Geen groente uit eigen tuin Nieuw vrieshuis voor Kloosterboer Cel geëist tegen vermeende oplichter Natuurboer 2 VIERDAAGSE SLOTDAG Groot feest tijdens de intocht van de Vierdaagse van Nijmegen: in de lange stoet van wandelaars wapperden gisteren veel Zeeuwse vlaggetjes. Commentaar Weer een alarm over de gevaarlijke uitstoot van de chemi sche fabriek van Chemours in Dordrecht. Omwonenden kunnen beter geen groente uit eigen tuin eten. Dit doet denken aan de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, toen blad groente in een groot deel van West-Europa in de ban ging. Zo ern stig lijkt het in de Dordrecht niet te zijn. Maar de jongste bevindin gen zijn wel verontrustend. De recent gevonden concentraties GenX en C8 wijzen erop dat Chemours zich mogelijk nog steeds niet druk maakt om de gezondheidsrisico's. Dat is volstrekt onaan vaardbaar. Vorige week bleek dat de chemiefabriek het oppervlaktewater tot in de wijde omgeving vervuilt. Tot aan de innamepunten voor Zeeuws drinkwater toe. De concentraties gevaarlijke stoffen bleken heel laag. Maar toxicologen vinden dat het goedje helemaal niet in het water zou moeten zitten. Het probleem is dat Chemours niet uit eigen beweging het zekere voor het onzekere zal nemen. De Nederlanders die onder de rook van het Dordtse bedrijf wo nen en werken hebben recht op bescherming. Daarbij moet goed worden gekeken naar de totale omgeving. Niet alleen de industrie. Ook de stortplaats Merwedehaven, de afvalverbranding en het zeer drukke verkeer over het water en over de weg zijn een gevaar voor de gezondheid. Het is een van de vele plaatsen in Nederland waar de bedrijvigheid vanaf druipt. Dat is prima. Maar alleen als je er vei lig kunt leven. Om dat te waarborgen moet het beleid van 'ja, mits' naar 'nee, tenzij'. Nu staan we bedrijven als Chemours toe omstre den stoffen te lozen in de veronderstelling dat de mens dit wel ver draagt. Dat is veel te dun. We moeten naar een veilige aanpak. In dit geval betekent dat een verbod op de uitstoot van GenX en C8. An ders blijven we achter de feiten aanhollen. Wie onder de rook van Chemours woont, heeft recht op bescherming Kloosterboer, een belangrijke spe ler in de haven van Vlissingen, zegt dat het vrieshuis naar verwachting vijftig extra banen oplevert. Eind volgend jaar moet het vrieshuis op een kavel van 2,6 hectare gereed zijn. Kloosterboer en McCain wer ken al geruime tijd samen in het Franse Harnes, op de Rotterdamse Maasvlakte (Coolport) en in Vlis singen. Het vrieshuis in Lelystad komt vlakbij een fabriek van McCain te staan. Ook de verbindin gen naar het achterland, vooral Duitsland, zijn volgens Klooster boer uitstekend. Het energiezuinige vrieshuis verbruikt 50 procent minder ener gie dan een conventioneel vries huis. Vorig jaar kreeg Kloosterboer de Lean Green Star Award voor Naar verwachting levert het nieuwe vrieshuis vijftig extra arbeidsplaatsen op zijn milieuprestaties. Het wist de uitstoot van het broeikasgas CO2 in vijfjaar met 35 procent te vermin deren door energiebesparende maatregelen, zoals energiezuinige koelinstallaties en batterij laders en de plaatsing van windmolens. ALMANAK Wie nog durft te beweren dat boeren niet om natuur geven, moet eens op bezoek gaan bij een akkerbouwer in Ossenisse. Hij redde afgelopen week een vleermuis uit zijn waterbassin. Trots toonde hij het diertje op Twitter. Hij kreeg vervolgens van collega's het advies op te passen. Een vleermuizenbeet kan hondsdolheid veroorzaken. Het bleef daarna enige tijd stil. Tot hij een volgend bericht plaatste. De vleermuis was als nog overleden. „Had ik hem toch naar het academisch zie kenhuis moeten brengen!", meldde hij vol spijt. Honderden bomen weg AARDENBURG Bachmatinee in Sint Baafs Nieuwe beelden Tractaatweg Breskens Fotoboek afscheid blad Op Bresjes Blaren? Vermoeidheid? Spierpijn? Daar heeft Gerard Bal (59) helemaal geen last meer van. „Ik zweef bijna", zegt de reservist uit Oost- Souburg. Hij loopt vrijdagmiddag glunderend over de Via Gladiola in Nijmegen. Net als duizenden an dere wandelaars wordt hij als een held onthaald tijdens de intocht van de Vierdaagse. „Dit is een geweldig gevoel. Ik loop hier rechtop en voel geen en kel pijntje meer." Dit zijn de laatste wandelkilometers die hij in uni form loopt: