WIM HOFMAN Wandeling in de Wicklow Mountains l 'Risico op heftig weer was groot' M 11 Monnikenwerk VIJF VRAGEN AAN HARRY GEURTS We hoefden enkel maar over tien rotsblokken te stappen en we waren al over de rivier en op weg door de Ierse Wicklow Mountains en bij Glenda- lough, waar al in de zesde eeuw een nederzetting was. Er stonden nog wat oude granieten bouwsels, een kapel en een ronde granieten wachttoren van ongeveer 30 meter hoog. We liepen verder langs een waterval en daarna de heuvel op. Voor ons was een sparrenbos en tussen de bo men doorwas een trap gemaakt van oude spoorbiels, aan elkaar bevestigd met ijzeren strips en voorzien van een grote hoeveelheid krammen, opdat we niet zouden uitglij den. Dat deden we dan ook niet. Het was mooi weer, de donkere sparrenbomen gaven schaduw en ik begon al klim mend de treden te tellen. Bij zo'n tweehonderd treden gaf ik het tellen maar op, niet het klimmen. Boven aan de trap stonden Toke en Maarten op me te wachten. „Het waren er meer dan zeshonderd", zei Maarten, die wel van getallen houdt. Toen we eenmaal boven waren, ging het lopen mak kelijker. We kwamen over zompig terrein met dazen. Ik probeerde ze weg te slaan, maar ze vliegen onhoorbaar en ze kunnen dwars door je kleren heen steken. Het uitzicht was er mooi. Voor ons lag een oude gletsjervallei met een riviertje en een meer en een verrassend lastig rotspad dat ons bij de resten van een oude loodmijn bracht. Die was al lang in onbruik geraakt. Er stonden nog wat ruïnes van gra nieten gebouwen en een ijzeren stuk van een machine waarmee de rotsblokken ooit stukgeslagen werden. Er had den vroeger veel vrouwen gewerkt. Het was een eenzame plek die men ooit Van Diemen's Land had genoemd, de eer dere naam van Tasmanië, dat men ook allemachtig ver weg vond liggen. Vanaf daar werd het pad gemakkelijker en ging het bergafwaarts, langs een paar meren met hoge groene oevers. Ergens op een plek aan de oever moet in het grijze verleden in een grot de kluizenaar Kevin gezeten hebben. Over hem worden wonderlijke verhalen verteld. Zo zat hij daar ooit na te denken toen een merel op zijn hand kwam zitten en er wat eieren in legde. Hij bleef geduldig zitten tot de eieren uitgekomen waren. Wij liepen echter verder, al waren we het erover eens dat die Kevin een erg mooie en rustige plek had uitgekozen. De praatpaal van de wegenwacht verdwijnt. Begin juli kwam een eerste serie van vijfhonderd praat palen te koop. Binnen een half uur waren ze 'weg' en een tweede serie is ook al ver geven. De markante gele palen langs de snelwegen waren letterlijk en figuurlijk reusachtige dingen. Met een druk op de knop zette je het proces in werking waar bij je gegarandeerd hulp zou krijgen. Al moest je er soms wel even voor lopen als je autopech had. In het leven hebben mensen op gezette tijden behoefte aan een praatpaal. En of je nu religieus bent of niet, wat zou het gemakkelijk zijn wanneer 'met een druk op de knop' je wensen in vervulling kunt laten gaan. (Zeker wanneer je van me ning bent dat een luisterend oor alleen niet genoeg is.) Morgan Freeman Onlangs zag ik de film Bruce Almighty, waarin dat min of meer echt gebeurde. Ik vind Morgan Freeman een intrigerende acteur en in witte kleding ging hij plots voor god door en ik bleef - hoe vreemd kan het in vakantietijd gaan - voor de tv hangen. In de film besteedde god zijn werk voor een week uit aan Bruce (Jim Carrey). Die werd al rap helemaal 'gek' van de kakofonie aan gebeden. Behalve dat hij 'stemmen hoorde' kwamen de ge beden binnen via een wat ouderwets ogende, maar razendsnelle pc. Het afhan delen was vrijwel ondoenlijk en in de hoop even van alle vragen verlost te zijn, kiest hij voor de optie 'alles verhoren'. Toen brak er werkelijk chaos uit! Stel je alleen al