WEER EVEN THUIS M 19 Haar jeugd bracht Hannie de Meij-Boon door in de grote bovenwoning van de hogere burgerschool in Goes. Haar vader was er conciërge. Dit voorjaar schoof ze een briefje in de bus aan de Albert Joachimikade in Goes. Dat ze hier in 1943 geboren is, er fijne jaren beleefde en zo graag eens om het hoekje zou willen kijken. Tot haar grote vreugde kwam niet lang daarna een afspraak tot stand met de huidige bewoonster. „Mijn broer Rien en ik werden har telijk ontvangen. Zij leidde ons rond. Fantastisch om weer even terug te zijn. Alle bekende plekjes waren er nog", zegt Hannie de Meij (74) en thousiast. Dwalend over de vele trappen en door de dertien diepe kamers met hoge ramen en plafonds, kwamen herinneringen weer boven, vertelt ze. Hoe zij er als nakomertje tot haar 15de jaar woonde, samen met haar ouders die beiden rond de vorige eeuwwisseling werden geboren. „In ons gezin liggen de leeftijden ver uit een. Mijn zus was twintig jaar ouder dan ik. Zij stierf op haar 23ste aan jeugdkanker. Toen zaten mijn twee oudste broers al op zee. Met geen van hen drieën heb ik bewust aan tafel gezeten; zij waren van een andere ge neratie. Tussen Rien en mij zit zes jaar; ook wij gingen allebei onze ei gen weg." Gratis kolen Er was veel ruimte in het statige ge- meentepand boven de hbs. „Na de watersnoodramp vingen we zelfs wekenlang evacuees op. We woon den goedkoop en kregen gratis kolen, omdat vader conciërge was. Ik wist niet beter; altijd stond hij 's ochtends in zijn stofjas beneden bij de deur. Als kleuter liep ik gewoon de klaslo kalen binnen, op zoek naar hem. Ik kende alle leraren, en alle leraren kenden mij. Dus mocht ik aanschui ven, kreeg een vel papier en krijtjes. Uren bracht ik er door." De grote schooltuin was in het weekeinde van hen. „Vader had er een moestuin. Wanneer het regende speelde ik in de gymzaal." Toen ze wat ouder was, hielp Hannie hem daar met de boekenlijsten en alle be stelde boeken op stapeltjes leggen; geschiedenis bij geschiedenis, Engels bij Engels. En al die jaren knoopte moeder in de ochtendpauze een wit schort voor en ging met een dienblad vol dampende koffie- en theekopjes voor de leraren naar beneden. „Tus sen de middag, als de stadskinderen thuis aten, vingen wij de boerenkin deren op. Van die gezinnen kregen we iets van het land, of van de slacht." Vrachtschepen Vaak keek Hannie vanaf het grote balkon naar de stad. Bij optochten en festiviteiten zat zij daar eerste rang. In het weekeinde was de schooltuin voor ons. En als het dan regende, speelde ik in de gymzaal Op de hoek was houthandel Dekker. Aan de overkant, waar nu nieuw- bouwappartementen staan, graan handel Duvekot. Vrachtschepen voe ren af en aan. Er werd gelost en gela den, met paardenkarren vervoerd. „Er gebeurde altijd wat en ik ging overal op af, kroop zo onder die grote dieren door om bij de boten te ko men." En dan woonde in de straat nog het gezellige gezin van wethou der Roose, weet ze, waar het een zoete inval was. „We speelden ver stoppertje in het koren. Leerden zwemmen in het Goese Sas." Het was bijzonder om dit voorjaar even terug te zijn tussen de beelden uit haar jeugd, zegt ze. Veel details zijn er nog. „De marmeren schoor steenmantel in de woonkamer. Het geraggelde behang. De waterpomp in de keuken. Het stenen aanrecht, de diepe kasten, het kolenfornuis met de klep die we openzetten om onze voeten erop te warmen." En het vloerluik in de brede gang. „Als je dat optilde, keek je in een donker kelder gewelf. Je voelde de tochtstroom. Rook de vochtige stenen. Ik vond dat eng." Net als de grote trappen en het bovenhuis. „Als ik voor het avond eten mijn vader moest roepen die aan de achterkant op de tweede verdie ping zijn kamer had waar hij de ad ministratie deed en stencilde, holde ik vanuit het voorhuis alle trappen af, via de corridor naar het achterhuis en daar alle trappen weer op." Hoe ze buiten adem bij hem kwam, voelt ze nu nog. zaterdag 22 juli 2017 Kind aan huis bij de hbs Jacoline Vlaander -Hannie de Meij A Hannie de Meij voor het pand van de hbs in Goes waar zij haar jeugd doorbracht, foto mechteld jansen Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen? En wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chef- nieuws@pzc.nl. Familie Boon in 1945 (vlnr): Henk (1931), Piet (1925), moeder (1901), Hannie (1943), Tannie (1923), vader (1898) en Rien (1937).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55