Blij dat het oude gebouw nog staat SGP beperkt vuurwerk nog niet Tholen whatsappt massaal 9 LUSTRUM BESCHERMD WONEN A PZC ONLINE Gaat je zoon voor het eerst met ze meisje op vakantie, maken ze op #kos een aardbeving mee van 6.7 #TUI breng hem met een bloed gang thuis. Gezinsvervangend huis Schouwenoord Touwbaan bestaat 40 jaar. En dat werd gisteren gevierd met muziek, taarten cadeautjes voor Wim de Graaf (63), bewoner van het eerste uur. W! e im en zijn twaalf mede-bewoners voelen zich de ko ning te rijk in hun eigen apparte ment in Villa Schouwenoord. „Het is groter dan wat ik heb", zegt de moeder van één van hen met een vette knipoog naar haar dochter. In de lommerrijke tuin aan de achterkant nipt Wim aan zijn jus d'orange. Zijn vader legde letterlijk en figuurlijk de fundering van de toenmalige woning. Dat was het eerste initiatief van zelfstandig be schermd wonen op Schouwen- Duiveland, dat dankzij de inzet van drie ouderverenigingen tot stand kwam, vertelt unit-manager Greet Timmerman van Gors. In Schou wenoord voeren de bewoners de regie via een cliëntenraad. „En dat komt hier echt goed uit de verf. Ik zie de Touwbaan als een voorbeeld locatie van het Gors." De zorgorganisatie heeft vier huizen in Zierikzee waar mensen met een beperking zelfstandig kun nen wonen. En er zijn plannen voor een vijfde groep, specifiek bedoeld voor mensen met autisme en niet- aangeboren hersenletsel. Timmer man verwacht dat binnen een jaar duidelijk is waar de voorziening komt. Het complex gaat onderdak bieden aan 25 mensen, die nu elders in Zeeland en in de regio Rotter dam wonen. „Er is echt behoefte aan. Het is hier voor deze doelgroe pen een hele goede omgeving." De grootste partij in Tholen hield onlangs een enquête, waarvan de resultaten gisteren bekend zijn ge maakt. De voor- en tegenstanders van een vuurwerkverbod houden elkaar redelijk in evenwicht. Wel voelen veel inwoners voor het op leggen van beperkingen. Uit de antwoorden komt onder meer naar voren dat veel ouderen bang zijn voor vuurwerk en dat er ergernis bestaat over het carbid- schieten op het sportpark. Verder stipten mensen aan dat op oude jaarsavond vaak geliefden worden herdacht. 'In kerken worden dan de namen opgelezen van mensen Voor een voorstel moeten we rustig de tijd nemen die het afgelopen jaar zijn overle den. Juist dan is het schrijnend als er vuurwerk tegen de kerk wordt gegooid', stelt de SGP. Hoewel de partij eerder liet we ten minimaal voor een beperking op het afsteken van vuurwerk te gaan, laat fractievoorzitter Peter Kraamer nu weten niet direct met een voorstel te komen. „Daarvoor moeten we rustig de tijd nemen", stelt hij. „Misschien kan de nieuwe gemeenteraad zich erover buigen." De SGP vindt niet dat aan de uit slag van de enquête verregaande conclusies kunnen worden ver bonden. Daarvoor was de respons laag (ruim driehonderd reacties). Bovendien is de vragenlijst waar schijnlijk vooral ingevuld door de eigen achterban. „De resultaten la ten wel zien welke gevoelens er le ven", stelt Kraamer. „Die informa tie kunnen we gebruiken bij het maken van een afweging." De SGP blijft zelf wel zeer kri tisch over vuurwerk. Centrale shows door professionals of laser shows kunnen een alternatief zijn. THOLEN Het actieve beleid van de gemeente Tholen om Whats- App-groepen van de grond te krij gen, lijkt te werken. Anderhalfjaar geleden was er slechts één echt ac tieve groep, nu zijn het er 24. Enkel Sint-Maartensdijk is nog een witte vlek. Het college hoopt de komst van een groep ook daar te stimuleren. WhatsApp-groepen zijn be doeld om de veiligheid te vergro ten. Bewoners van een bepaalde wijk kunnen elkaar waarschuwen bij verdachte situaties. Elf van de genoemde groepen zijn