voor hoeveel mensen zich een winnend lot hadden gewenst, hoe wei nig hun lot nog waard was nu de hoofd prijs over heel veel winnaars verdeeld moest worden en hoe boos zij werden... In de praktijk van alledag bidden niet zoveel mensen meer. Ik lees in God in Ne derland 1966-2015 de tekst: 'Onder bidden kunnen mensen van alles verstaan. En ook als u niet behoort tot een kerk of reli gieuze stroming, is het best mogelijk dat u naar uw eigen gevoel weieens bidt', ge volgd door de vraag: 'Bidt u weieens?' De vraag wordt door 47 procent van de deel nemers aan het onderzoek met 'ja' beant woord. Bruce, de waarnemend god in de film, zou het tegenwoordig in Nederland rustiger aan kunnen doen dan in 2003 toen de film uitkwam. God raakt uit de gratie. Een praatpaal kan ook genoeg zijn. Of een schutting. Twee weken geleden werd er in deze krant geschreven over de wensmuur in Zierikzee. Een schutting bij Montmaer- tre waar mensen wensen schrijven op houten schijfjes. Het is een vervolg op een initiatief dat eind 2015 werd geno men om wensen in een kerstboom te hangen. Het resultaat is een dynamische omgeving en een fleurig en kleurig ge heel: een wand vol persoonlijke wensen. De kunstenaars die in Zierikzee dit pro ject dragen zullen dat niet uit religieuze overtuiging doen. Toch lijken sommige teksten in zekere zin op gebeden. Hier worden ze vastgetimmerd, in Jeruzalem verdwijnen gebeden op briefjes in de voegen van een muur. Maar voor wie een boodschap achterlaat heeft dat betekenis en dat kan soms genoeg zijn. We moeten mensen op tijd waarschuwen, zeker in een tijd met zoveel recreatie vrijdag 21 juli 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Wand vol wensen José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Het KNMI waarschuwde woensdag aan het eind van de middag met code oranje voor extreem weer in Zeeland en Brabant. Hoewel het weer er drei gend uitzag, viel er uitein delijk amper een spatje regen. Hoe kan dat? Vijf vragen aan woordvoerder Harry Geurts van het KNMI. Waarom werd code oranje afgegeven? I „We zagen woensdag aan het eind van de middag buiengebied recht op Zee land en Brabant af komen. Volgens onze modelbereke ningen zou het heel actief worden. De atmosfeer was heel explosief door de voch tige lucht, hoge temperatu ren en bepaalde windstro- mingen. Het risico op zware windstoten, hagel en blik sem was heel groot. Daarom hebben we rond half zes op geschaald naar code oranje." 2 Waarom werd het later weer ingetrokken? „De activiteit van het buiengebied werd tot onze verbazing minder. Dat kan bij onweer sterk wisselen: het kan ineens toenemen, maar ook ineens afnemen. Het is deels over Brabant getrok ken, maar daarvoor volstond code geel. Daarom is tussen tien en elf uur 's avonds de code oranje weer ingetrok ken." Harry Geurts. FOTO MARCEL ANTONISSE 3 Schiet zo'n waarschu wing op deze manier niet z'n doel voorbij? „Nee, want het risico op hef tig weer was heel groot. Daar moeten we mensen op tijd voor waarschuwen, zeker in een tijd met zoveel recreatie. We hebben heel zorgvuldig een afweging ge maakt. En er is wel degelijk iets gebeurd: het buienge bied is meer over het oosten van het land getrokken." 4 Hoeveel neerslag is er woensdagavond uit eindelijk gevallen in Zeeland? „Heel weinig. Op sommige plaatsen is er tussen de twee en de vijf millimeter ge vallen." 5 Kunnen we nog meer waarschuwingen ver wachten de komende dagen? „Gisteren trokken nog aardig wat buien met onweer over het oosten van Nederland, omdat het daar warm was. Vanaf vandaag verwachten we wisselvallig Hollands zo merweer. Een kleine kans op onweer is er in de zomer al tijd, maar waarschijnlijk ge beurt dat de ko mende 4 a 5 dagen niet." - Harry Geurts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84