m maar doodzieke Stella, bloeit er liefde en verlangen op tussen Cora en de eer waarde. Daar zijn Cora's assistente Mar tha en haarvriend Luke Garrett, een talentvolle arts, niet bepaald blij mee. Alle personages verlangen naar iemand, maar niemand krijgt wie hij of zij wil. Het monster van Essex is niet alleen een gothic novel, maar ook een zedenschets en een boek over verschillende vormen van liefde. En over maatschappelijke krachten enthousiast te maken, verleent de roman nog wat extra glans. Het monster van Essex heeft de goede combinatie van literaire kwaliteit, span ning en humor, verklaart hoofdredacteur Job Lisman van Prometheus het succes. „Het is Victoriaanse suspense, maar het zegt tegelijk iets over onze huidige tijd, waarin het draait om waarheid en nep nieuws, wetenschap en bijgeloof, en hoe je je daar als mens toe verhoudt. De roman biedt iets nieuws, Hel is V ictoriaanse suspense, maar hel zegt ook iets over onze tijd die op elkaar inwerken, ver tegenwoordigd door verschil lende personages: Cora (feminisme), Martha (emancipatie van de arbeiders klasse) Will (geloof) en Luke (medische wetenschap). Perry giet dat bovendien in aanstekelijk proza, met klinkende zinnen. Dat er vanuit de uitgeverswereld aan vankelijk nauwelijks belangstelling was voor de roman en de schrijfster samen met een paar vrienden de Londense boekhandels afliep om de boekverkopers maar sluit ook aan bij de kostuumseries op Netflix. Dat maakt het tot een onweer staanbaar boek, vind ik." Al met al is Het monster van Essex een ideaal vakantieboek. Dik, maar niet té en met een fijne mix van ingrediënten - romantiek, nostalgie, mooie taal, sterke personages en een vleugje mysterie - door Perry in een smeuïg gerecht omgetoverd en sfeervol opgediend. 41 BESTE BOEKEN schrijver leest Ik lees nu... Als ik schrijf, lees ik... Wat ik maar niet uit krijg is... Wat ik altijd nog eens wil lezen is... ZEEWAARDIG Joseph Conrads herinneringen aan zijn twintig jaren op zee zijn eindelijk vertaald. (Van Oor schot, €25) VAN WIE IS DATSKELET? UITKLAPPERS Skeletten van kik kers, mensen, apen, een orka. Boordevol weetjes; leerzaam en intrigerend. (Gottmer, €15) DODELIJK De nieuwste van bestseller-thriller auteur Patterson speelt zich af rond een verlaten villa. (Cargo, €20) EERSTE ZIN Beste Titus, als ik nu eens help. de zorg verlicht die in uw hart huist, u bestookt en kwelt, staat daar iets tegenover? De kunst van het oud worden, Cicero Nepnieuws? In 1669 werden de dorpelingen van Henham-on-the- Mount middels een pamflet met deze illustratie gewaar schuwd vooreen monster. monster(succes) Alle boeken op deze pagina's zijn te koop bij debesteboeken.nl. Lieke Kézér won de ANV Debu tantenprijs met De afwezigen. Joan Didion, Het jaar van het magisch denken en Genoeg nu over mij van Marja Pruis. O, en Winter van Knausgard. Dat ligt op het toilet. van alles en nog wat. Romans, essays, kranten. Ik begrijp schrijvers niet die niets lezen tijdens het schrijven. Het is toch je vak? De kleine vriend van Donna Tartt. Het is traag. Het ver scheen tien jaar na haar briljante debuut De verbor gen geschiedenis. New York Magazine rekende uit dat ze 47 woorden per dag moet hebben geschreven. 47! Wat deed ze de rest van de dag? De lijst is werkelijk einde loos en iedere dag komen er weer nieuwe boeken bij. Het is onmogelijk om één titel te noemen. magazine 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 81