12 Ma is overleden, maar hoe vertel je dat aan je demente vader? Of kun je er beter helemaal niet over beginnen? De uitvaartbranche probeert kinderen te helpen bij deze worsteling. HULP BIJ OVERLIJDEN PARTNER Sluit deze mensen niet uit. Het meest trieste scenario is niets meer te voelen Het liefst ging moeder vijf keer per week bij haar man op bezoek in het verpleeghuis, ook al wist hij een uur later niet meer dat ze was geweest. De tijd, de seizoe nen, hun gezamenlijke liefde voor bridge: ze vervaagden stukje bij beetje. Toen moeder in maart plots overleed, stond haar dochter Annette Bruijn (63) uit Alkmaar voor allerlei vragen: „Moet ik dit wel vertellen aan mijn vader? Wordt hij er onrustig van? Kan hij de emo ties aan?" Maar ook: mist hij zijn vrouw als ze nooit meer langskomt? „Ik denk het niet, maar ik kan niet in zijn hoofd kijken. Hij is bijna 65 jaar met haar samen geweest, mijn moeder was zijn alles." Annette zocht raad bij uitvaartonderneming Terramor, die sinds kort een 'dementievriendelijke uitvaart' aanbiedt. Een afscheid waar specifiek wordt nagedacht over bovenstaande dilemma's. In Nederland leven 270.000 mensen met dementie. Elke dag komen er 120 bij. „Doordat de zorg steeds beter wordt, overleeft de partner met dementie regelmatig zijn of haar gezonde partner. Maar vaak zijn nabestaanden daar niet op bere kend. Het zorgt voor dubbel verdriet: ma is overle den en pa kan niet bij de uitvaart zijn. Bij dat laat ste zoeken wij uit wat nog wel mogelijk is", zegt Koert Huber van Terramor. Huber zegt bijna altijd 'ja' als een nabestaande hem vraagt of de demente partner moet worden ingelicht: „Waarom zou de familie hem in bescherming nemen? Omdat hij er verdrietig van wordt? Dan worden we allemaal. Pijn hoort bij het leven." Verdrietig Dat is ook het advies van de Groningse hoogleraar voor oudergeneeskunde, Joris Slaets. „Het is moei lijk te voorspellen wat iemand zich nog zal herin neren van het afscheid. Maar de kans ontnemen om verdriet een plek te geven, is nogal wat. Dan besluit je eigenlijk: jij hoort er niet meer bij." Bovendien, zegt hij, is de verbondenheid tussen achterblijvers groter als ze het verlies hebben kun nen delen. Toen de hectiek van het regelen van de uitvaart achter de rug was, ging Annette samen met haar broer naar het verpleeghuis. Opgewekt werden ze begroet door pa. „Het besef'Hé, waarom komen jullie met zijn tweeën?' was er niet. Ik weet niet eens meer welke woorden we hebben gebruikt, maar ons nieuws kwam aan. Mijn vader werd heel verdrietig. Alsof de mist in zijn hoofd eventjes optrok. 'Dit had ik nooit verwacht. Dat zij eerder zou sterven dan ik,' zei hij." Met z'n allen - kinderen en kleinkinderen - reden ze naar het huis waar moeder lag opgebaard. De tranen schieten bij Annette in de ogen als ze aan dit moment terugdenkt. „Hij keek naar haar en huilde. Daar lag zijn vrouw. Dat was het mooiste moment voor ons allemaal. Het klinkt misschien gek, maar ik was blij met zijn verdriet. Die emotie heeft hij in elk geval nog, dacht ik." Bij de condoleance was vader er niet bij. Dat is ook wat de uitvaartonderneming adviseert: houd vader uit de wind. Al die mensen die nog even snel de hand willen schudden, of een vraag stellen waarop hij het antwoord niet weet: te druk, te veel prikkels. Zo ook de vertoning van een reeks foto's, waar tijdens afscheidsceremonies steeds vaker voor wordt gekozen. „Al die indrukken kan het verstand niet aan. Kies voor één foto van de overledene, het liefst een uit het huis van de partner die achter blijft", zegt uitvaartverzorger Huber. Zoals besproken, zat een vaste verzorger van Annettes vader tijdens de uitvaart achter hem. „Dat was fijn", vertelt de dochter „Zo waren we die dag niet alleen bezig met mijn vader, maar was er ook ruimte voor ons eigen verdriet." Huber regelt voor de uitvaart ook muziek of eten - 'laatst nog een broodje kroket voor een weduw naar' -waarbij de demente partner een speciaal gevoel heeft. Alles om het geheugen te prikkelen. Het zijn de vertrouwde elementen waarmee je een dementerende kunt betrekken bij de dienst, verklaart hij. Let wel: soms wordt het geduld van de familie eventjes op de proef gesteld. Huber ver telt over een demente weduwe die als een vastlo pende langspeelplaat steeds opnieuw vertelde over de eerste vakantie met de kinderen in Frankrijk. „De kinderen schaamden zich kapot. 'Niet wéér dat verhaal.' Tijdens de dienst heb ik de herinne ring kort opgehaald. Wat er toen gebeurde was bij zonder: mevrouw ging rechtop zitten, was iets alerter en op haar gezicht verscheen een glimlach. Later kwamen de tranen. Ze had goed door waarom ze vandaag in deze aula zat, voor het afscheid van haar man." En de familie? „Die zeiden na afloop: 'Dit was toch wel erg mooi'." Alzheimer Nederland hoopt dat meer uitvaart ondernemers dit initiatief volgen. „Dit past hele maal in onze visie om mensen met dementie zo lang mogelijk mee te laten doen aan de samenle ving", zegt een woordvoerder. Hoogleraar Slaets onderstreept dat. „Sluit deze mensen niet uit. Natuurlijk kunnen zij onrustig of verdrietig worden, maar het meest trieste scenario is niets meer te voelen." dinsdag 25 juli 2017 GO Laat demente pa niet thuis bij uitvaart van moeder Hanneke van Houwelingen Alkmaar —Joris Slaets Annette Bruijn betrok haar demente vader bij de uitvaart van haar moeder. „Ik was blij met zijn verdriet." fotopimras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12