Huwelijksdans mét dwarslaesie 3 dgn Münsterland<DE> 5 Michel Gordijn werd vijfjaar geleden doodgeschoten in Den Haag. Terwijl de mannen die dat op hun geweten hebben vrij zijn, zit Michels moeder Bep gevangen in huis, bang als ze is voor een confrontatie met één van de daders. Ze is één van velen, zeggen de belangenvereniging voor nabestaanden en slachtofferhulp. Michel had zulke mooie krullen. Hij had ze van haar. Maar nooit kan Bep Gordijn er nog doorheen kroelen, of zien hoe ze om zijn hoofd dansen. In september is het vijfjaar geleden dat haar kind werd omgebracht. „Het was zo abrupt. Zo afgrijselijk." Sinds zijn dood zit ze binnen, gevangen tussen de met rozen behangen muren van haar appar tement in Scheveningen. Het machtige uitzicht op zee heeft zijn glans verloren. Sterker nog: er gaat een dreiging vanuit, sinds die ene keer. Toen zag ze een van de mannen die haar Michel niet alleen ombracht, maar ook zijn li chaam begroef in de koude grond bij het Brabantse Bergeijk. Hij stapte de sportschool in, tegen over haar huis. Vrij als een vogel tje, terwijl Beps zoon in zijn graf ligt. Dat te weten vindt de moe der al verschrikkelijk, maar om het dan ook nog te zien, dat maakt haar stuk. Zoals Bep worstelen veel meer slachtoffers en nabestaanden, vertelt Jack Keijzer van de Lande lijke Organisatie voor Nabestaan den Geweldsslachtoffers. Zo is er de moeder die moet toezien hoe de man die haar dochter doodstak een nieuw leven opbouwt, bij haar om de hoek. Keijzer zelf worstelt ondertussen met het feit dat de man die zijn zoon ver moordde met zijn gezin in de buurt woont. Ondanks de smeek bedes van Keijzer wil de moorde naar niet vertrekken. „Er zijn in Nederland mogelijkheden voor een gebiedsverbod, maar als de straf van een dader erop zit, is er niks meer te beginnen." Vreselijk Bep neemt niet de moeite de dader te benaderen. Ze gelooft dat het zinloos is. Ze herinnert zich nog maar al te goed hoe het ging in de rechtszaal. „Hij begon met: 'Beppie en Henk, ik wil jullie zeg gen...' 'Wij kennen jou niet, wij zijn de ouders van Michel', heb ik toen gezegd. 'Ach wijf, krijg de kanker in je kop', antwoordde hij'." Niemand kan haar helpen, zo voelt het. De emotie is herkenbaar is voor Victor Jammers, bestuurslid van Slachtofferhulp. „Bij een levens delict is er heel vaak een relatie tussen dader en slachtoffer. Ze begeven zich in eikaars sociale omgeving en vaak geldt dat ook voor de nabestaanden. Als een dader vrijkomt, is het de bedoe ling dat hij resocialiseert en dus terugkeert naar die omgeving. Het is ingewikkeld: hoewel de da der iets vreselijks heeft gedaan, moet hij ook een plek in de sa menleving vinden. Dat maakt het De moordenaar van mijn zoon liep de sportschool tegenover mijn huisin moeilijk afspraken te maken. Na bestaanden hebben dan het ge voel controle te verliezen. Zij we ten niet wanneer ze de dader kunnen tegekomen, wat een ge voel van onveiligheid kan geven." Zo kon het ook dat Michels vader Henk bij de apotheek in Scheveningen plots hoorde hoe de naam van een van de daders werd opgenoemd. Even sloeg het hem uit het lood. „Ik ben er toen toch op afgegaan. Ik heb gevraagd: 'Bent u familie van?' Ik neem mijn petje nog af voor het ant woord ook. Hij had kunnen zwij gen, maar vertelde toch dat hij de vader is." Bep zou zoiets niet aankunnen. Stel je voor dat het de volgende keer de dader zeifis die in de apo theek naar voren stapt. Ze had maar één kind. „De avond waarop Michel verdween, belde ik om tien uur op. Ik kreeg een heel raar geluid. Ik heb weer gebeld, om twaalf uur, twee uur, drie uur." Steeds niets. „Na zijn vermissing leefden we zes dagen lang tussen hoop en vrees. Waar is ie? Diep in mijn hart voelde ik dat het niet goed was." Pas veel later hoorde ze over het drama dat zich toen al had vol trokken. Michel belandde die avond bij vrienden. De twee had den een pistool, omdat ze ver wikkeld waren in een