M PIT IUK7 MM 'hiKTMssizice &VPH-0U-T toch geen keurmerk 'Rekentools hypotheek vaak onbetrouwbaar' OUH/IÊ OOKNA4I2 VI A* 11A6Ï E 21 4 <3 „De wereld verandert in ra zendsnel tempo en zie dan maar als werknemer aange haakt te blijven", is de analyse van Mariëlle Sonnenberg. Ze werkt nu bij Wolters Kluwer, maar is gepromo veerd op het verschil tussen wat men sen denken dat er van hen verwacht wordt en wat er in hun contract staat. „Er zijn veel meer prikkels. Er komt meer informatie op ons af én via ver schillende kanalen. Bovendien is het lastig om alle technologische ontwik kelingen bij te benen." Wat bedrijven vragen en wat het personeel kan geven, sluit volgens haar niet altijd goed op elkaar aan. Sonnenbergs claim wordt bevestigd door de Nationale Enquête Arbeids omstandigheden. Zo vindt 23 procent van de medewerkers dat hij nieuwe technologische kennis of organisato rische vaardigheden mist om zijn werk goed te kunnen doen. Juist zij hebben veel vaker burn-outklachten. Dit is ook wat ArboNed signaleert: burn-out komt vaker voor bij mensen die het gevoel hebben weinig grip op of controle te hebben over gebeurte nissen. Van Beek: „Ook een gebrek aan perspectief kan leiden tot stress, en uiteindelijk burn-outklachten. Dit kan bijvoorbeeld komen door een con tract voor bepaalde tijd." Wat daar volgens TNO'er Van den Bossche bijkomt is dat werknemers minder autonomie op het werk erva ren. „Het is bekend dat dit het risico op stress-gerelateerde klachten ver groot." Burn-out is een zware diagnose. We mogen het niet verwarren met overspanning Soms lijkt iets ineens een probleem, omdat mensen het dan pas durven te mel den. Speelt dat ook bij burn- outklachten? Burn-out wordt te pas en te onpas gebruikt, vindt Van Beek van Arbo Ned. „Burn-out is écht een zware diagnose. We mogen het niet verwar ren met spanningsklachten of over spanning. Tegelijkertijd zien wij dat het etiket burn-out verzwarend werkt. Als mensen denken dat zij een burn-out hebben, worstelen zij al langer met hun klachten." Volgens NEA-cijfers krijgt 5 tot 10 procent van de mensen met burn- outklachten daadwerkelijk een burn- out. „Bij de koffieautomaat of bij de lunch zal het ongetwijfeld vaker een gespreksonderwerp zijn dan tien of twintig jaar geleden. Net als depres sie is burn-out bespreekbaarder ge worden", denkt Van den Bossche. Maar, zo zegt hij, het is zeker niet zo dat werkenden nu massaal aan burn- out ten onder dreigen te gaan." Het helpt dat een topman als Ton Büchner van AkzoNobel er openlijk voor uitkomt dat hij kampt met ge zondheidsklachten door het stress volle werk, denkt Sonnenberg. „Dit maakt het ook voor medewer kers makkelijker om te zeggen dat zij het niet meer trekken. En het is goed nieuws als mensen erover praten, want bewustzijn dat je ergens last van hebt, is het begin van de oplos sing." dere middenstanders zijn keur merken meestal geen optie. Niet alleen omdat bedrijven moeten betalen om een keurmerk te mo gen voeren, zegt Teuling. „De in specties en audits kosten veel tijd. Grote bedrijven hebben daar medewerkers voor, kleine moe ten dat er allemaal zelfbij doen. Die drempel is vaak te hoog." Pangasius Nederlandse viskwekers lopen er tegenaan dat voor de vissoorten die zij lokaal telen, zoals meerval, tarbot en baars, nog geen keur merk bestaat. Het keurmerk Aquaculture Stewardship Coun cil (ASC) voor duurzame kweek- vis heeft zijn handen vol aan vis soorten die internationaal op veel grotere schaal worden geteeld, zoals Noorse zalm en Vietnamese pangasius. Die buitenlandse kwekerijen belasten de natuur zwaarder dan de indoorkweekvijvers van telers in Nederland. Toch kunnen de 'nederviskwekers' hun waar in ei gen land steeds lastiger kwijt, omdat grote supermarkten het ASC-keurmerk eisen. „Een verve lende keerzijde van de manier waarop keurmerken zijn georga niseerd", zegt de Wageningse De certificering is een handel geworden waarin veel geld omgaat hoogleraar aquacultuur Johan Verreth. „Kleine ondernemers vallen daarbij buiten de boot. Een onafhankelijk, betrouwbaar keur merk kost geld. De mensen moe ten immers betaald worden." De hang naar keurmerken slaat door, stelt Teuling van MVO Ne derland. „Voor supermarkten en grote organisaties zijn keurmer ken een afkoopmechanisme ge worden. In feite gooien ze de ver antwoordelijkheid voor hun pro ducten over de schutting door een keurmerk te eisen van hun leve ranciers. Die certificering is een handel geworden waar veel geld in omgaat." Maar wat is het alternatief? Moeten supermarkten hun leve ranciers dan maar geloven op hun blauwe ogen? Dat is lastig, beaamt Teuling. „Maar feit is dat nu veel tijd en geld in het controleren van keur merken gaat zitten. Die energie zouden bedrijven beter kunnen investeren in het nóg duurzamer maken van hun producten." Voor de vistelers uit Son gloort intussen een sprankje hoop. ASC belooft aan normen voor duur zame meerval te gaan werken, zegt commercieel directeur Es ther Luiten. „Eind volgend jaar moet het ASC-keurmerk voor Brabant Fish haalbaar zijn." AMERSFOORT Veel websites van banken, verzekeraars en hypo theekketens zitten er bij het bere kenen van de maximale hypotheek voor 55-plussers vaak tienduizen den euro's naast. Dat stelde de Ver eniging Eigen Huis (VEH) gisteren op basis van eigen onderzoek. De belangenvereniging wil dat finan ciële dienstverleners hun rekenmo dules direct verbeteren. VEH toetste 34 online-hypotheek- rekentools aan de officiële leennor- men. Ouderen met een pensioen inkomen zien vaak hypotheek bedragen die tot wel 40.000 euro onder deze normen liggen. „Ver huizen naar een nieuwe woning kan daardoor al snel onbereikbaar lijken", zegt VEH. Van de onder zochte rekentools geven twintig een fout antwoord. 3 dagen Bergisches Land nabij Keulen zaterdag 22 juli 2017 2 Wordt er meer van ons ge vraagd? —Nona van Beek 3 Geven we het eerder toe? —Gerard Teuling Agungshotel Maria in der Aue 2 overnachtingen incL. uitgebreid ontbijt Flesje water op de kamer Op Zoover beoordeeld met een 8,8 Gratis gebruik van het zwembad Gratis Wi-Fi en parkeren hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21