'trek nou maar sewoonN 3 Fraai staaltje acteerwerk van stinkende dramaqueen FF AAM ZM VIMSER HEMK, maken op de camping in Antalya of de discotheek in Sitges? Zet een pruik op, trek een bloemetjesjurk aan en maak vrienden voor het leven! Natuurlijk, humor is in hoge mate subjectief, maar wie ooit op alp en alm een geestige Zwitser tegen het lijf is gelopen mag het zeggen. Het zelfde geldt voor Luxemburgers. Het lijkt of humor daar bij wet is verbo den. Ook in de Scandinavische lan den is het geen hoofdbestanddeel van het bestaan. In Zweden wordt vooral geschaterd als bewoners over matig alcohol innemen. In die zin lijkt het daar elke dag feest. Noorwegen is niet onder de loep genomen, wellicht omdat kou, wei nig licht en de oververtegenwoordi ging van dieptreurige natuurver schijnselen als fjorden elke neiging tot humor in de kiem smoren. Britse humor, ook in de studie van Christiane Mohr, wordt beschouwd als het beste dat Europa op geestig gebied voortbrengt, „je kunt een Brit zeggen dat hij immoreel is, geen ver- Humor is jezelf en een ander in de maling nemen stand van zaken heeft, het interes seert hem geen barst. Maar zeg hem dat hij geen humor heeft en hij slaat je knock-out", constateert ze. Het is waar: de Engelsman ligt in humoristisch opzicht lichtjaren voor op ons continentalen. Als geen ander beheerst hij het fijne handwerk van de zelfspot, een talent dat zelfreflec tie vereist. Een eigenschap die weini gen is gegeven. Britten beschouwen Duitsers als volstrekt humorloos. Anders dan de Duitsers vinden zij dat geen thema taboe is. „Voor Engelsen zijn Hitier, de nazi's en elke vorm van dictatuur net zo lachwekkend als ondeugende dominees, bananenschillen, schoon moeders en Schotten", zegt Mohr. De vaak formele Duitsers maken een inhaalslag als het gaat om hun donkerbruine verleden. De laatste ja ren wordt in films de spot gedreven met de Führer, waarbij zijn herders hond Blondie die met zijn poot de Hitlergroet brengt, wel het gaafste voorbeeld is. Nederlanders blijken de ambachte lijke witz in hoge mate te apprecië ren. Gelukkig is de ouderwetse Bel genmop nagenoeg van ons repertoire verdwenen, want in humor is de Vla ming ons voorbijgestreefd. Cabaretiers en komieken maken indruk met hun poëtische, dikwijls heerlijk naïeve luim, daarbij niet ge hinderd door kleinkunstenaars wier humor is gefundeerd op 'het vinger tje' van Calvijn. Ons land kent daar entegen een overmaat aan zogeheten moppentappers. Geen erger volk dat op een verjaardag de zin aanheft: „Komt een man bij de dokter". Of er ger: „Kom ik laatst bij de dokter". Dit soort mannen (dat zijn het altijd) zijn de beste remedie tegen humor. Voetbalhumor Een straffe boer of knetterende wind produceren, een struikelpartij, toe spelingen van seksuele aard en de zo geheten 'voetbalhumor', waarbij je in iemands schoenen urineert of schoenveters aan elkaar strikt, zijn klassiekers die alle naties overstijgen. Tegelijkertijd kent humor ook haar grenzen en aartsvijanden: religie en politiek. De Almachtige bespotten, van welke religie ook, is vandaag de dag riskant geworden, want gelovi gen hebben niet vooraan gestaan bij het uitdelen van humor-genen. Rela tivering is in die kringen een uiterst schaars goed. En demissionair premier Mark Rutte mag dan nog zo goedlachs zijn, humor tijdens debatten in de Tweede Kamer is net zo zeldzaam als een snelle formatie. Ook omdat, in tegen stelling tot het Britse parlement, ons land hoofdzakelijk tongstruikelaars achter het spreekgestoelte kent. Een kwinkslag? Een spitse observatie? Je zoekt ze tevergeefs aan het Binnen hof. Ongetwijfeld gaf Nederlands grootste volkskomiek André van Duin de beste definitie van het begrip humor: „Humor is jezelf en een ander in de maling nemen." Zo eenvoudig kan het zijn. dinsdag 25 juli 2017 GO De koekoekshommel schuwt geweld niet. worden. Zoiets verwachtte ik ook te lezen over de koe koekshommel. Maar mijn beeldschone hommel bleek nog een stapje verder te gaan. De koekoekshommel gaat op zoek naar een nest van een andere hommel soort, dringt dat binnen, worstelt zich langs de werk sters, steekt de koningin dood en neemt haar plek in. Na de machtsovername zor gen de werksters slaafs voor het nageslacht van hun nieuwe koningin. Eigenlijk is het dus een kloothommel. Groetjes, Corlijn Bioloog Carin Röst kruipt in de huid van de ringslang. Naast het everzwijn en de kraanvogel staat nog een dier op het lijstje met dieren die ik graag een keer in het wild zou willen spotten: de ringslang, 's Ochtends vroeg is deze kikkereter vaak te vinden op zonnige plek ken. Daar warmt hij zich op om zich klaar te maken voor de jacht of om te paren. De slang kan een indrukwekkend staaltje theater verto nen. Als hij zich be dreigd voelt, doet hij alsof zijn laatste uur heeft geslagen. Hij gaat dramatisch op zijn rug liggen en toont zijn buik, iets wat slangen normaal gespro ken nooit doen, en laat zijn tong uit zijn bek hangen. Ook leegt hij zijn anaalklier. Dit geeft zo'n stank dat de aanvaller niet an ders kan dan conclude ren dat de slang daar al heel lang ligt te rotten. Als extra 'special ef fect' kan de slang zelfs bloed uit zijn mond laten sijpelen. Je moet als aan valler van goe den huize komen om deze toneelspeler te willen opeten. Volgende week: de muskusrat ÜSTERS 44 André van Duin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47