Herhaalde oproep Waar is de familie van Frederik Been? ONZIN! Veiligheidsregio huurt minder externen in Ochtendoverleg 2 Het vliegt, het kruipt en het bezorgt je de kriebels: ongedierte. Niet alleen vlinders en fluitende vogeltjes genieten van de zomer, ook de beestjes die we liever niet zien. ONGEDIERTE OVERLAST IN ZOMER^ Commentaar Zeeland en Noord-Brabant zijn al lang bezorgd over de crimi naliteit. Bestuur, politie en justitie maken dat bij herhaling duidelijk. We moeten nodig meer middelen vrij maken voor de strijd tegen de georganiseerde misdaad. Anders dreigt ondermij ning van de samenleving. De Zeeuwse commissaris van de koning Han Polman heeft daar terecht aan toegevoegd dat de terugtrekking van de politieorganisatie uit Zeeland het gevaar vergroot. Onder zoek van het Regionaal Informatie- en Expertise Centrum (RIEC) bevestigt de risico's. Het RIEC ziet ze zelfs groter worden. De oor zaak is krimp. Als Zeeland nog stiller wordt, kunnen criminelen hier nog rustiger hun gang gaan. Deze redenering klopt. Maar het is wel een beetje obligaat te stellen dat in een buitengebied als Zee land weinig pottenkijkers zijn. Dat is al eeuwen zo. Door de krimp wordt het hier en daar hooguit een beetje versterkt, het wordt niet wezenlijk anders. Interessanter is, dat de provincie als organisatie moet werken aan weerbaarheid tegen criminele invloeden. Bestuurders en ambtena ren hebben soms niet door hoe criminaliteit zich verweeft met het normale leven. Het dagelijks provinciebestuur erkent dat het beter kan. Er wordt meteen bij gezegd dat politie en justitie het echte werk zullen moeten doen, maar de provincie neemt tenminste haar verantwoordelijkheid en zal scherper letten op verdachte omstan digheden en activiteiten. Dat is een goed begin. De volgende stap moet zijn dat Den Haag over de brug komt met geld voor meer mankracht bij politie en justitie. Ondertussen ligt er ook een taak voor de Zeeuwse bevolking. Want zelfs als het aantal agenten ver dubbelt, kan de politie het hier niet alleen af. Het Zeeuwse buiten gebied is te groot, de kustlijn te lang. Hier zijn waakzame burgers nodig om het verschil te maken tussen vrijstaat en rechtsstaat. Zonder waakzame burgers heeft aanpak georganiseerde criminaliteit weinig kans Op 14 en 15 maart 1942 werden op Sumatra 21 Nederlandse militai ren van het KNIL vermoord door het Japanse Leger. Nadat oud-mili tair Brijl onlangs een verhaal schreef over deze trieste gebeurte nis kreeg hij de steun van het mi nisterie van Defensie om de nabe staanden van de 21 slachtoffers op te sporen voor een onderscheiding. Een van de 21 slachtoffers was de uit Cadzand afkomstige Frederik Breen, geboren op 28 mei 1898. Zijn familie zou later zijn verhuisd naar Oostkapelle. In zijn burgerleven werkte hij vermoedelijk als Assis tent bij één van de ondernemingen van de Handels Maatschappij Am sterdam. Brijl zoekt de familie van Breen, zodat hij aan hen de onder scheiding kan uitreiken. Breen werd op 15 maart 1942 bij het dorp Tiga Roenggoe te Deli ge ëxecuteerd door de Japanners. Hij ligt begraven op het ereveld Ancol te Jakarta. Reacties kunnen naar bimbo.b@casema.nl. ALMANAK De ene chef van de PZC richtte zich telefonisch tot de andere. „Ik ben vandaag iets later. Wil jij tij dens het ochtendoverleg alle ideeën inventariseren? Trou wens, alle verslaggevers zijn be schikbaar om onderwerpen op te pakken." Geen punt, antwoordde de an dere chef hem. „Geen zorgen, komt allemaal goed." Dacht hij toen nog. Bij aanvang van het ochtendoverleg was dat opti misme helemaal verdwenen. Het woordje 'alle' bleek namelijk heel relatief. Er was er geen een ver slaggever op de redactie aanwe zig. Textielexpositie in Oudemanhuis Weer vliegenplaag in Nieuwdorp ISD-maatregel na winkeldiefstallen Wachten op uw keuken? Duitse Keukens in alle afmetingen direct leverbaar!! Bij Traas Ongediertebestrij- ding rinkelt de telefoon veel vuldig. Diederik Uitterhove van het bedrijf vertelt dat in secten en kleine beestjes in de zomer voor veel overlast zor gen, omdat ze zich in dit sei zoen voortplanten en zich bij warme temperaturen ook nog eens sneller ontwikkelen. De top vijf van overlastgevers in de zomer zijn volgens hem wespen, mieren, maden, vlooien en (nieuw in het rij tje) bedwansen. Nummer één Met een twijfelachtige eer op nummer één staan de maden. Bijna