ftl Aan zee bruist de muziek Frans jeugdorkest bij pop-up Bar Goed 9 Duurzame kunst van scherven in de Catharinakerk Eljoharaiseen kunstenaarscollec tief van vier dames (Elly, Joke, Hansen Rafke).lnde Catharinakerk in Hengstdijk is tot en met zondag de glaskunst expositie van het collectief te bezoeken. Zo'n vijfentwintig werken zijn voor in de kerk opgesteld. Links kleurloos glas, rechts waar ge kleurd glas is gebruikt. Elly Moer man uit Hoek is El uit Eljohara. Ze vertelt bij één van de expositieta fels hoe de kunstwerken worden gemaakt. „Het is duurzame kunst. We verhitten kleine stukjes glas in Het is steeds weer een verrassing hoe het uit de oven komt de oven tot ze bij een temperatuur van zo'n achthonderd graden aan elkaar smelten. En dan krijg je dit." Ze wijst naar een plaat wit glas met een bruingroene adering. Deze pakte goed uit, maar dat is niet altijd het geval. „Het is steeds weer een verrassing hoe het uit de oven komt. Soms hoor je ineens tik tik tik! En ja, dan is het kapot." Hoewel Eljohara glas opnieuw gebruikt, is ironisch genoeg gere cycled glas niet altijd bruikbaar. „Glas dat te vaak gerecycled is, daar hebben we niks aan." Niet dat het altijd te zien is. Door uit te proberen leert ze welk glas ze goed kan gebruiken. Zo weet ze inmid dels dat ze aan glazen flessen niet veel heeft. Net zo min kan ze haar slag slaan bij de Blokker. „Daar zit geen structuur meer in. Het rood in dat glas verdwijnt. Echt goed rood glas is moeilijk te vinden. Wij krijgen dat van mensen die bezig zijn met glas-in-lood. Zo krijgen we het glas overal vandaan. Van Jan, Piet en Kees. En het voor deel daarvan is ook dat als het niet lukt, we het gewoon weggooien." In Hoek begon Elly na de dood van haar man een soort kunstzin nige hobbyruimte in de voorma lige slagerij van haar man. „Binnen de kortste keren hadden we een groep van een man of vijftien. De een had hier verstand van, de an der wist daar weer veel van. Zo leerden we van elkaar. Er was ook een man die op de kunstacademie had geleerd hoe je moest glas smelten. 'Als jullie voor een oven zorgen, dan leg ik jullie wel uit hoe dat gaat', zei hij. En zo is het geko men. We maken heel veel en we verkopen ook wel eens wat." Inderdaad staat bij een flink deel van de uitgestalde werken een bordje verkocht. Elly wijst: „Iedereen kan er wat in zien. Een vrouw zag dit en ver telde me: 'Mijn leven lag aan scherven, maar ik heb er toch iets moois van gemaakt.' Nou, da's toch geweldig?" Het Vlaamse Goeyvaerts Trio en drie leden het jonge Bel gische Alfama Kwartet tra den op. Zij overtuigden met hun interpretatie van hedendaagse muziek van de componisten Al fred Schnittke en Arnold Schön- berg. Bijna alle stoelen waren bezet. Het publiek luisterde ademloos. De opstelling van de musici was ook bijzonder. Zij stonden of zaten tus sen de toehoorders, wat akoestisch heel positief uitpakte. Kristien Roels, Kris Matthyns- sens en Pieter Stas, samen het Goeyvaerts Trio, spelen uitsluitend moderne klassieke muziek, uit de twintigste en deze eeuw. In Groede brachten zij woensdagavond aller eerst het Strijktrio van Schnittke, geschreven in 1985 ter ere van 100ste geboortedag van de Oosten rijkse componist Alban Berg. Het werk is gebaseerd op een melancholische dans. Dit thema komt enkele keren terug, afgewis seld met klagende passages en rit mische momenten. Lieflijke en heftige passages wis selden elkaar af. Ondanks de don kere tonen en zware akkoorden klonk het einde licht en nostal gisch. Het werk werd knap, tech nisch perfect en stijlvol uitgevoerd. Drie leden van het Alfama Kwar tet sloten zich bij het Goeyvaerts Trio om het sextet Verklarte Nacht van Schönberg te spelen, gebaseerd op een gedicht van Richard Dehmel. Twee verliefde mensen maken daarin een boswandeling, de vrouw vertelt zwanger te zijn van een andere man, waarop haar metgezel vol begrip reageert. Met verschillende technieken onderstreepten de musici in Groede de gevoelens die hierbij op borrelen. Zij deden dat spannend en overtuigend. Het eerstvolgende Zomeravond concert aan Zee is aanstaande woensdagavond in de dorpskerk van Cadzand door het ensemble Isabella. PERKPOLDER Bij pop-up strandbistro Bar Goed in Perk- polder geeft jeugdsymfonieor- kest Le Josem uit Bordeaux maandagavond 24 juli een gast optreden. Het orkest is op tour nee door Noord-Frankrijk en Bel gië en had tot voor kort Nicolas Lescombe als dirigent. Hij speelt nu accordeon in de Zeeuwse for matie Marjolaine et les Manou- ches en haalde Le Josem voor de gelegenheid ook even naar Ne derland. Het orkest bestaat uit 52 jongeren en heeft een breed re pertoire. Van klassiek en wereld muziek tot filmmuziek. „Het op treden wordt een echt feestje, dus echt niet alleen ernstige klas sieke muziek", zegt Marjolijn Polfliet van Marjolaine et les Manouches. Aanvang 19.30 uur, entree is gratis Bar Goed biedt voor de gelegenheid een speciaal Het optreden wordt een echt feestje, dus niet alleen ernstige klassieke muziek arrangement aan: mosselen aan de zee. Aanvang van het diner 18.00 uur. De kosten bedragen 21,50 euro per persoon. Reserve ren verplicht via 06 36168396. vrijdag 21 juli 2017 Glas van J an, Piet en Kees Guido van der Heijden Hengstdijk - Elly Moerman Elly Moerman krijgt het glas waar zij en de andere dames van Eljohara kunstwerken van maken. „Als het niet lukt, dan gooien we het ge woon weg." FOTO FOTO PETER NICOLAI De expositie in de kerk van Hengstdijk waar twaalf Zeeuws- Vlaamse kunstenaars werken tonen, is geopend tot en met zondag, van 14.00 tot 17.00 uur. De reeks Zomeravondconcerten aan Zee aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust biedt elk jaar op nieuw veel variatie en af en toe een verrassing. Het concert in de Grote Kerk van Groede was woensdagavond verrassend. Jeanette Vergouwen Groede - Marjolijn Polfliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 98