binnenkort wordt hij zestig en dan stopt hij als reservist. „Dat is raar. Ik heb de hele week op kamp Heumensoord gebivakkeerd: dat werd een beetje mijn tweede thuis. Maar ik ben heel blij dat ik meegedaan heb. Volgend jaar ga ik als burger de veertig kilometer lo pen." Om hem heen lopen wandelaars op slippers, met ingetapete tenen, mannen op klompen en een enke ling trotseert het hete asfalt zelfs op blote voeten. Hoe moeizaam het soms ook gaat: iedereen kijkt blij. Wandelaars dansen op de muziek, het publiek applaudisseert en juicht. Petra Smet (48) uit Clinge pinkt een traantje weg. Ze doet elk jaar aan meerdere wandeltochten mee en finisht voor de vierde keer in Nijmegen. En toch: de intocht van de Vierdaagse went niet. „Ik krijg echt kippenvel van al die mensen. Iedereen klapt en is blij. In elk dorpje en bij elke boerderij zitten de mensen klaar voor de wande laars." De meeste Zeeuwen zijn herken baar aan vlaggetjes op hun tas of een T-shirt met de Zeeuwse leeuw. Smet draagt een Zeeuws-Vlaams T-shirt. „Dat is leuk, want je krijgt ontzettend veel reacties van Zeeu wen." Aarnoud Schout (79) en Kees Westerweele (63) uit Middelburg dragen ook een Zeeuwse outfit. Ze noemen zich het 'officieuze kust- marathonpromotieteam'. „We de len overal vlaggetjes uit. De kinde- Is de 31-jarige S. I. uit Hulst, die zich gisteren voor de rechtbank in Mid delburg moest verantwoorden voor onder meer oplichting, afpersing met bedreiging en witwassen nu een oplichter of niet? Nou en of, vond officier van jus titie W. Suijkerbuijk. Die eiste der tig maanden cel en verbeurdverkla ring van 220.750 euro aan zwart geld en het betalen van schadever goedingen. Absoluut géén oplichting, vond I.'s raadsman. Die stelde dat I. nooit het oogmerk heeft gehad om niet terug te betalen. Dus als justitie zo goed wil zijn om de 220.750 euro die begin maart 2015 bij I. onder zijn bed werd gevonden en in beslag is genomen terug te geven, dan kan zijn cliënt zijn 'leningen' terugbe talen. I. bestierde in 2014 een banden centrale in Sas van Gent en zou zijn zwakbegaafde buurman geld heb ben afgetroggeld. Ook zou hij exor bitante bedragen hebben gerekend bij de vervanging van diens auto banden. Begin maart 2015 kwam I. in fi nanciële problemen en vond hij een goede vriend bereid hem tel ken male geld te 'lenen'. Tot op he den heeft die nog geen cent gezien. Uitspraak 4 augustus. zaterdag 22 juli 2017 ii Logistiek dienstverlener Kloos terboer bouwt een nieuw volau tomatisch vrieshuis in Lelystad. Het krijgt een capaciteit van 40.000 pallets. Kloosterboer bouwt het vrieshuis onder meer voor frietfabrikant McCain. Frank Balkenende Lelystad Tip? redactie@pzc.nl PHILIPPINE Ruim negenhonderd bomen wacht de bijl in de buurt van Philippine, Hei kant en Hoek. Bij Philip pine gaat het om 278 po pulieren aan de Dijk- meesterdijk, bij Heikant om 306 populieren aan de Heidedijk en bij Hoek om 322 populieren langs de Oude Bontepolder straat en Wijkhuispolder weg. 'Laanbomen' komen ervoor terug. Voor de kap zijn vergunningen aange vraagd bij de gemeente Terneuzen. Het Bach-Comité Aar denburg promoot deze zomer weer de muziek van de Duitse componist Bach met een serie or gelmatinees. Toon IJzer man (1998) geeft van daag vanaf 14.30 uur het tweede concert van dit seizoen. IJzerman, die al op zijn vijfde met piano spelen begon, studeert aan het conservatorium in Tilburg en is ook stu dent werktuigbouwkunde aan de TU Eindhoven. AXEL Wie wil weten hoe de ver brede Tractaatweg eruit gaat zien en zelfs hoe die rijdt bij knooppunt Axelse Sassing, kan voor nieuw beeldmateriaal terecht op de website van op drachtgever Tractaatweg BV. Ontwerptekeningen, kaarten en sfeerbeelden zijn erop te zien, groten deels gemaakt door aan nemer Boskalis. Zie: trac taatweg.nl/ontwerp. Begin 2019 moet de ver brede weg af zijn. De redactie van dorps blad Op Bresjes zwaait na achttien jaar af met een mooi gebaar: een groot fotoboek met oude foto's van Bres kens. Op de Zondags markt, zondag 30 juli van 12.00 tot 21.00 uur op het Spuiplein, is het voor het eerst te koop voor 12,50 euro. De win kelprijs zal 15 euro zijn. Geweldig gevoel op de Gladiola Cornelleke Blok Nijmegen Lana de Koning met haar be haalde kruisje. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 138