Tomic: Tennis was nooit leuk, het is helaas mijn werk Eindhovense wetenschappers ontrafelen de zwemslag met 3D-beelden Toussaint komt man met 'heel grote' hamer tegen l- 24 Dankzij het analyseren van 3D-beelden door Eindhovense wetenschappers kunnen zwemmers straks nog sneller door het water. „Dit gaat wereldrecords opleveren." Hoe kan de arm het beste ten opzichte van de romp bewegen? A n ja hoor, daar was het eer ste wereldrecord tijdens de wereldkampioenschappen zwemmen in Hongarije. In de Duna Arena in Boeda pest verpulverde de Zweedse Sarah Sjöström zondagavond het wereldre cord op de too meter vrije slag: 51,71 seconden. De oude mondiale toptijd stond met 52,06 sinds vorig jaar op naam van Cate Campbell. Op WK's en Olympische Spelen staat één ding buiten kijf: wereldre cords gaan eraan. Zwemmers plukken iedere keer weer de vruchten van de toegenomen kennis over drijfvermo- gen, stuwkracht van het water, starten en keren. Nu is er in Eindhoven een dimensie toegevoegd aan deze ontwikkelingen: het analyseren van de zwemslag met behulp van 3D-techniek. Waar de we tenschappers van InnoSportLab De Tongelreep al enkele jaren werken met camera's om starts en keerpunten van zwemmers te analyseren, gaan ze dit op korte termijn ook doen met het belangrijkste onderdeel van de race: de zwemslag. „We kunnen straks de hele beweging van de arm in 3D me ten", licht bewegingswetenschapper Sander Schreven toe. „We willen we ten: hoe kan de arm het beste ten op zichte van de romp bewegen?" Manager Roald van der Vliet van het Eindhovense InnoSportLab: „Denk ook bijvoorbeeld aan hoe diep een zwemmer zijn hand in het water steekt; gaat zijn snelheid omhoog als hij dieper insteekt? En is het effectief om de vingers iets meer naar buiten te zetten of juist niet? Dit verschilt alle maal per zwemmer." Met behulp van 3D-beelden slagen de Eindhovense wetenschappers erin om tot op twee millimeter nauwkeu rig de zwemslag te analyseren. „San- der is de eerste persoon ter wereld die de zwemslag zo gedetailleerd onder de loep neemt", zegt Van der Vliet. Schreven begon zes jaar geleden met zijn promotieonderzoek naar de zwemslag. Met de komst van zes on derwatercamera's die in de bodem van het trainingsbad in Eindhoven zijn gemonteerd, nam zijn studie een vlucht. Schreven: „Elke camera regis treert vijftig beelden in één slag, dus dan heb je het met zes camera's en tien markers op het lichaam over drie duizend kliks in één video." Als alles volgens plan verloopt, wor den de topzwemmers die in Eindho ven trainen vanaf eind dit jaar weke lijks onder de loep genomen via de 3D-techniek. Mogelijk gaan op ter mijn ook buitenlandse toppers er ge bruik van maken. Van der Vliet: „Als we beter weten hoe je harder door het water gaat, leidt dat op termijn uiter aard tot wereldrecords." 100 METER RUGSLAG „Over het algemeen heb ik 100 procent gegeven, maar soms speelde ik op 30 procent van mijn kunnen. Als je het over de lange termijn bekijkt, heb ik op halve kracht toch heel wat bereikt", is het merkwaardige betoog van de 24-jarige Australiër, die op Wim bledon nog werd beboet omdat hij een blessure had gesimuleerd en na zijn uitschakeling in de eerste ronde had verklaard zich te heb ben verveeld op de baan. „Ik heb tennis nooit leuk gevon den, ik beschouw het als mijn werk", zei Tomic in een interview met de Australische zender The Seven Network. Zijn materiaalsponsor Head heeft genoeg van de grillige speler die in 2016 nog de nummer 17 van de wereld was, maar inmiddels is afgezakt naar de 73ste plaats. „Wie zou geen baan willen hebben waarin hij zich maar voor 50 pro cent inzet en miljoenen ver dient?", zo liet de sponsor in een reactie weten. Na zijn nederlaag tegen Mischa Zverev op Wimbledon gaf Tomic toe al twee jaar te kampen met motivatieproblemen. „Ik heb geen spijt van die uitspraken. Ik ben eerlijk, voel me vaak een gevan gene in mijn sport. Als ik nu 14 was, had ik een andere keuze ge maakt." Het interview oogstte een storm van kritiek op de sociale media. In een reactie zei Wally Masur, top man van de Australische tennis- bond, te vermoeden dat Tomic last heeft van een burn-out. „Hij heeft het moeilijk, is al sinds zijn 14de zo professioneel met tennis bezig geweest." Tomic stond in 2011 nog in de kwartfinale van Wimbledon, zijn beste resultaat tot nu toe. dinsdag 25 juli 2017 A Sarah Sjöström zwom zondag een nieuw wereldrecord. FOTO PHOTO NEWS Natasja Weber Boedapest - Sander Schreven, onderzoeker BOEDAPEST Kira Tous saint (foto) was gister avond de enige Neder landse die in actie kwam op de wereldkampioen schappen zwemmen in het Hongaarse Boedapest. Op de 100 meter (- rugslag strandde Toussaint in de halve finales. Na een sterk begin, viel ze in y de laatste twintig meter stil. „Ik kwam de man met een heel grote hamer tegen", zei de 23-jarige zwemster, die sinds 2013 in de Verenigde Staten traint. „Balen, ik heb te veel energie verspild op de eer ste 50 meter." Toussaint is de dochter van olympisch kampioene Jolanda de Rover, die in 1984 een gouden medaille won op de 200 meter rug slag. De Rover zat gister avond samen met Kira's zus Merel op de tribune van de Duna Arena. „Heel fijn dat ze er waren", vond Toussaint, die niet al te lang bij de pakken wilde neerzetten. „Nu op naar de 50 rug woensdag (morgen, red.)", zei ze. Vanochtend komt we reldkampioen open water Ferry Weertman voor het eerst deze WK in actie in het zwembad. Hij zwemt de serie van de 800 meter. Ook Femke Heemskerk (200 vrij) en Arno Kam- minga (50 school) probe ren een ronde verder te komen. Bernard Tomic: gevangene van de tennissport, fotoepa MELBOURNE Tennisser Ber nard Tomic heeft opzien ge baard door in een interview te verklaren dat hij eigenlijk niet houdt van zijn sport en zich vaak niet optimaal kan motiveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24