iedereen heeft ze wel al eens aangetroffen in de vuil nisbak of grijze kliko. Stom ei genlijk, want volgens Fred Bron, directeur van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD), kunnen mensen dat makkelijk voorkomen. „Je kunt bijvoorbeeld groente, fruit en andere etensresten eerst verpakken in biologisch afbreekbare zakjes, voordat je het weggooit", zegt hij. Ook heeft hij wel eens gehoord dat mensen hun voedselresten in vriezen en het pas weggooien op de dag dat de kliko's wor den geleegd. De reinigingsdienst heeft ondanks het ongedierte nog geen maatregelen genomen. „Wij zijn in dienst van de ge meente. Zij huren ons in en hebben ons nog niet gevraagd om het vuilnis vaker op te ha len", zegt hij. In Tholen wordt dat wel besproken. Daar is een proef bezig, waarbij de contai ners maar eens in de vier we ken worden geleegd. Op die manier hoopt de gemeente bewoners te stimuleren beter te recyclen, zodat er ook min der vuil opgehaald moet wor den. „Maar vanwege de warmte moeten we de fre quentie misschien tijdelijk te verhogen, om ongedierte minder kans te geven." Arnemuiden Een vergelijkbaar afValproject loopt in Arnemuiden, waar niet de ZRD maar de ge meente Middelburg het afval ophaalt. Zij hebben deze week na een groot aantal klachten besloten toch elke twee we ken de restafvalcontainer te legen, in plaats maar eens in de vier weken. Dat doen ze tot en met september. De inhuur van externen door de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) is de afgelopen jarent sterk afgeno men. Besteedde de VRZ in 2014 nog 3,3 miljoen euro aan van buiten in gehuurde deskundigheid, dit jaar is dat bijna 670.000 euro. Sinds 2014 zijn alle Zeeuwse brandweerkorpsen ondergebracht bij de VRZ. Voor de opbouw van de organisatie zijn mensen ingehuurd. Dat ging vaak om specialisten van gemeenten en andere overheidsor ganisaties die bij de VRZ werden gedetacheerd. De VRZ heeft een overzicht van de inhuur van derden vrijgegeven. Gemeenteraadsleden uit Middel burg, Sluis en Terneuzen hadden hier onlangs nog om gevraagd. Ver der had de omroep AvroTros om de gegevens gevraagd met een beroep op de Wet openbaarheid van be stuur. „Te zien is dat in de eerste ja ren van de regionalisering de lasten van inhuur hoog zijn en daarna te ruglopen", als waarnemend direc teur Elie van Strien, die overigens zelf ook als 'externe' te boek staat, totdat volgend jaar een nieuwe di recteur in dienst komt. vrijdag 21 juli 2017 n Wie kent (of is) er familie van Frederik Breen? Dat wil luite nant-kolonel bd Jacques Brijl graag weten. De uit Cadzand af komstige Breen werd in 1942 door de Japanners geëxecu teerd op Sumatra. Hem wacht nu postuum een militaire onder scheiding. Willem Adriaansens Cadzand F. BREEN SGT EKL.KNIL 28-5-98 t 15-3-42 Het graf van Frederik Breen. Tip? redactie@pzc.nl GOES Historisch Museum de Bevelanden en de Euro pean Art Quilt Founda tion houden vanaf van daag een expositie met textielkunst uit alle delen van Europa in Goes. De verschillen in cultuur, klimaat en traditie zijn duidelijk te zien. De expo sitie is doordeweeks van 11.00 tot 16.30 uur te zien en in het weekend van 13.00 tot 16.30 uur in het Oudemanhuis, Zuster straat 11 in Goes. Toe gang kost 10 euro. NIEUWDORP Inwoners van Nieuwdorp gaan opnieuw gebukt onder een vliegenplaag. Onderzocht wordt waar ze vandaan komen. De overlast werd de afgelo pen jaren veroorzaakt door een afvalverwerker. Die heeft maatregelen genomen, maar de vlie gen blijven. Mogelijk zijn er andere bronnen. De gemeente plaatste dit voorjaar al vliegenvallen om te achterhalen wat voor soort vliegen het is. MIDDELBURG De officier van justitie heeft gisteren in Middel burg tegen de 37-jarige H. Z. uit Bergen op Zoom de ISD-maatregel - een verblijf van twee jaar in een instelling voor veel plegers - geëist. In die in stelling kan Z. volgens de officier werken aan zijn problematiek, kan hij Ne derlands leren en heeft hij een dagbesteding. Z. wordt overigens nu ook al 'omringd door zorg' maar hij houdt zich niet aan afspraken. Mag het goedkoper Mag het sneller Mag het transparanter Mag het in 7 keer goed Mag het zonder gezeur Ook 6 maanden te reserveren Allemaal Elodie Kint Vlissingen De Veiligheidsregio Zeeland is steeds minder geld kwijt aan de inhuur van derden. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73