II ais <D Een echte kloothommel 2 DE REDACTIE Geestig De Duitsers hebben het te weinig, de Britten misschien wel te veel: humor. Elke natie kent haar eigen, in de volkscultuur gewortelde variant. Bijgaand enige wenken en tips om de vakantie lachend door te komen. Of niet. HOE IS'T DAAR? ==1 £5 m UK Clamato Frenchie bar a vins Marché des enfants rouges Zomer volgens Evert Kwok VANDAAG... J i TAKKENWIJVEN evertkwok.nl ee, we beginnen niet met een flauwe grap. Nou, vooruit dan. Een Duitse die een boekje over humor schrijft, dat moet wel een dun werkje zijn. En inder daad: Christiane Mohr van de Johan nes Gutenberg Universitat Mainz fabriceerde in 2006 een boekje dat de 14 pagina's niet overstijgt. Het beste bewijs dat onze Oostenburen inder daad verstoken zijn van humor? In haar Humor in Europa analyseert de auteur op wetenschappelijke wijze de heersende humor in ons werelddeel. Een hoofdstukje is ge wijd aan 'Humor in England und Deutschland', tussen welke landen volgens menigeen een onoverbrug bare kloof gaapt op het terrein van grap en grol. Daarover later meer. Vervolgens onderzoekt ze vijftien landen, waaronder Nederland, Bel gië, Griekenland, Frankrijk, Spanje, Italië en Turkije, op hun geestige me rites. Conclusie: de Fransen lachen het liefst om charmante, erotische grappen, in Italië 'bloeien vele citroe nen, maar weinig humor', voor Bel gen mag lol niet ten koste van de Belg zelf gaan, Portugezen zijn geen la chebekjes en Nederlanders houden van directe moppen. Met andere woorden: hoezeer we ook streven naar Europese eenheid, Vertel een Brit dat hij geen humor heeft en hij slaat je knock-out elke lidstaat kent zijn eigen, speci fieke lol, gebaseerd op de volksaard. En die kan qua appreciatie mijlenver uit elkaar liggen. Dat komt doordat humor volgens Anton Zijderveld, socioloog en au teur van Waarom wij lachen, 'spelen is met je vaststaande normen en waar den'. Door die normen en waarden om te keren (mooi wordt lelijk, man wordt vrouw), ontstaat tijdelijke chaos. Lachen is daarvan de ontla ding. Zo werkt bijvoorbeeld een afzak kende onderbroek en, 0 la la, een los schietende beha al op de lachspieren van de elegante Fransen. De Italiaanse humor kent een hoog plat gehalte. Complete volksstam men vallen daar schuddebuikend van hun stoel als in een tv-show op Rai Uno een hooggehakte, ernstig ge blondeerde presentatrice zich in haar opgespoten boezem laat kijken door een Italiaantje, dat daarvoor op zijn tenen moet staan. Gillen van de lach. Stemmetje Mediterrane scherts blinkt al niet uit in fijnzinnigheid. De schoonmoeder- grap geldt er nog als geestig hoogte punt. Travestie telt in (macho)landen rond de Middellandse Zee als het summum: harige Spanjaarden of Tur ken, liefst met snor, die in vrouwen kleren en met een hoog stemmetje de andere sekse verbeelden. Vakantietip: wil je je als Neder landse mannelijke toerist onsterfelijk dinsdag 25 juli 2017 21 °C Anneke van der Linde regent weg in het Noord-Italiaanse Arco. Anneke van der Linde (52) uit Papendrecht: „We zitten midden in de stortregen! Het is maar goed dat er een hemelplafond aan onze tent vastzit, want daar kunnen we onder schuilen. Van nacht viel het met bakken uit de hemel. En donderen! We wil den in Bolzano eigen lijk Ötzi bezoeken, de ijsmummie die hier zo'n twintig jaar gele den is gevonden. Hij stierf 5.300 jaar gele den door een pijl. Een uur voor zijn dood at hij nog graan en her tenvlees. Geweldige verhalen, maar Ötzi moet nog maar even wachten." Frank Renout, correspondent in Frankrijk, advi seert drie restaurants die bewijzen dat Parijs meer heeft dan de traditionele brasserie. 8 Een lange rij voor de deur, geen reserveringen, veel geroezemoes en de allerlekkerste kleine (en wat grotere) tapasachtige vis hapjes van Parijs, vind je hier. Moderne en verfijnde keuken, kosmopolitisch pu bliek, hip interieur, losse en joviale bediening. Tip: wie vroeg komt, vindt nog wel een plekje. Topkok Grégory Marchand begon ooit met restaurant Fren chie, opende daarna een take away (Frenchie To Go) en heeft inmiddels een wijnwinkel. Maar onze favoriet blijft zijn kleine, maar geweldige wijn bar. Je zit aan hoge tafeltjes op barkrukken, krijgt topadvies over alle in overvloed aanwezige wijnen en eet er de meest zalige gerechtjes bij. Een vierhonderd jaar oude markt in Le Marais, waar onder meer Japans, Libanees en Italiaans wordt gekookt en gebakken, waar je op wiebelige stoeltjes zit en aanschuift aan lange houten tafels, en waar je - als nergens an ders in Parijs - écht het gevoel hebt dat je op de markt zit te eten. Ideaal voor de lunch of een zon dagse brunch, ook met kinderen. IK DACHT NOG WEL DAT HET EEN TYPEFOUTJE WAS, DIE VOLLEDIG IKGERICHTE TENT wint Lance Armstrong in 1999 voor de eerste keer de Ronde van Frank rijk. In 2004 voor de zesde keer. stort in 2000 een Concorde van Air France neer vlak na ver trek van het vlieg veld bij Parijs. i it, wordt in 1978 Louise Brown geboren, 's we relds eerste re ageerbuisbaby. i o N GO herkende. Als een papa razzo besloop ik de hom mel om foto's en filmpjes te maken. Hij had een prachtig gestreept, harig achterlijf. Met hulp van een zoekkaart kon ik hem de termineren. Het bleek de gewone koe koekshommel. Je kent de koekoek als vogelsoort, waarvan het vrouwtje stie kem eieren legt in de nes ten van andere vogels, die dan ongewenst stiefouder Oh la la, daar gaat een beha Arno Gelder 44 Christiane Mohr Ha Gerda, Gistermiddag ging ik weer eens op bijensafari in eigen tuin. Heerlijk om te zien hoe hommels een bloem induiken, daar luid ruchtig tekeergaan en onder het stuifmeel weer naar buiten komen. Dat klunzige van hommels, daar herken ik mezelf een beetje in. Ik achtervolgde een soort die ik niet Gerda Bosman (I.) en Corlijn de Groot, auteurs van De tuin als lusthof slagveld, schrij ven elkaar dage lijks over hun belevenissen in de eigen tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46