16 Beleggers bang om boot te missen Crowdfundingplatformen lokken particulieren voor steeds grotere bedragen in projecten. AFM- voorzitter Merel van Vroonhoven waarschuwt voor overhaaste beslissingen. 75.000 euro in 10 minuten Kort Consumentenbond maant VW tot actie Volkswagenrijders die problemen ervaren na de software-update van hun sjoemeldie- sels zouden niet voor reparaties moeten be talen. Dat vindt de Consumentenbond, die de Duitse automaker maant dieselrijders daarover actief te benaderen. De bond ont ving meerdere klachten over aanpassing van de sjoemelsoftware die tot problemen leidde. Ryanair biedt mee op noodlijdend Alitalia Prijsvechter Ryanair Prijsvechter Ryanair biedt mee op de noodlijdende Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia. De Ieren hebben een niet-bindend bod ingediend. Ryanair verkent op deze manier verdere ex pansiemogelijkheden, aldus het bedrijf. Ry anair heeft een sterk financieel kwartaal ge draaid, vooral dankzij goede boekingen voor zomervakanties. De nettowinst steeg naar 397 miljoen euro. Ook een lagere brandstof rekening stuwde de resultaten op. VodafoneZiggo krijgt overheidscontracten Het Rijk gaat de komende jaren smartpho- nes en mobiele abonnementen afnemen van Vodafone. De operator wint de rijks brede door het ministerie van Binnenlandse Zaken uitgeschreven aanbesteding van mo biele communicatiediensten. Het gaat om 180.000 apparaten voor maximaal zeven jaar. 'Maandag populairste dag voor banenjacht' Het zoeken naar een nieuwe baan is vooral op maandagen populair. Dat blijkt uit on derzoek van vacaturesite Indeed onder werkzoekenden in zes Europese landen. Ook op dinsdag wordt nog veel gezocht. In de weekeinden valt de banenjacht groten deels stil. Nederlanders, Ieren en Britten kij ken vooral 's avonds naar een nieuwe baan uit. Flitsen Philips Aegon BinckBank Gemalto onsumenten worden met marketingtrucs gedwongen om snel hun geld te steken in pro jecten waar zij de risico's niet van kennen. De sector speelt zo handig in op de groeiende behoefte aan meer ren dement. Dat constateert de AFM op basis van nieuw onderzoek naar de crowdfundingsmarkt. 'Met het vorige project is er 75.000 euro opgehaald binnen 10 minuten, dat is een nieuw record! Wilt u zelf ook investeren? Wees er dan snel bij.' Met dit soort bood schappen, in combinatie met aan trekkelijke rendementen van 7 tot 8 procent, worden particulieren gelokt om snel te beslissen of zij hun geld in een project stoppen. De platformen creëren een ge voel van schaarste, omdat consu menten bang zijn achter het net te vissen als ze niet snel inleggen. De tijd die mensen hebben om te be sluiten of zij wel of niet in een pro ject stappen wordt steeds korter, constateert de financiële waak hond in een nieuw onderzoek. In sommige gevallen slechts tien mi nuten tot hooguit een paar uur. „Door dit type marketing ne men crowdfunding-investeerders in zeer korte tijd grote financiële beslissingen waarbij ze de risico's eigenlijk niet goed kunnen over zien", reageert AFM-voorzitter Merel van Vroonhoven. Een slechte zaak, waarschuwt zij. „Het heeft iets weg van de overspannen huizenmarkt, waar particulieren flink meer bieden op een woning uit angst de boot te missen." Volgens het onderzoek legt 60 procent van de particulieren meer dan 10 procent van zijn vrij beleg- bare vermogen in crowdfundings- projecten in. Vooral de kleine be legger, de mensen met vermogens tot 50.000 euro, is gevoelig voor zowel de marketingtrucjes als de hoge en aantrekkelijke rende mentspercentages. Zij hebben een 'beperkt' vermogen en zij investe ren meer; dat maakt ze kwetsbaar. Van Vroonhoven maakt zich vooral zorgen om deze kleine be leggers, omdat ze verwacht dat deze groep zal groeien nu de rente laag is en consumenten op zoek zijn naar rendement. Wat het in vesteren volgens haar extra risico- Financiering met crowdfunding in Nederland 2.5 