STRAKS MOET IK MEZELF EEN HELE NIEUWE IDENTITEIT AANMETEN tot inheemse indianenstammen. Grieks- Italiaans: 22 procent. Brits: 10 procent. Midden-Oosten: 3 procent. Noord-Afrika: 2 procent. En dan heeft ze ook nog een minimiem aandeel Centraal-Aziatisch, Iers, Scandinavisch en Polynesisch dna. Een Deense boekingsite, Momondo, gebruikte hetzelfde idee vorig jaar in een reclamefilmpje dat het internet ver overde. De Koerdische die daarin afgeeft op Turken blijkt Turks bloed te hebben, een Cubaan heeft banden met zo'n beetje de hele planeet. „Dit zou verplicht moe ten zijn", zegt de trotse Francaise die ontdekt dat ze deels Britse wortels heeft. „Er zou geen extremisme zijn als mensen hun afkomst zo kenden. Wie zou nog stom genoeg zijn om te denken dat iets als een puur ras bestaat?" Op mijn eigen scherm verschijnt een hele reeks verre neven en nichten. Het is een fascinerende lijst van 2244 mensen, sommigen anoniem. Ik ben bijvoorbeeld verwant aan ene Jacinta - vermoedelijk is ze een nicht in de derde graad. Een achter-achter-nicht dus - we delen een over-over-grootouder. Zonder nader onderzoek blijft onduidelijk wie. Zou ze ook veel branie hebben - moeders kant - of is ze meer van de school van doe- maar-gewoon-dan-doe-je-al-gek-genoeg die aan vaders kant wordt beleden? Grote kans dat ze voeten van verschil- lende grootte heeft, zegt het lab: dat komt in mijn dna-familie vaak voor (check!). Onze voeten zijn ook relatief zweterig ouchWe zijn katten- en hondenmen sen. Bovengemiddeld vaak opgegroeid op een boerderij. We kunnen vaak onze oren bewegen. Koriander smaakt voor ons meestal niet naar zeepsop, en onze plas ruikt minder dan gemiddeld naar asper ges. Welcome to Me. De grootste verrassing: ik heb volgens de database maar liefst 780 verre familie leden in de VS - en dat zijn dan nog alleen de mensen die een dna-test bij 23andme hebben gedaan. Ik dacht dat mijn familie op acht uur vliegen woonde, maar Tom uit Arkansas is volgens het lab mijn achter-achter-achterneef. Karen, dochter van mijnwerkers uit West-Virgi- nia, is waarschijnlijk mijn achter-achter- achternicht. Ik kan ze via de site een berichtje sturen, dus ik kan ze zelfs uitnodigen voor het kerstdiner. Verder heb ik behalve in Nederland verwanten in België, Groot-Brittannië, Canada en Australië. En die mensen hebben weer andere voorouders - die ze niet met mij delen - uit de hele wereld. Er zijn connecties met West-Afrika, Asjkenazi- sche Joden, het Midden-Oosten en alle uithoeken van Europa. Mocht je zelf geen wortels elders in de wereld hebben, dan heeft je verre neef of nicht die dus wel. Dna verbindt ons allemaal. Maar dna beantwoordt niet alle vragen. Hoe ik aan mijn pigment kom, weet ik nog steeds niet. Zou het die neanderthaler zijn? 41 -ca> magazine 25 f I* A "*HWs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89