14 ZE Morgen wacht Chaam de 79ste Acht (sinds 1933). Maar op 1 mei 1890 was er de allereerste wielerwedstrijd. Wie heeft er eigenlijk gewonnen? WIELERHISTORIE zv Vanaf 1898 organiseerde wie lerclub Steeds Voorwaarts jaarlijks wedstrijden. De start en finish lagen bij het gemeentehuis. Aan de wedstrijd in 1898 deden tien coureurs mee onder wie de Taaie, de Listige en de Vlugge, synoniemen voor renners met respectievelijk doorzettingsvermogen, koersinzicht en sprintkwaliteiten. De wedstrijd werd uiteindelijk gewonnen door Hendrikus Engbersen, bijgenaamd de Taaie. De wielerclub organiseerde aan vankelijk wedstrijden binnen Chaam. Later lagen de start en finish weliswaar in Chaam, maar het traject daartussen liep door verschillende dorpen in de omgeving. Deze wedstrijden groeiden eind ja ren twintig van de vorige eeuw uit tot de Ronde van Chaam die jaarlijks plaatsvond op dinsdag tijdens de Chaamse Kermis in mei. De laatste Ronde van Chaam werd verreden in 1932, via Baarle-Nassau naar Ulicoten, Meerle, Strijbeek en Ulvenhout terug naar Chaam. In 1933 besloot het bestuur van de wielerclub, bestaande uit bierbrou wers, kasteleins en fietsenmakers, de jaarlijkse wedstrijd voortaan op Chaams grondgebied te houden. Bij het uitzetten van het parcours keek de organisatie naar de geschiktheid van de wegen. Ook lette ze erop dat het parcours zoveel mogelijk cafés aandeed omdat de kasteleins financieel bijdroegen aan de organisatie. Chaam had in die tijd meer dan dertig cafés zodat er heel wat weggetjes afgelegd moesten worden. Zo ontstond er een parcours dat leek op een acht. Daarmee was de vorm van het parcours en de naam van de wedstrijd voor de toekomst vastgelegd. De aanleiding om voortaan binnen eigen territorium de wedstrijd te or ganiseren was het bezwaar van de burgemeester van Nieuw-Ginneken tegen de blote knieën en kuiten van het peloton. De sportkleding kon na melijk een zedelijk gevaar opleveren, meende hij, bij vergaande onthulling van benen en dijen. Daarnaast waren de spoorbomen in Baarle-Nassau een koersvervalsend obstakel wanneer er een trein naderde: wachten of er snel onderdoor? De winnaar van de eerste Acht op 30 mei 1933 was Thijs van Oers uit Je moest naar Chaam als je je wilde meten met de buitenlandse vedetten Langeweg. Die eerste editie trok di rect al 25.000 bezoekers. Nederland bevond zich destijds midden in een grote economische crisis. Voor velen was een bezoek aan de Acht een wel kom verzetje in de uitzichtloosheid van die tijd. Vooral uit Breda, Tilburg en de Vlaamse Kempen kwamen veel werklozen op de wedstrijd af. Ze konden tijdens de Acht ter plaatse hun stempelplicht vervullen. Ook studenten van de Hogeschool in Til burg bezochten de vooroorlogse Achten. De doctorandi in de dop van het studentendispuut Black White zetten jaarlijks in Chaam de bloeme tjes buiten vergezeld door Tilburgse fabrikantendochters. De succesvolle start van de eerste Acht in 1933 legde de basis voor een jaarlijks terugkerend evenement. De wedstrijd groeide uit tot de klassie ker onder de criteriums en was tot in de jaren zestig van de vorige eeuw de ruggengraat van het Nederlandse wielrennen. Meervoudig winnaar van de Acht van Chaam Rini Wagtmans: „Je moest naar Chaam als je je wilde meten met buitenlandse vedetten!" Daarna werd de wedstrijd geleide lijk aan een showcase voor Tour de France-renners, met als handelsmerk het 8 kilometer lange 8-vormige par cours met een markante dubbele passage. De coureurs passeerden tel kens van de andere kant de Dorps straat. Op de tribunes gaf dat het ef fect van een tenniswedstrijd in slow motion. dinsdag 25 juli 2017 Blote knieën en kuiten brachten Chaam zijn eigen wielerkoers Berry van Oers Chaam De dubbele passage in de Dorpsstraat gaf het effect van een ten niswedstrijd in slow motion. FOTO ARCHIEF ACHT VAN CHAAM - Rini Wagtmans M De Acht: een combinatie van sport en feest, fotof.vd.teems Vanaf de jaren zestig kwamen veel supportersclubs van Neder landse en Vlaamse vedetten per touringcar op de Acht van Chaam af. In alle vroegte arri veerden zij gepakt en gezakt met thermoskannen en boter hammen op het parcours voor een lange Acht. Zo ook in 1980 toen de supportersclub van Jo Maas uit Limburg al vroeg in Chaam aankwam. Clublid Thijssen uit Maastricht moest 's avonds bij terugkeer ter hoogte van Grathem constate ren dat hij ook deze maal niet wist wie de Acht gewonnen had. Tot op de dag van vandaag zijn er 'achtgangers' die nauwelijks iets van de geleverde strijd mee nemen maar zich storten in het feestgedruis en zich laven aan het gerstenat dat de dag van te voren in grote hoeveelheden Chaam was binnengereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42