'Als relatief onbekende krijg ik het voordeel van de twijfel' et is de middag dat bekend is geworden dat Eberhard van der Laan een van de Zomergasten van dit jaar is. Presentator Janine Abbring (41) ziet op sociale media de enthousiaste reacties binnen stromen. „Dat het een heel grote verantwoorde lijkheid is hem als gast te ontvangen. Knap dat hij het durft ook. Iedereen weet dat hij terminaal is. Dus zal ik een van de laatsten zijn die hem interviewt. Ik heb hem nog niet ontmoet. Voorge sprekken houd ik zelf niet, maar ik heb begrepen dat hij een persoonlijk verhaal wil vertellen. Gelukkig, want van Am sterdamse politiek weet ik bijzonder weinig." „Geen idee. Ik heb daarmee geen erva ring, moet me er nog op voorbereiden. Een van de clichés over een goed inter view klopt denk ik: ik moet dicht bij mezelf blijven en vanuit oprechte interesse vragen stellen. Het zal geen afstandelijk vragenvuur worden. Daar ben ik het type niet voor, empathisch zijn gaat me veel natuurlijker af. Maar goed, het is allemaal theorie. Straks maken we samen 3 uur lang live televi sie. Dat blijft onvoorspelbaar. Misschien ben ik hartstikke zenuwachtig en lukt het niet om mezelf te zijn." „Ik merk dat anderen het zo zien, inder daad. Maar ik wil gewoon een goed tv- programma maken. Niets meer en niets minder. De fragmenten zijn mijn red dingsboeien. Ik was van plan nog bijles in het interviewvak te nemen, maar dat is er niet van gekomen. Bij nader inzien lijkt het me ook niet goed mezelf in een mal te persen of om gesprekstrucjes aan te leren. Zomergasten heeft me gekozen na een screentest waarbij ik volledig mezelf was. Omdat ik nauwelijks tijd had om me voor te bereiden, voer ik tijdens dat auditie-interview op mijn eigen interesse. Dat werkte goed." „Over die screentest heb ik wel een weekend wakker gelegen, hoor. Maar zoals heel vaak, dacht ik: ik probeer het gewoon. Als het niet leuk is, kan ik altijd nog nee zeggen. En ik vond het geweldig. Zomergasten lijkt van afstand misschien een eindeloze woestijn waar je drie uur lang doorheen ploegt, maar met een leuke gast en goeie fragmenten gaat de tijd razendsnel." „Dat advies volg ik op. Ik weet hoeveel commentaar er altijd op Zomergasten komt. De reacties op mijn aanstelling heb ik wel gelezen. Dat was 99 procent posi tief. Omdat ik relatief onbekend ben, heb ik blijkbaar het voordeel van de twijfel." „Oh, dat kan ik je niet zeggen. Ik zou echt een van de slechtst denkbare gasten zijn. Het is niet zomaar iets, hoor. Je hebt als gast een grote verantwoordelijkheid. Je komt er niet mee weg door te zeggen: 'Ik wil dit laten zien, want dat vind ik zo grappig'. Nee, je moet wel wat te melden hebben." „Ik ben vooral veel te genuanceerd. Daar zit op televisie niemand op te wachten. En als ik een ongezouten mening geef, ben ik uiteindelijk veel te bang dat men sen me niet aardig vinden." „Die angst heeft iedereen in de basis toch wel in zich? Maar als je wilt psychologise ren, komt het misschien doordat ik vroe ger erg gepest ben. Veel van mijn huidige vrienden is dat ook overkomen en ik zie bij hen nu allemaal extra bewijsdrang. Die heb ik ook. Als bonus ga ik er ook nog eens vrijwel altijd vanuit dat mensen me niet zo leuk vinden. Daardoor voel ik me gedwongen extra mijn best te doen men sen van het tegendeel te overtuigen. Het wordt gelukkig wel minder naarmate ik ouder word." „Nou, dat lag ook een beetje aan mezelf, Burgemeester Van der Laan is ernstig ziek. Wat dacht je zelf toen hij ja zei? Hoe interview je iemand die zijn laatste interview geeft? Zomergasten lijkt soms te gelden als het officieuze WK interviewen. Voel je druk? Je werkt momenteel als eindredac teur van het programma Zondag met Lubach en hebt weinig ervaring als tv-interviewer. Wist je meteen: dit wil ik doen? Arjen Lubach, behalve collega een goede vriend van je, raadt je aan: sluit rondom de uitzendingen sociale media af. Welk fragment zou jij als gast absoluut laten zien? Dat heb jij niet? Hoe komt dat? Waarom werd je gepest? 101 zaterdag 22juli 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74