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Top 10 Crowdfunding-platforms RECORD vol maakt, is dat het aantal crowd- fundingsprojecten met een laag ri sico de afgelopen tijd is afgeno men. Oftewel: investeerders ne men niet alleen meer risico, ze lo pen effectief ook meer risico. Hoe groot het risico is dat zij kunnen fluiten naar (een deel) van hun geld, kan de AFM niet precies zeggen. Daar zijn veel crowdfun- dingsprojecten nog te nieuw voor. De waakhond komt in het najaar met de eerste resultaten van een onderzoek naar wanbetaling naar buiten. Hoe kunnen consumenten hun risico beperken? Van Vroonhovens advies is om maximaal 10 procent van het vermogen te investeren en dat vooral te spreiden over meer dere projecten. „Als je je hele ver mogen stopt in een strandtent met de gedachte dat je 7 of 8 procent rendement haalt, en het regent vervolgens de hele zomer, reali seer je dan dat dat geen beste in vestering is." Bovendien, zo zegt Van Vroon hoven, platformen beloven hoge rendementen, maar let op: dat zijn vaak bruto rendementen. „8 Pro cent wordt voorgespiegeld, maar na aftrek van kosten en dergelijke komt het vaak uit op gemiddeld 3 tot 4 procent. Laat je als investeer der goed informeren over het ef fectieve jaarlijkse netto rende ment." Ook crowdfundingsplatformen krijgen de duimschroeven door Van Vroonhoven aangedraaid. Er zijn nu al allerlei voorschriften waar zij zich aan hebben te hou den, maar die zullen naar aanlei ding van deze nieuwe resultaten worden aangescherpt. Zo moeten de platformen voortaan alle pro jectinformatie 48 uur voor open stelling van de inschrijving voor alle investeerders beschikbaar ma ken. Van Vroonhoven: „Consu menten moeten meer tijd krijgen om een verstandige keuze te ma ken en zich vooral niet door de druk van een platform en de be lofte van een hoog rendement la ten leiden." Verder zal de sector meer moe ten doen om ervoor te zorgen mensen niet meer dan die geadvi seerde 10 procent van hun vrij be- legbare vermogen investeren in crowdfunding. Hoe ze dat precies moeten invullen, daar gaat de waakhond de komende tijd met de platformen over om tafel. Dat de waakhond niet harder ingrijpt, komt omdat hij de ruimte wil ge- AUTOMOTIVE LUCHTVAART TELEFONIE VACATURES Philips groeit gestaag door Philips blijft gestaag doorgroeien. Het zorgtechnologie concern sloot het tweede kwartaal af met een omzet die 4 procent hoger lag dan de zelfde periode een jaar eerder. Ook de winst viel flink hoger uit. Forse groei Hasbro Speelgoedfabrikant Hasbro heeft het tweede kwartaal afgeslo ten met fors meer winst en een hogere omzet. Vooral de Nerf-pijltjesgeweren en Transformers scoorden. Hasbro's omzet kwam uit op 973 miljoen dollar, de nettowinst steeg met 30 procent tot bijna 68 miljoen. O dinsdag 25 juli 2017 GO UX 'Crowdfunding? Denk eerst na!' Het zorgtechno logiebedrijf scoort na posi tieve kwartaal cijfers. m De koers van de verzekeraar schommelt de laatste tijd be hoorlijk. ■m De online broker zag zijn netto winst 7 procent kelderen over af gelopen halfjaar. m Door een winst alarm kelderde het aandeel van de digitale bevei liger. o Natasja de Groot Rotterdam O Collin Crowdfund 31,9 min O Geldvoorelkaar.nl 25,6 O Duurzaam Investeren 11,7 O Oneplanetcrowd 8,7 Lendahand 7,5 Kapitaal Op Maat H> O Horeca Crowdfunding 05,0 Crowdaboutnow ®-,9 Symbid p-,8 Funding Circle Bi,8 Bron: Fundwiizer.nl 2016 Strandtent Zwoel in Hoek van Holland haalde onlangs in 10 minuten 75.000 euro op van 145 investeerders voor de aanleg van een windstille plek en nieuw meubilair: een re cord. De investeerders krijgen binnen 3 jaar de inleg terug plus 8 procent rendement per jaar. Eigenaar Harald Hassel- bach: „De meeste mensen leggen 250 euro in, dus het ri sico beperkt. De lening terug betalen is in ons belang, want we zijn een vof en daarmee hoofdelijk aansprakelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16