Asperger - maar geen moment vervelen. Rebecka Martinsson, gespeeld door de actrice Ida Eng- voll heeft twee schattige voor tandjes waar de camera geen genoeg van krijgt. In de tweede aflevering krijgt haar gebit zelfs een eigen scène waarna zij uitlegt dat haar vader de namen van ber gen in haar geboortestreek uit legde aan de hand van haar tandjes. Een aandoenlijke scène die je bij een mannelijke detecti veserie niet snel zal aantreffen. Het dilemma van Rebecka is dat zij lang aarzelt of zij weer in haar vertrouwde omgeving gaat wonen. In Stockholm wacht een dikbetaalde baan als jurist en een vriendje over wie zij enorm twij felt. Zij voelt zich meer aange trokken tot een plaatselijke politieman die samenwoont met zijn hond en een arm mist. Plottechnisch is de serie, geba seerd op de boeken van Asa Larsson, geen hoogvlieger. De moorden hebben geen politieke of sociale context, zoals vaak bij Wallander het geval is. Dit zijn vooral Agatha Christie-achtige plots, maar dan wel vol Zweedse folklore en kleurrijke types. Dat het Lapse landschap ver verwijderd is van de bewoonde wereld is voor mij de attractie van de serie. De regisseurs van de vier delen krijgen er maar geen genoeg van om de natuur min stens zo prominent in beeld te brengen als de personages. Een reis naar Kiruna is zo geboekt. En Nederlanders hebben deze streek al ontdekt, zo blijkt: in een aantal afleveringen wordt gemopperd over vakantiegangers uit Nederland in deze regio. De vraag die mij als kijker telkens bezighield: blijft Rebecka hangen in haar verleden? Ze zit met een onverwerkt trauma; zij verloor haar ouders op jonge leeftijd. Hun doodsoorzaak is nooit helemaal opgehelderd. Maar deze zwarte bladzijde wordt door de makers niet uit gemolken. Het maakt Rebecka - die eigenlijk een beetje flets afsteekt bij haar collega's uit The Killing en The Bridge - des te kleurrijker. <1 Vijf favorieten van Ab Vrouwelijke speurneuzen die op geheel eigen wijze misdaden oplossen. magazine 27 AB ZAG 'T ¥@abzagt The Last Ship Wie van rampenscenario's houdt zit goed bij de tv-serie The Last Ship. De wereldbevolking is door een virus bijna uitgeroeid. De bemanning van een oorlogsschip probeert een vaccin te vinden. Het derde seizoen is er nu op dvd. Landschap In de serie rondom Rebecka Martinsson komt de natuur bijna net zo veelvuldig in beeld als de personages. 2 Saga Norén uit The Bridge (2011-2015) Sofia Helin speelt de con tactgestoorde, maar zeer bekwame Saga Norén die ook wel heel geestig is door haar compromisloze gedrag. Een geniale vondst van de makers om een aan asperger lijdende vrouw de hoofdrol te geven. Stella Gibson uit The Fall (2013-2016) Gillian Anderson is fabu leus als de ogenschijnlijk kille politievrouw Stella Gibson die in Belfast te maken krijgt met een seriemoordenaar die zich uitgeeft voor een ideale huisvader. Vooral de een zaamheid van Gibson maakt Anderson tastbaar. Sarah Lund uit The Killing (2007-2012) Zij trekt zich van niets en niemand iets aan, de door de voortreffelijke Sofie Grabol gespeelde Sarah Lund. Die gaat recht op haar doel af en zet daar voor alles opzij. Ook haar privéleven. Haar opzichtige Noorse truien werden een rage. 4 Rachel Bailey en Janet Scott uit Scott and Bailey (2011-2014) Twee rechercheurs uit Manchester zijn ook el- kaars boezemvriendinnen die lief en leed met elkaar delen. Vooral de zuigende ondervragingstechnieken van Scott (Lesley Sharp) leveren fascinerende scènes op. 3 Maggie Forbes uit The Gentle Touch (1980-1984) Deze politie serie gunde als eerste Britse tv-reeks een vrouw de hoofdrol. Jill Cascoigne speelt de begripvolle de tective Maggie Forbes, die werk en privéleven als een jongleur in balans houdt. Weinig actie, veel plot. BIJ STEFAN OP REPEAT ¥@stefanraatgever Bee Gees - To Love Somebody Sinds zijn hartverwarmende optreden op het Britse Glas tonbury waar hij de fonkelende BeeGees-hits in de etalage zette, is mijn bewondering voor Barry Gibb (70) gegroeid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 91