Goes dringt tekort jeugdhulp terug 9 Goes schrapt aanlijnplicht op voormalige hondenrenbaan BEVRIJDINGSMUSEUM SCHENKING Drie zelfgemaakte jeepjes. Twee van hout, een van metaal. Onlangs geschonken aan het Bevrijdingsmuseum. Een cadeau van Bets Snikkers-van Riet. In december 1944 kreeg zij het speelgoed van een Canadese soldaat BH De jeeps zijn klein, maar met een enorm gevoel voor detail gemaakt. De houten wielen kunnen draaien. Achterop zit zelfs nog de reserve jerrycan voor de benzine en een reservewiel. Het dakje is gemaakt van stof. Waarschijnlijk een stukje uit een uniform. „Het was destijds een geweldig cadeau voor haar," vertelt Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum. „Er was in die tijd natuurlijk niet zo veel speelgoed." Zeker voor Bets Snikkers- Riet niet. Toen ze een jaar oud was, werden zij en haar broers en zus sen wees. De eerste jaren groeide Bets op in een weeshuis in Mid delburg, maar moest daar aan het begin van de oorlog weg vanwege het oorlogsgeweld. Ze kwam te recht in een pleeggezin op een boerderij in Waarde. Daar was het dat ze de Canadese soldaat ont moette die haar de jeeps gaf. „Plus een popje. Ze vertelde me dat het een negerpopje was, maar die is er niet meer." De jeeps zijn in een opmerkelijk goede staat en helemaal compleet. De maker heeft echt aan alles ge dacht. Stoeltjes, stuurtjes, een trekhaak, de beschildering met de kenmerken van het Canadese le ger: de wagentjes zijn helemaal Stoeltjes, stuurtjes, een trekhaak - de wagentjes zijn helemaal compleet compleet. „Waarschijnlijk ge maakt in de vrije tijd," zegt Traas. „Om iets nuttigs te doen. Bets is er al die jaren ook heel zuinig op ge weest." Wie de maker was, is niet be kend. Het moet wel een soldaat zijn geweest die langere tijd in Waarde was gelegerd. De bevrij ding van het dorp was al in okto ber 1944 en ze kreeg het cadeau met Kerst. Dat Bets in contact is gekomen met Canadese soldaten was niet verwonderlijk. De schuur van het pleeggezin was ten tijde van de bevrijding in gebruik als noodhos pitaal. De gewonde soldaten wer den daar opgevangen en kregen er hun eerste verzorging voor ze naar het ziekenhuis in Antwerpen wer den gebracht. Traas is erg blij met het oorlogs speelgoed. Bets zocht er een goed plekje voor en koos voor ons. En zoveel speelgoed hebben we niet, want kinderen hadden toen nog niet zoveel." VERHALEN De groep van vijftig mensen schreef afgelopen voorjaar een brief aan de raad met het verzoek of de gemeente soepeler zou kun nen omgaan met de aanlijnplicht die ter plekke geldt. De voorma lige windhondenrenbaan is een openbaar terrein bij sportpark Het Schenge. Het veldje waar de baan omheen ligt is niet specifiek voor honden, daarom geldt er een op ruim- en aanlijnplicht. Het is te vens in gebruik als voetbalveld voor SSV. Sinds de regels op Het Schenge zijn aangescherpt, zijn de hondenbezitters al meerdere ke ren aangesproken door de bijzon dere opsporingsambtenaren (boa's). Volgens de groep wordt het veld al decennia gebruikt om honden te laten rennen. „Onze honden veroorzaken geen over last door niet aangelijnd te zijn. Wij zorgen er ook voor dat hon denpoep direct wordt opge ruimd", schreven zij aan de raad. De gemeente kampte vorig jaar met een tekort van twee miljoen euro op het budget voor jeugd hulp. Daarom heeft Goes eind vorig jaar een actieplan opgesteld om dat terug te dringen. Inmid dels zijn de resultaten over het eerste kwartaal bekend. Die laten zien dat niet langer sprake is van een stijging van de kosten en dat ze zelfs zijn afgenomen. Bij een gelijkblijvende kostenontwikke ling is de prognose dat het tekort op het budget jeugdhulp dit jaar uitkomt op ruim anderhalf mil joen euro, een half miljoen min der dan vorig jaar. Toch is het volgens wethouder Derk Als- sema gevaarlijk om op basis van een kwartaal al conclusies te trekken. „De verwachting is dat de definitieve financiële effec- We zijn ook afhankelijk van andere partijen ten van het actieplan pas zicht baar zijn in de tweede helft van dit jaar. We zijn ook afhankelijk van andere partijen. Het gaat dan bijvoorbeeld om een andere manier van werken of een nieuwe vorm van samenwer king." Analyse Enkele punten op de actielijst zijn onder meer het beter nako men en controleren van afspra ken met zorgaanbieders. Ook vindt een analyse van de twintig 'duurste klanten' plaats: slechts een klein aantal jeugdigen ont vangt de zwaarste hulp, maar te gelijkertijd zet Goes daar een groot deel van het budget voor in. vrijdag 21 juli 2017 Canadese jeeps voor Zeeuws weesmeisje Melita Lanting -Stef Traas, Bevrijdingsmuseum Bets van Riet Het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp krijgt zeer regelma tig spullen van mensen. Grote of kleine dingen die te maken heb ben met de oorlog en de bevrij ding. „Eigenlijk wel wekelijks," zegt Stef Traas van het mu seum. „Ik moedig mensen aan." Want het museum is niet alleen dolblij met de spullen, het is ook zeer geïnteresseerd in de verha len erachter. „En die horen we het liefst uit de eerste hand. Geef het verhaal door nu het nog kan." Zo kan de geschiede nis over de oorlog en de bevrij ding in Zeeland nét weer een beetje completer worden. 't Vieruurtje, een groep bezoe kers van de voormalige wind hondenrenbaan in Goes, krijgt een apart deel op het terrein om hun viervoeters te laten ra votten. Dat hebben burge meester en wethouders beslo ten. Luc Oggel Goes De maatregelen die Goes neemt om het forse tekort op de jeugdhulp terug te dringen, lijken effect te hebben. Er is niet langer meer sprake van een kostenstijging, melden B en W aan de raad. Luc Oggel Goes -Derk Alssema, wethouder gemeente Goes De jeeps zijn in opmerkelijk goede staat en helemaal compleet, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82