Proef zorgverzekeraar om nota's vooraf te laten controleren VC Vlissingen gaat swingend van start Bij het indienen van zorgdeclaraties worden soms dure vergissingen gemaakt, maar er is zelden sprake van fraude, aldus zorgverzekeraar CZ. Graven bij Waterloo Portret Frangois Lauret Zorgverzekeraar CZ heeft vorig jaar ruim ïoo miljoen euro aan onte recht uitgekeerde declaraties terug gevorderd. Verder heeft CZ voor 643 miljoen euro aan nota's vooraf afgewezen en niet uitbetaald. Ondanks deze forse bedragen stelt CZ dat 'de algemene trend is dat er steeds beter gedeclareerd wordt'. In bijna alle gevallen van af wijzing of terugvordering gaat het om vergissingen, slechts zelden is sprake van regelrechte fraude. CZ keerde vorig jaar 8,8 miljard euro uit aan ziektekosten. CZ telt in totaal 3,5 miljoen verzekerden en is in Zeeland de grootste zorgverzeke raar. De zorgverzekeraar controleert nota's op eigen initiatief én na aan geven van klanten die vermoeden dat er iets niet in de haak is met een nota. Woordvoerster Els Potma geeft enkele voorbeelden: „Een ver zekerde die ziet dat er nog fysiothe rapie in rekening is gebracht in de maand mei, terwijl hij in april is ge stopt. Soms is dit een foutje, maar het kan ook een fraudesignaal zijn. In onze eigen controles zien we weieens dat een bepaalde zorgver lener zoveel rekeningen indient dat hij teruggerekend zeven dagen per week tien uur per dag aan het werk zou zijn en dat is dan alleen nog maar voor CZ-verzekerden. Hij heeft ongetwijfeld ook nog patiën ten van andere verzekeraars. Dat is wel aanleiding om met elkaar in ge sprek te gaan. Soms blijkt het een registratiefout te zijn en heeft de zorgverlener zelf artsen in dienst die declareren op zijn naam." Puur vanuit de controle van nota's door verzekerden kreeg CZ over 2016 in totaal twaalf signalen die werden geregistreerd als ver dacht. Potma: „In twee van de twaalf gevallen ging het om fraude. De overige tien bleken geen fraude te zijn. Ook komt het voor dat een verzekerde iets aankaart wat wel blijkt te kloppen. Bijvoorbeeld: de huisarts heeft bloedonderzoek ge daan. De analyse gebeurt in het zie kenhuislaboratorium. Op de nota staat dus het ziekenhuis vermeld. Ziekenhuizen declareren nu over het algemeen binnen zes maanden. Dit maakt de controle door patiënten inderdaad eenvoudiger De verzekerde is daar niet geweest en denkt dat de rekening niet klopt." Controle door de verzekerde is soms lastig omdat het lang duurt voordat de nota wordt ingediend. Maar volgens CZ zit hier verbete ring in. „De doorlooptijd van een DBC (diagnose behandelcombina- tie) is vanaf 2015 verkort naar maxi maal 120 dagen. Dat stelt ziekenhui zen in staat eerder te declareren. Ziekenhuizen declareren nu over het algemeen binnen zes maanden. Dit maakt de controle door patiën ten inderdaad eenvoudiger, omdat wat er is gebeurd nog vers in het ge heugen ligt." CZ is inmiddels begonnen met een proef om nota's eerst te laten controleren door verzekerden en pas daarna tot uitbetaling over te gaan. It zaterdag 22 juli 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 22 IKOvrpc] CZ vordert 100 miljoen terug Theo Giele Vlissingen -Els Potma, CZ MIDDELBURG Lange Jan? Zeg maar Hoge Jan! 207 trappen moest Kim Schetten uit Middel burg gisteravond op rennen. Net als de andere deelnemers aan de Lange Jan Challenge in Middel burg. Van tellen kwam onderweg niet veel. Op de smalle wentel trap met de ongelijke stenen waren scherpte en aandacht een absolute vereiste. Het icoon van Middelburg werd beklommen door ruim twintig kinderen en meer dan honderd volwassenen. „Overweldigend", vond Martijn de Vries. Hij bedacht de Lange Jan Challenge als een ludiek 'hoogte punt' in het jubileumjaar 800 jaar stadsrechten in Middelburg. Vol gend jaar weer? Misschien. „Maar misschien willen de men sen dit niet nog een keer." FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 137