actief in Tholen-stad. Stavenisse heeft er ook relatief veel: vier. zaterdag 22 juli 2017 UW REACTIE De kraanwagen die bij de Westerscheldetunnel kan telde, is in de nacht van donderdag op vrijdag ge borgen. Het werk, dat lang zaam maar zeker vorderde, trok veel bekijks. Wij plaatsten vrijdagochtend een video van de werk zaamheden. Mariska Janse merkt op Facebook op: „Wat nou als dit in de tunnel zelf gebeurd was? Die twee telekranen pas sen daar niet in..." Silvan Kip zegt: „Dat kunnen ze wel die mensen van Mam moet. Hopelijk gaat het goed met de chauffeur." Gerjanne Hoekman tagt Frans Hoekman en noemt hem ramptoerist. TWITTER Co de Boef @cootte1962 Het was een angstaanja gende ervaring voor veel toeristen die in de nacht van donderdag op vrijdag in hun hotel lagen te slapen op Kos. De Rick Otte(21) uit Amsterdam ging er met zijn vriendin Ynke op va kantie. „Ik heb mijn vrien din, die haar tanden stond te poetsen, in de badkamer meegetrokken. Toen zijn we naar buiten gerend." ONLINE TOP-5 Best gelezen op pzc.nl 1. Uitgekiend hijsplan moet gekantelde mammoet weer op zijn poten krijgen 2. Dit zijn de beelden van de berging van de gekan telde vrachtwagen 3. Marga Vermue voorge dragen als burgemeester Sluis 4. Ongewenste zomergas ten: ongedierte in huis 5. Zeeuwse over aardbe ving: 'Een kermisattractie, maar dan veel erger' Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie ij facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Villa Schouwenoord is top! Marcel Modde Esme Soesman Zierikzee Het waren een paar ouders op Schouwen-Duiveland die ooit de koppen bij elkaar staken om een gezinsvervangend huis voor hun kroost van de grond te tillen. In middels gaat Schouwenoord in Zierikzee, tegenwoordig Touw baan geheten, al 40 jaar mee. In die tijd is enorm veel veranderd, zegt zorgregisseur Erika Tennekes van Gors. Alleen de gevel van de witgekalkte villa, in een vroeger leven pastorie van de hervormde kerk, oogt nog altijd statig. „Ik ben blij dat het oude gebouw nog steeds staat. Dat geeft het allure." Tennekes wandelde 29 jaar gele den als stagiaire bij Schouwen oord binnen. Het was de tijd dat er nog 24 cliënten met een beper king woonden, in diverse leeftijds- categoriëen. Voor elke categorie was een huiskamer beschikbaar. „Het was een gemoedelijke tijd. Als iedereen maar te eten en te drinken had, was het al leuk." Maar de visie op zorg veranderde. Meer en meer werd ingezet op het zoveel mogelijk zelfstandig func tioneren en het zich kunnen ont wikkelen van cliënten. „En zij ver anderden zelf ook. Cliënten zijn door de jaren heen veel mondiger geworden en hebben meer vaar digheden ontwikkeld. Dat is abso luut positief. Maar het was voor ons ook wel een ommezwaai in denken." Zo waren er aanvankelijk best be denkingen onder de medewerkers toen er in 2005 grootscheeps ver bouwd werd om de villa met aan bouw op te delen in dertien vol waardige appartementen. „Was dat nu wel wat voor mensen die Erika Tennekes jarenlang anders gewend waren? Gaan ze niet vereenzamen? Maar ik vind het heel mooi nu. Eén van de cliënten woont hier echt al veertig jaar. En als ik zie hoe hij zich heeft aangepast en hoe heer lijk hij het vindt om een eigen ap partement te hebben, zich even terug te kunnen trekken; dat is super om te zien. Uiteindelijk heeft alles z'n charme." Vuurwerkliefhebbers uit Tholen hoeven vooralsnog geen beper kingen te vrezen. De SGP sprak eerder ferme woorden, maar komt voorlopig niet met een voorstel om het afsteken van vuurwerk aan banden te leg gen. Rob Paardekam Tholen - Peter Kraamer, fractievoorzitter SGP Wim de Graaf (I) woont al vanaf het begin in Schouwenoord. fotosernestaverburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 136