieuwe, afgedekte gasfakkel, waar mee op een veilige - en voor de om geving niet hinderlijke - manier kan worden afgefakkeld als de gasmoto ren onverhoopt niet goed werken. Van Kralingen beziet met genoe gen de voortgang van de ombouw van de zuivering, waarvoor 9,7 mil joen euro is uitgetrokken. „We zijn er trots op en willen ook graag aan de Zeeuwse bevolking uitleggen wat hier gebeurt. We zijn uiteinde lijk een overheidsbedrijf en we doen dit dus voor de burgers. Het opwekken van stroom is ook iets wat waardering heeft in de maat schappij, omdat het goed is voor onze planeet." Restanten PAUL SHARK Dames collectie Heren collectie Wilhelminastraat 5-7, Breda Hoogzomer artikelen Heren pantalons jeans Italiaanse colberts kostuums Middelburg blijkt al drie jaar mee te betalen aan uitkeringen voor Vlis singers, voor in totaal 2,3 miljoen euro. Het CDA in Middelburg wil dat dit stopt en vraagt om nieuwe afspraken met Vlissingen en Veere. De kosten voor het betalen van uit keringen op Walcheren worden so lidair verdeeld over de drie ge meenten. Maar solidair is in dit ge val niet eerlijk, constateert het Mid delburgse CDA. „Het is nadelig voor ons. Dat overheadkosten evenredig worden verdeeld, is goed. Maar uitkeringen moeten betaald worden door de ge meente waar die mensen wonen", vindt CDA-raadslid Krijnie Hoek. Volgens Orionis Walcheren is ge kozen voor solidariteit omdat de gemeenten Walcheren als één ar beidsmarkt zien. Bij het zoeken van werk wordt gekeken naar de beste kandidaat voor de baan en niet naar de woonplaats. Dat kan betekenen dat meer mensen uit één gemeente een baan vinden. Dat voordeel wordt gebruikt als compensatie voor de andere ge meenten die met meer werklozen blijven zitten. Zo draagt Middel burg dus al jaren bij aan de kosten die Vlissingen maakt. Maar dat kan in de toekomst ook omgekeerd zijn. De gemeenteraden hebben in 2014 ingestemd met deze verdeel sleutel, erkent Hoek. „Maar we kon den niet voorzien hoe dat in de praktijk uitpakt." Haar Vlissingse partijgenote Ank Muller snapt dat 'Middelburg' daar moeite mee heeft. „Anderzijds moeten we dan ook kijken naar de reden dat er meer uitkeringsgerechtigden in Vlissingen wonen. Wij zijn cen trumgemeente voor bijvoorbeeld daklozen. Als daardoor meer men sen zich in Vlissingen vestigen en hier blijven hangen, verdient dat ook solidariteit. Dat is toch ook één van de kernwaarden van het CDA." In de rubriek 'Zeeland op 1' staat het verhaal achter de lijstjes waarop Zeeland bovenaan staat. Deze week: nergens zijn zoveel vrijwillige brandweerlieden. dinsdag 25 juli 2017 Theo Giele Op 1 januari waren volgens het CBS 1.152 Zeeuwen actief als vrijwilliger bij de brandweer. Geen enkele andere provincie heeft naar verhouding zoveel vrijwillige brandweerlieden. Rioolwater geeft nieuwe energie Ritthem - Gert van Kralingen, bestuurder waterschap VAN LANGE MODE BREDA Bermuda's, polo's en zwemshorts (U betaalt het duurste artikel) o.a. Corneliani, Canali en Caruso Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60