ruzie met iemand anders. De één had het wapen geladen, de ander vuurde af zonder te weten van de kogels in het magazijn. Wat een geintje had moeten zijn, werd zo een fa taal schot. In paniek besloot het duo het lichaam van Michel te verpakken en weg te werken. „Op straat heb ben ze hem nog neergelegd toen er iemand voorbij kwam. Om geen argwaan te wekken, deden ze alsof ze met elkaar aan het pra ten waren." Dat ze Michels li chaam hebben begraven, in plaats van ii2 te bellen, kan Bep niet be grijpen. Allerliefste Elke dag denkt ze aan wat er met haar zoon is gebeurd. Bep heeft niets meer dan haar herinnerin gen, vastgelegd op de foto's die haar thuis omringen. En er is die ene streng haar. Een donkere krul in een glazen lijstje, van de bos die ze nooit meer ziet dansen. Als ze gaat verhuizen - de flat waar ze met Henk in woont, wordt gere noveerd - wil Bep dichter bij het graf van Michel gaan wonen. Daar, zo staat in steen te lezen, rust hun allerliefste bezit. Samen met het leven van het gezin dat ze waren. „Vroeger kon ik genieten van ieder moment. Nu ben ik ver bitterd, niet meer dan een om hulsel. Van binnen ben ik dood." De advocaat van de dader reageert niet op vragen van deze krant. Jaap besloot zich niet neer te leg gen bij zijn lichamelijke handicap. Sinds zijn ongeluk in Portugal 12 jaar geleden, waar hij verkeerd te recht kwam na een duik in de zee en een hoge dwarslaesie kreeg, probeert hij niet in beperkingen maar in mogelijkheden te denken. Wat als het wél kan, dacht hij. „Evelien heeft tien jaar dansles gegeven en dat ik die passie niet met haar kon delen, met name op onze bruiloft, vond ik vreselijk." Samen met zijn beste vriend regelde hij een tillift. Zonder dat Evelien er iets vanaf wist, ging hij naar de verkoper van de liften om te testen of zijn plan kon slagen. „Normaal doen we dit niet", zegt Maarten Derriks van Procare. „Maar we vonden dit zo'n speciaal verzoek dat we er graag aan wilden meewerken." Passie En toen was het huwelijk daar. „Vlak voordat het feest begon, pakte Jaap de microfoon", vertelt Evelien. „Hij zei: In de zeven jaar dat we bij elkaar zijn heb je mij nog nooit zien staan en jouw passie voor dansen niet kunnen delen. Tot vandaag. Toen brak ik." De til lift werd naar binnen gebracht en Jaap werd omhoog getild. „Dan zie je ineens hoe lang hij is. Om hem dan in zijn mooie bruine ogen aan te kunnen kijken, was echt een heel groot cadeau." Jaap, die als spreker mensen wil wijzen op de kleine, mooie dingen in het leven, noemde het een 'intens bijzonder moment'. „In eikaars armen, totaal verliefd, voor het eerst dansen samen. Dat was een geweldig onderdeel van een toch al prachtige dag." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg Halfpension 3 dagen kust diner Den Helder/Texel dinsdag 25 juli 2017 GO Moeder dode Michel weet: dader loopt in mijn buurt Carla van der Wal Den Haag Bep Gordijn Dankzij een tillift dansten Jaap en Evelien op hun bruiloft na zeven jaar voor het eerst samen, fotoprivécollectie Jaap Bressers (33) uit het Bra bantse Best is verlamd door een dwarslaesie. Een openings- dans op zijn huwelijk met Eve lien (30) zat er - zo dachten zij - niet in. Althans, zo leek het. Want met wilskracht en een flinke dosis positiviteit pres teerde Jaap het onmogelijke. Annabel van Gestel Best Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Op de grens van Münsterland en Sauerland in historisch Soest. Tip: Haus Rodenberg! 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hotel am Wall (8,1) 2 keer een 3-gangen diner Gratis wifi, parkeren en stadsplattegrond Aankomsten t/m jan. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher Hotel Carlton, Naaldwijk 3* Hotel Wienerhof (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx een 2-gangen diner lx diner (dagschotel) Gratis parkeren en wifi O#»" Incl. bootkaartje Texel 3/t"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5