VISSEN MET JAN Als klein meisje kwam Dilan Yesilgöz in een gammel bootje in Europa aan. Nu zit ze namens de VVD in de Tweede Kamer, op de achterste bank. „Ik wil er alles uit halen wat erin zit." 14 QMS PM Mijn ouders hebben alles op het spel gezet. Dat heeft grote impact op me gehad Gatver!" roept WD-Kamerlid Dilan Ye silgöz uit. Ze ziet de wormachtige za gers met tientallen kleine pootjes, die worden doorspiest met een lange naald. Daarna worden ze aan de vishaak ge- rijgd. Zeevissen op het noordelijk havenhoofd van Scheveningen blijkt minder idyllisch dan gedacht. Er staat vandaag een harde wind. Soms slaat een golf over de basaltblokken heen. Kotters varen binnen, een sliert meeuwen hangt boven het achterdek, wachtend op afval. „Nee. Ik heb besloten gewoon 39 te blijven. Het ouder worden is nu minder een ding dan toen ik 33 werd. Destijds ging ik heel erg zoeken naar wat iedereen op die leeftijd had bereikt. Nou, dan kom je de grootste verhalen tegen. Dan denk je: zie je wel..het komt nooit meer goed. Maar eenmaal 34 viel het wel weer mee. Ouder worden voel ik niet, maar het lastige vind ik dat het allemaal zo snel gaat." „Ik stel mezelf die vraag iedere dag, maar van dat mindfulness kun je ook gestrest raken. Bij alles denk ik: geniet ik wel voldoende, ben ik me voldoende be wust? Denk ik wel genoeg aan de mensen om me heen? Dat wordt steeds sterker, want de tijd wordt steeds korter." „Het is heel vaag in mijn geheugen. Ik besef nu eigen lijk steeds meer hoe knap dat is geweest van mijn moeder. Ik was wel 8, ik had me daar veel meer van kunnen herinneren. Het was spannend, het was midden in de nacht en er waren controles. Zij heeft ons dat helemaal niet laten ervaren, de spanning heeft ze voor zichzelf gehouden. We gingen van Bo drum naar Kos. Van daaruit naar Athene en vervol gens naar Nederland. We waren uitgenodigd." „Mijn ouders kwamen op voor de rechten van ande ren. Als je wat ouder bent, kijk je naar wat ze hebben gedaan. Ze hadden het niet hoeven doen, ze deden het vanuit een heel luxe positie. Toch hebben ze alles op het spel gezet. Dat heeft grote impact op mij ge had." „Eigenlijk niet, ik dacht dat we op vakantie waren. Mijn ouders hebben zich heel snel gerealiseerd: voorlopig is dit het. Ze konden niet terug. Toen ze hier kwamen zijn ze vrijwilligerswerk gaan doen, gaan bekijken hoe ze hun diploma's konden laten er kennen." „Dat vind ik heftig. In de jaren 90, toen wij oversta ken, waren het niet die aantallen van vandaag de dag. Een paar jaar geleden ben ik een paar dagen met mijn moeder in Bodrum teruggeweest. Ik wilde het zelf zien. Daar sprak ik asielzoekers aan die uit de Domi nicaanse republiek kwamen. Ik vroeg ze: waarom vlucht je? Ze zeiden: 'We gaan mee met de stroom en zien wel hoe ver we komen.' Ik snap die mensen wel. Maar het is een aspect dat ik heel erg vind: het gaat niet alleen om vluchtelingen die worden vervolgd en voor oorlog vluchten, maar er zitten veel migranten bij die - gelukkig - niets met dat soort ellende te ma ken hebben. Daarom ben ik altijd voorstander ge weest van het plan van Malik Azmani: dat je zoveel mogelijk mensen daar opvangt." „Met alle respect, dat is niet de werkelijkheid. Als je kijkt naar de interventies in Syrië, dan is dat wel van uit de gedachte om daar stabiliteit te brengen. Een deel van de linkse partijen steunt dat niet. De toon bij een aantal linkse partijen was lange tijd: kom alle maal maar, het maakt niets uit, het zijn zulke kleine aantallen. Dat is zo makkelijk. „Ik ben als kamerlid woordvoerder van ontwikke lingssamenwerking. Er gaat veel geld uit ons landje overal naar toe, om maar óveral iets goeds te doen. Mijn kritiek is dat het meer moet zijn dan een luk rake verzameling goede bedoelingen: je moet focus sen, een exit-strategie hebben." zaterdag 22 juli 2017 Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus, en praat met hen over leven en politiek. De foto's zijn van Martijn Beekman. 'Mijn afkomst is alleen relevant als ik dat vind' U bent net 40 geworden. Leeft u voldoende bewust? U kwam als klein meisje in een gammel bootje naar Europa. Wat staat u daar van bij? Waarom zijn jullie uit Turkije gevlucht? Kunt u zich de aankomst in Nederland nog voor de geest halen? Hoe kijkt u naar andere bootjes die met wisselend succes de oversteek wagen? Linkse politici hebben kritiek op de VVD. Ze zeg gen: liberalen zijn voor strengere migratieregels, maar doen niets aan armoedebestrijding en het klimaatprobleem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14